Haber Detayı
08 Ekim 2018 - Pazartesi 21:28
 
Mecliste domates gerginliği…
Siyaset Haberi
Mecliste domates gerginliği…

Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı 1.Birleşim Toplantısı yapıldı. Toplantıda Meclis üyesi Mehmet Sucu, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Şahinbey Belediye Başkanvekili Cuma Güzel, arasında tartışma yaşandı. Sucu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile pazarcı esnafı arasında geçen diyalog nedeniyle Tahmazoğlu’nu şovmenlik ile suçlarken, Şahinbey Belediye Başkanvekili Cuma Güzel, Sucu’yu edepsizlik ile suçladı. Şahinbey Belediye Başkanı Tahmazoğlu ise kimseye prim yaptırmak istemediğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı 1.Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak Başkanlığında yapıldı. Toplantıda gündem dışı söz alan meclis üyesi Mehmet Sucu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun bir pazarcı esnafına yaptığı çıkışı eleştirdi. Sucu, “CHP grubu olarak düşündük, taşındık, dinledik, ekonomide kötü gidişin birinci nedenini domates olduğunu gördük. İkinci nedeni ise gariban pazarcı esnaf olarak gördük. Üçüncü nedeni ise alın terini sıyırıp emeğini kazanan hal esnafı olarak gördük. Bir belediye başkanı 10 yıldan sonra bir pazar ziyaretine çıkmış, burada domatesin 70 kuruşa alınıp 5 liraya satıldığını iddia ediyor. Video  beşinci ayın 10’unda çekilmiş, hal fişi 9.ayın 15’i. Bir duyuma göre ise 2017 yılının 9.ayın 15’i olduğu iddia ediliyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin günlük olarak hal üzerinden açıklamış olduğu fiyatlar var.  Geçen yıl bu dönemlerde domates 1 liraydı, bu yıl ise 5 lira. Belediye Başkanı bu ülkede yaşamıyor mu? Başka ülkede mi yaşıyor, 10 yıl sonra çıkıp pazarcı esnafına şov yapıyor?”

“KENT BÖYLE YÖNETİLMEZ”

Maliyetlerin yüksek olduğunu söyleyen Sucu, “Domatesin neden pahalı olduğunu ben size anlatayım; en başta yanlış tarım politikaları yüzünden pahalı. Tarımda kullanılan mazot geçen yıl bu zamanlar 4 lirayken, bu yıl 6,5 lira. Geçen yıl gübre 60 liraydı, bu yıl 110 lira, geçen yıl bu dönemde elektriğe yüzde 50 zam gelmemişti. Bu belediye başkanı bunları görmüyor mu pahalılığı pazarcı ve hal esnafının üzerine yıkmış durumda. Kendisini hala davet ediyorum, hal esnafı maliye, zabıta, Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri tarafından kuşatılmış durumda. Siz Mali Müşavirsiniz, sizin elinizde varsa belge, bunun adresi bellidir. Esnaflarla ilgili gerekli şikayetlerde bulunursunuz, böyle kent yönetilmez. Hala gittiğimizde tüm esnaflar endişe içerisindeler.”

TARLADA DOMATES 4 LİRA

Esnafların zor durumda olduğunu kaydeden Sucu, “Bize bu kentin teminatıyız. Bugün ülkede yaşanan durum belli, ben belediye başkanının mazotun 6,5 lira olmasına konuşsaydı; elektriğe yüzde 50 zam gelmesini, doğalgaza yüzde 30 zam gelmesini konuşsaydı. Bugün bunları konuşmayıp vatandaş önünde şov yapmak acizliktir. Geçen yıl domates geçen yıl 1 liraydı, bugün 5 lira. Domates, Tokat ve Konya’dan gelir. Tarlada domates 4 lira, nakliyesi, KDV’si, yol masrafını eklediğinizde 5 lira oluyor. Domates üzerinden seçimlere beş ay kala şovmenlik yapıyorsunuz, bu doğru değil. Sebze ve meyve piyasası arz ve talebe göre şekillenir. Maliyet artışlarından dolayı üretimde kayıplar oldu. Vatandaşlar perişan olduğu için ekilmiyor. Halkın duyguları ile oynayarak, şovmenlik yapmak doğru değil. Bana edepsiz diyen Cuma Güzel’i şiddetle kınıyorum.”

Sucu’nun konuşması sırasında Şahinbey Belediye Başkanvekili Cuma Güzel’in müdahale etmesi gerginliğe neden oldu.

FIRSATÇILIK YAPANLARIN KARŞISINDA DURDUK

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, “Öğrencilerimizin huzurunda böyle bir tartışma yaşanmasından dolayı üzgünüm. Sayın Sucu’yu hakaret boyutuna ulaşan konuşmasından dolayı kınıyorum. Hakaret eden herkesi kınıyorum. Belediye Başkanımızın yapmış olduğu işlem üzerinden bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bunu hareket boyutuna varmadan açıklamanız gerekiyordu. Pazarcı esnafı da hal esnafı da bizim vatandaşımız, onların hukukunu korumak bizim görevimiz. En başta görevimiz Gaziantep’te ve Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızı korumaktır. Yapılan denetimler rutin denetimlerdir. Bununla alakalı bir özellik düşünülmesi doğru değil. Biz fırsatçılık yapanların her zaman karşısında her zaman durduk. Durmaya devam edeceğiz.”

KİMSEYE PRİM VERMEYECEĞİZ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “ Gönül isterdi ki çocuklarımıza daha güzel meclis görüntüsü verelim. Çocuklarımızdan ve öğretmenlerimizden özür diliyorum. Çocuklarımıza güzel bir gelecek, ülkemize güzel bir gelecek hazırlamak için Belediye Başkanlarımız, meclis üyelerimiz gece gündüz çalışıyorlar. Bu faaliyetlerini nasıl yapacaklarını, hangi yöntemleri belirleyeceklerine burada kimsenin yön vermeye hakkı yok. Bunun değerlendirmesini yapacak olan halkımızdır. Halkımızda bu konuda yapılacak olan her türlü çalışmayı değerlendiriyor. Kendini halkın yerine koyup, değerlendirme yapmaya kimsenin haddi değil. Böyle bir ortamı bozmaya kimsenin hakkı yok. Pazarcımızda bizim, bugüne kadar pazarcılarımızı güneş altında, çadırlarda yaşatan biz değiliz. Göreve geldiğimizden beri en az 10 tane pazaryeri yaptık. Pazarcılarımızda hayatlarından memnun, güneş, yağmur görmeden para kazanıyorlar. Halkımızın da belli konularda hassasiyetleri var, bu hassasiyetleri takip edecek olan bizleriz. Bunun değerlendirmesini de halkımıza bırakıyoruz. Önümüzdeki süreçte halkımız bunun değerlendirmesini yapacak. Kimseyle tartışmak istemiyorum, kimseye pirim yatırmak istemiyorum. Bizim üzerimizden birileri pirim yapmaya çalışıyor, buna da fırsat vermeyeceğiz. Bizim en büyük hakemimiz halkımızdır.”

S.ÖZTÜRK

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı