Haber Detayı
14 Ocak 2018 - Pazar 14:46
 
Kuvvetler ayrılığı uygulanmazsa…
Karamollaoğlu’ndan rejim vurgusu
Siyaset Haberi
Kuvvetler ayrılığı uygulanmazsa…

Röportaj: A.DUMAN

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sisteminin; Kuvvetler Ayrılığı ilkesi uygulanmadığı takdirde Dikta Rejimine dönüşeceğinden endişe duyduklarını söyledi. Karamollaoğlu, “Cumhurbaşkanlığı Sistemi, bugünkü haliyle tek başına Cumhurbaşkanının başka hiçbir kurumla, irtibata geçemeden bütün kararları aldığı, bir sistem. Biz prensip itibariyle Cumhurbaşkanlığı Sistemine karşı değiliz, ancak kuvvetler ayrılığı olmazsa bunun diktaya yöneleceğinden endişe ederiz” diye konuştu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı Sistemine, Kuvvetler Ayrılığı ilkesi uygulandığı taktirde karşı olmadıklarını söyleyen Karamollaoğlu, “Cumhurbaşkanlığı Sisteminin uygulanabilirliğini sadece Türkiye açısından dile getirmek çok doğru olmaz. Cumhurbaşkanlığı Sistemi, bugünkü haliyle tek başına cumhurbaşkanının başka hiçbir kurumla, irtibata geçemeden bütün kararları aldığı, bir sistem. Biz prensip itibariyle Cumhurbaşkanlığı Sistemine karşı değiliz, ancak kuvvetler ayrılığı olmazsa bunun diktaya yöneleceğinden endişe ederiz. O eğitimde olduğu gözüküyor, bundan dolayı Cumhurbaşkanlığı meselesi değil, bu bir bütün olarak ele alındığında Kuvvetler Ayrılığının sağlandığı bir sisteme itirazımız olmaz. Parlamento mutlaka etkin olmalı, gerektiğinde Cumhurbaşkanını hesaba çekebilmeli.  Kanunları mutlaka parlamento yapmalı, cumhurbaşkanının çıkarmış olacağı herhangi bir KHK ne varsa tamamı meclis tarafından gözden geçirilmeli.  Hukuk ve Adalet Sistemi, Cumhurbaşkanından bağımsız olmalı. Kuvvetler ayrılığı olmazsa, bu kendiliğinden dikta rejimine yönelir, biz bunu tasvip etmiyoruz.”

“OLAĞANÜSTÜ HALİN UZATILMASI KABUL EDİLEMEZ”

Olağanüstü Halin yeniden uzatılmasına tepki gösteren Karamollaoğlu, “Olağanüstü Hal düzenlemesi Anayasamızda var. Türkiye olağanüstü hallerle karşılaştığı takdirde, olağanüstü tedbirlerin alınması gerekebilir. Bundan dolayı da yetki Hükümete tanınmıştır, Cumhurbaşkanına değil. Hükümet 3 ay süreyle olağanüstü hale neden olan şartları ortadan kaldırmaya gayret eder. Eğer 3 ay yetmezse ikinci bir 3 ay daha uzatılabilir. Benim kanaatime göre bunun en fazla 9 ay uzatılması gerekir. Anayasa’da bir tahdit konulmamış ama siz olağanüstü hali olağan hale getirirseniz, Türkiye bir hukuk devleti olmaktan çıkar. O zaman tek kişinin idaresine bırakılmış olur, bunun adına da demokrasi denmez. Onun için olağanüstü hal yine uzatıldı, bizim bunu kabullenmemiz mümkün değil. Yanlış yapıyorlar, bu kadar zamanda düzeltemiyorlarsa bundan sonrada düzeltemezler manasına geliyor. Olağanüstü Hali bahane ederek yapmak istediklerini meclisi dışarda bırakarak yapmak istiyorlarsa; bu da dürüstlük olmaz.”

“TAŞERON YASASI SİL BAŞTAN HAZIRLANMALI”

Taşeron Yasasını değerlendiren Karamollaoğlu, “Taşeron Yasasının, taşeron sistemini ortadan kaldırdığını söylemek zor. Bize göre bu yasanın yeni baştan hazırlanması gerekiyor. Taşeronluk 2 noktada kullanılabilir. Birincisi, geçici olarak yapılması gereken bir iş ancak taşeron işçilerle yapılabilir. Devlet kurumları kısa süreli işçi,  çalışan aramak yerine taşeron vasıtasıyla bunu yapıyorlar. İkincisi ise; uzmanlık gerektiren bir iş taşeronlar vasıtasıyla yapılabilir. Ancak burada gerek geçici olsun, gerekse uzmanlık gerektiren bir konu olsun; böyle bir durumda taşeron çalışana normal işçiden daha fazla ücret alması gerekiyor. Tam tersine daha az ücret veriliyor, iş güvencesi yok ve çok çalıştırılıyor. Taşeron İşçilikle ilgili düzenleme bu şartlar dikkate alınarak düzenleme yapılmalıdır.”

“YÜZDE 10 BARAJI KALDIRILMALI”

Seçim Barajı’na ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Karamollaoğlu, “Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile birlikte Uyum Yasalarının nasıl olması gerektiği konusunda hazırlık yaptık. Bu kapsamda siyasi parti liderlerinden randevu talep ettik. İlk cevap CHP’den geldi. Büyük Birlik Partisi ve Demokrat Partiyi ziyaret ederek düşüncelerimizi aktardık. Şimdi diğer partileri ziyaret ederek, uyum yasalarını anlatacağız. Seçimlerde uygulanan yüzde 10 barajı kesinlikle ortadan kalkmalıdır. Seçimler eskiden yapılırken, iki konu göz önüne alınmıştı: Yönetimde istikrar ve temsilde adalet. Şimdi Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile tek dereceli iktidarı üstleneceği ve mecliste cumhurbaşkanını denetlemeden uzak kaldığı için hükümeti düşürme, güvenoyu diye bir şey yok. İstikrar halledildiğine göre geriye temsilde adalet kalıyor. Temsilde adaletin sağlanabilmesi içinde barajın olmaması gerekiyor. Yeterli oranda insan bir fikri temsil ediyorsa, parlamentoda o fikrin temsil edilmesi gerekir.”

“AK PARTİ İÇİNDE RAHATSIZLIK VAR”

AK Parti içerisinde ciddi manada rahatsızlıklar olduğunu söyleyen Karamollaoğlu, “AK Partideki rahatsızlık en tepede var. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, birden bire hain ilan edildi. Cumhurbaşkanının ağzından birden, “Trenden inen bir daha binemez” gibi sözler çıktı. Bu bir tehdit, tehdit olunca bir tepki doğuyor. Bu gidişi tasvip etmeyen, Türkiye’nin sorunlarının çözülemediğini görenlerin sayısı her geçen gün artıyor. O yüzden 7 Haziran’da yüzde 9’luk bir kesim koptu, şimdi inanıyorum ki yüzde 15-20 arasındaki kesim kopma noktasına geldi. İnsanlar endişeli oldukları için bunu dile getiremiyorlar. Zamanı geldiğinde bu insanların tavırlarını ortaya koyacaklarını düşünüyorum.”

“BEN BUNU ANLAYAMIYORUM”

Ak Parti –MHP İttifakını değerlendiren Karamollaoğlu, “Bir ittifaka Milli demek için bir defa onun hangi kıstaslarda olduğuna bakmak gerek. Bu demokratik mi, demokrasiyi güçlendirmek için yapılan bir ittifak mı? Adaleti güçlendirmek için mi yapılan bir ittifak mı? Sadece yönelik olarak bir ittifak yaptık, bunun adı da ‘Milli İttifak.’ Sizin politikalarınız nedir, ne için bir araya geldiniz? Dün cumhurbaşkanına akla, hayale gelmeyecek ithamlarda bulunan insanlar bugün onun en yakın dostu oldu. Bende bunu anlayamıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı