Haber Detayı
09 Ağustos 2018 - Perşembe 15:50
 
“Madde kullanımı 10’lu yaşlara düştü”
Gündem Haberi
“Madde kullanımı 10’lu yaşlara düştü”

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, son yıllarda uyuşturucu madde kullanımı ve uyuşturucu madde kullanımına bağlı ölümleri sıkça yaşandığını,  bir an evvel gerekli önlemlerin alınarak gençlerin bu durumdan kurtulması için adımların atılması gerektiğini söyledi.  Kaplan, uyuşturucu madde kullanımının 10’lu yaşlara kadar gerilediğini söyledi.

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, uyuşturucu ile mücadele konusunu meclis gündemine taşıdı. Kaplan,  “Uyuşturucu madde kullanım 10’lu yaşlara kadar düşerken, okul çevrelerinde dahi uyuşturucu maddelerin rahatlıkla satıldığı sıklıkla dile getirilmektedir. Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Seyrantepe Mahallesi’nde bonzai kullanımı sonucu komaya giren gencin olay yerinde hayatını kaybettiği basına da yansıdı. Bir gün önce  'uyuşturucu bulundurmak' suçundan hükümlü olarak kaldığı açık cezaevinden izinli çıkan vatandaşımız, aşırı dozda uyuşturucu kullanması sonucu yaşamını yitirdi. Yine aynı gün aşırı dozda uyuşturucu kullandığı için 10 gündür yoğun bakımda yatan bir gencimiz yaşamını yitirdi” dedi.

AKP YETKİLİLERİNİN VİCDANLARINA SESLENİYORUM

“AKP yetkililerinin vicdanlarına sesleniyorum, gerekli tedbirler alınmazsa evlatlarımız yitip gitmeye devam edecek. Çok büyük bir felaket ile karşı karşıyayız. Çocuklarımız ve geleceğimiz tehdit altında, aileler feryat figan, çaresiz ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. İşsizlik, eğitim seviyesinin düşüklüğü, borçlanma, göç, şiddet uyuşturucu madde kullanımını tetikliyor. Son yıllarda bu faktörler hızla artmaktadır. 16 yıllık AKP Hükümeti’nde artan uyuşturucu madde kullanımı ve madde kullanımına bağlı olan ölümlerin önüne geçmek zorundasınız” diye açıklamalarda bulunan Kaplan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

BAKAN’A SORULAR

Konuşmasını sürdüren Kaplan, “Türkiye’de uyuşturucu kullanımı, alımı ve satımıyla ilgili son beş yılın verileri nelerdir? Gaziantep’te uyuşturucu kullanımı, alımı ve satımıyla ilgili son beş yılın verileri nelerdir? Son beş yılda Gaziantep ve ilçelerinde hangi türde ve miktarda uyuşturucu ele geçirilmiştir? Gaziantep ve ilçelerinde son beş yılda uyuşturucu madde kullanımının yaş kategorilerine göre dağılımı nedir? Gaziantep ve ilçelerinde son beş yılda uyuşturucu madde kullananların medeni durumu, eğitim durumu, mesleki durumları ne şekildedir? Son beş yılda Gaziantep il ve ilçelerinde, uyuşturucu madde kullanımına bağlı olarak gerçekleştiği tespit edilen ölüm ve yaralanma olaylarının yıllara göre sayısı ve dağılımı nedir? Son beş yılda Gaziantep’te tedavi gören uyuşturucu madde bağımlısı kaç kişidir? Gaziantep, uyuşturucu madde kullanımı ve suç işleme oranı konusunda Türkiye’de kaçıncı sıradadır?”  diye sordu.

HABER MERKEZİ

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı