Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 18:21
 
Mahalleler birleşiyor ama…
Gündem Haberi
Mahalleler birleşiyor ama…

Şahinbey Belediye Meclisi 3.Birleşim Toplantısında Şahinbey İlçe sınırları içerisinde bulunan nüfusu az olan mahallelerin birleştirilmesine karar oy çokluğu ile karar verildi. Mahallelerin birleştirilmesine ilişkin alınan meclis kararını yorumlayan mahalle muhtarlarının bir kısmı kararı olumlu karşılarken bir kısmı ise danışılmadan yapılan uygulamanın sorunlara neden olacağını ifade ettiler.

Şahinbey Belediye Meclisi 3.Birleşim Toplantısında Şahinbey İlçe sınırları içerisinde bulunan nüfusu az olan mahallelerin birleştirilmesine karar oy çokluğu ile karar verildi. Gündem maddesi kapsamında, “Düğmeci ve Karagöz Mahalleleri birleşerek Karagöz Mahallesi olmasına, Karatarla ve Çukur Mahalleleri Birleşerek Karatarla olmasına, Alaybey ve kısmen İsmetpaşa Mahalleleri birleşerek Alaybey Mahallesi olmasına, Kurtuluş, Özdemirbey, Oğuzlar ve Saçaklı birleşerek Saçaklı Mahallesi olmasına, Gündoğdu, kısmen Daracık, Aydınbaba, İsmetpaşa birleşerek Aydınbaba Mahallesi olmasına, Kılınçoğlu, Delbes, Daracık ve kısmen Ulucanlar birleşerek Kılınçoğlu olmasına,  Kepenek, kısmen Ulucanlar, kısmen Suyabatmaz mahalleleri birleşerek Kepenek olmasına, Şahinbey, kısmen Suyabatmaz ve kısmen Kozluca birleşerek Suyabatmaz Mahallesi olmasına, Gültepe, Hoşgör, kısmen Kolejtepe ve kısmen Süleymanşah birleşerek Hoşgör olmasına, Akyol ve Tepebaşı birleşerek Akyol olmasına, Cumhuriyet ve Gümüştekin mahalleleri sınırları değiştirilecek, Perilikaya, Serinevler ve Barak Mahalleleriinin sınırları belirlenen krorkiye göre değişecek, Ulaş, Kurbanbaba, Kahvelipınar ve Yukarıbayır Mahalleleri sınırları belirlenen krokiye göre değiştirilmesi uygun görülmüştür” ifadeleri yer aldı.

Şahinbey Belediye Meclisinde alınan mahallelerin birleştirilmesi ile ilgili mahalle muhtarları gazetemize değerlendirmelerde bulundular.

“HALKIN GÖRÜŞLERİ ALINMALIYDI”

Düğmeci Mahallesi Muhtarı Abidin Hösükler, “Mahallelerin bir dönem daha kalsa daha iyi olurdu. Düğmeci Mahallesi en az Karagöz Mahallesi kadar eski bir mahalle. Suriyeli Mültecilerin gelmesi ile birlikte mahallelerimizin nüfusu azaldı. Genel anlamda iş yerleri mevcut bulunuyor. Düğmeci isminin kalkmaması gerekiyor.  Mahalle sakinlerinin bu konuda görüşlerinin alınarak mahallelerin birleştirilmesi gerekiyordu. Zamansız bir uygulama olduğunu düşünüyorum, halkın bu noktada görüşlerinin alınması gerekiyordu. Düğmeci Mahallemizin birçok eski ismi var, böylesi bir mahallenin kalması gerekiyordu.”

“OLUMLU KARŞILIYORUM”

Karagöz Mahallesi Muhtarı Mehmet Çeteci, “Karagöz Mahallesi eski bir yerleşim yeri, mahallemiz sınırları içerisinde tarihi birçok han, müzeler ve kültürel eserler bulunuyor. Bu anlamda Karagöz Mahallesi’nin Düğmeci Mahallesi ile birleşmeyi olumlu olarak karşılıyorum. Bunda Karagöz Mahallesi isminin korunmasını da olumlu buluyorum. Mahallelerin birleşmesi ile mahallemize yapılacak olan hizmetlerin daha da iyi olacağını düşünüyorum. Merkez mahallesi olarak hayırlı olmasını diliyorum.”

“BİLGİLENDİRME YAPILMADI”

Çukur Mahallesi Muhtarı Alaaddin Demir, “Mahallelerin birleşmesi nedeniyle resmi evraklarda karışıklık olacak. İnsanlar yeni düzene alışana kadar zorluklar yaşanacaktır. Vatandaşların görüşünü almaları, mahallelerde yaşayan insanların görüşlerini alarak önceden bilgilendirme yapılarak böyle bir düzenleme yapılması gerekiyordu. Kararın bilgilendirme yapılarak oluşturulan bir çalışma yapılması gerekirdi. Muhtarlar olarak çalışmadan haberdar değildik. Büyük mahallelerin bir araya gelmesinde daha büyük sorunlar yaşanabilir.”

“TEPEBAŞI TARİHİ ÖNEME SAHİP”

Tepebaşı Mahallesi Muhtarı Ramazan Kök, “Mahallemiz Akyol Mahallesi ile birleşecek ve Akyol Mahallesi olacak. Tepebaşı, tarihi öneme sahip bir mahalle, Akyol ile birleşecek. Bana göre bizim Eyupoğlu Mahallesi ile birleşmemiz gerekiyordu. Eyupoğlu Mahallesi’nin bize bağlanması gerekiyordu.”

“SORUNLAR ARTACAK”

Gündoğdu Mahallesi Muhtarı Mitat Bostan, “ Meclis kararı ile Daracık, Gündoğdu ve İsmetpaşa Mahalleleri Aydınbaba Mahallesi ile birleşiyor. Mahallelerimizde nüfuslarımız az ancak kendi nüfusumuz kadar Suriyeli nüfusu bulunuyor. Onların sorunları ile de ilgileniyoruz. İmarlı bir mahallenin muhtarı bizden daha az çalışıyor. Bizim bulunduğumuz bölgede genel anlamda dar gelirli aileler ve mülteciler yaşıyor. Onların sorunlarını çözmek için yoğun şekilde çalışıyoruz. Bu kadar yoğunluğun olduğu bir bölgede mahallelerin birleşmesi ile sorunlar daha da artacaktır” diye konuştu.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı