Haber Detayı
08 Kasım 2016 - Salı 14:41
 
Küçük yaştaki sakarlıklara dikkat
Sağlık Haberi
Küçük yaştaki sakarlıklara dikkat

İyi göremeyen çocuğun çevreden gelen zararlara karşı açık olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Şeyda Atabay küçük yaşta ki sakarlıklara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, "Çocuklar az gördüklerinin farkında değildir. Ve bunu ifade edemezler. İyi göremeyen çocuk çevreden gelecek zararlara karşı açıktır. İyi göremediği için darbeler ve düşmelerle daha sık karşılaşır. Bazı anneler çocuklarının çok sakar olduğunu sürekli düştüğü konusunda yakınırken aslında sorunun az görme kaynaklı olduğunun farkında değildirler" dedi.

Bazen ise çocukta dikkat eksikliği olduğu düşüncesiye farklı tedaviler yapıldığını kaydeden Atabay, "Aslında sebebin bir görme bozukluğu olabileceği akla gelmelidir. Bu konuda ailelerin ve bu gibi çocuklarla uğraşan kurumların dikkat etmeleri özellikle önemlidir. Çabuk sıkılan , dikkat eksikliği olduğu düşünülen çocukların mutlaka göz hastalıkları doktor kontrolünden geçirilmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Atabay, "Dikkat eksikliği tanısı ile okul yaşamına geç başlamış, gereksiz yere özel tedaviler yapılmış, en son ve geç olarak görme bozukluğu tanısı almış çocuklar ile karşılaşmaktayız. Çocuk göz hastalıklarının tanısı ve tedavisi çok önemlidir" şeklinde konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı