Haber Detayı
07 Ağustos 2018 - Salı 18:51
 
Mahallelerin sınırları değişiyor
“Siyasi bir yaklaşımımız yok”
Siyaset Haberi
Mahallelerin sınırları değişiyor

Şahinbey Belediye Meclisi Ağustos ayı 2.Birleşim Toplantısının 9.maddesinde bazı mahallelerin sınırlarının değiştirilmesi ile ilgili madde gündeme geldi. Meclis üyesi Mehmet Dokbay, mahalle sınırlarının değiştirilmesi sırasında mahalle muhtarlarının görüşünün alınması önerisinde bulundu. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, muhtarların görüşlerinin alınması için komisyona süre verildiğini ifade ederek, “Mahallelerin sınırlarının doğru belirlenmesi gerekiyor, sınırlar belli değil. Bu kararda siyasi bir yaklaşımımız yok” açıklamasında bulundu.

Şahinbey Belediye Meclisi Ağustos ayı 2.Birleşim Toplantısı Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıda gündemin 9. Maddesinde yer alan belediye sınırları içerisinde yer alan muhtelif mahallelerin sınırlarının değiştirilmesi konusu konuşuldu. Komisyona süre verilen madde ile ilgili söz alan meclis üyesi Mehmet Dokbay, “Belirli mahallelerin bu madde ile birleşmesi söz konusu. Bununla ilgili olarak mahalle muhtarları ile bir toplantı yapılacak mı? Siz mahalle muhtarları ile bir araya gelseniz, onları bilgilendirseniz daha olumlu karar çıkacağını düşünüyorum.”

MUHTARLARLA GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK

Belediye Başkanvekili Cuma Güzel, “Burası ile ilgili mahalle muhtarları ile bir araya geldik, görüştük. Bu birleşimlerin muhtarlarımızla istişare edilerek yapılacağını söyledik. Muhtar Derneği Başkanımızın da bulunduğu bir ortamda görüş alışverişinde bulunduk.”

“ŞEHRİN İHTİYACI DOĞRULTUSUNDA KARAR VERELİM”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Bazı mahalleler, şehir içerisinde ve 130’larda nüfusu var. Dolayısıyla kaynak israfı oluyor. Biz istedik ki herhangi bir siyasi polemik gereği yapılmaksızın, şehrimizin ihtiyacı doğrultusunda karar verelim. Burada yetki belediye meclisimizin, elbette ki muhtarlarımızın görüşlerini alacağız ama yapılması gereken neyse onu da yapmak boynumuzun borcudur. İhtiyaç olmayan mahallelerin de kapatılması gayet doğal. Tarihe mal olan mahallelerin nüfusu çok azalsa bile Bey Mahallesi gibi mahalleleri kaldırılması taraftarı değiliz. Ankara Keçiören İlçesi ile bizim nüfusumuz aynı orada 50 mahalle var, bizim 193 tane mahallemiz var. Yeni kurulacak olan mahalleleri hesaba katmıyoruz. Nüfuslara baktığımızda iki sokakta bir mahalle kurulmuş. Diğer yandan bir sokakta iki mahallenin birden sınırı var. 10 bin nüfusun altında nüfusu olan mahallelerin birleşmesi gerektiğini düşünüyorum. Biz kaç mahalleyi birleştirebilirsek, bunu yapalım. 10 bin nüfusun altındaki mahallelerin tamamını birleştirelim demiyoruz. Mahallelerin sınırlarının doğru belirlenmesi gerekiyor, sınırlar belli değil. Bu kararda siyasi bir yaklaşımımız yok” diye konuştu.

İlgili madde ile ilgili komisyona süre verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

ZEMİN ETÜTÜ YAPILDI

Gündemin 6.maddesinde Dumlupınar Mahallesi’nde bulunan sosyal tesis alanına ticari alan eklenmesi konusu gündeme alındı. İlgili maddeye ilişkin konuşan meclis üyesi Dokbay, burası ile ilgili zemin etütlerinin yapılıp yapılmadığını sordu. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Güzel, “Burası ile ilgili zemin etütleri yapılmadan burada yapılaşmaya gidilmiyor. Ticaret alanı oluşturulması ile ilgili Hasan beyin bir itirazı vardı, burada çevrede yaşayan insanların ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik, fırın, kasap, market gibi günübirlik ticari alanlar oluşturuyoruz. Zemin etütlerini yapmadan yapı yapmıyoruz. O bölge aynı zamanda mağaralara uzak olduğu için zemin yönünden sorun yok” diye konuştu.

İlgili madde oy çokluğu ile kabul edildi.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı