Haber Detayı
15 Kasım 2017 - Çarşamba 15:47
 
Meclis araştırması açılsın
Toğrul’dan Gaziantep’te İmar Yolsuzluğu çıkışı
Siyaset Haberi
Meclis araştırması açılsın

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Gaziantep’te yapılan İmar Yolsuzlukları’nın araştırılmasına ilişkin olarak, TBMM’ye Meclis Araştırması açılması talebinde bulundu.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada; Gaziantep’te yapılan imar uygulamalarının büyük bölümünde kamu yararı ilkesinin tamamen bir tarafa bırakıldığını, rant odaklı ve kısa vadede getiri sağlayan, orta ve uzun vadede kentsel değer ve nitelik kaybına yol açacak telafisi mümkün olmayan hatalı kararlar alınmaktadır.  Gaziantep'teki konutların bir analizinin yapılarak kalite derecelendirmesine gidilmesi ve var olduğu düşünülen imar rantlarının engellenmesi amacıyla meclis araştırması açılması talebinde bulunduklarını ifade etti.

“TARİHİ DOKU BOZULUYOR”

Toğrul Meclis Araştırması teklifinde, “Son yıllarda Gaziantep’te yapılan imar uygulamalarının büyük bölümünde kamu yararı ilkesinin tamamen bir tarafa bırakıldığını, rant odaklı ve kısa vadede getiri sağlayan, orta ve uzun vadede kentsel değer ve nitelik kaybına yol açacak telafisi mümkün olmayan hatalı kararlar alınmaktadır. Bu durum Gaziantep’te bir yandan doğa ve çevre tahribatını arttırırken bir yandan da tahrip edilen şehrimizin tarihsel dokusunu bozmaktadır. Aynı zamanda bu rant alanlarıyla beraber gelen kentsel dönüşüm projeleri sonucu bir çok yurttaşımız mağdur olmaktadır. Gaziantep kentimizin, tarihsel, sosyal ve kültürel dokusunun rant uğruna bozulmasını engellemek, gerekli önlemlerin alınması ve Gaziantep’teki imar yolsuzluklarının araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederim” ifadelerine yer verdi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı