Haber Detayı
09 Şubat 2018 - Cuma 18:11
 
“Küçük esnaf korunmalı”
Ekonomi Haberi
“Küçük esnaf korunmalı”

Gaziantep Kitap ve Kırtasiyeciler Derneği Başkanı Eşref Savaş, kitapçıların ve kırtasiyecilerin sorunlarının her geçen gün arttığını ve çok sayıda esnafın iş bıraktığını söyledi. Savaş, “AVM’ler ve marketlerin kitap ve kırtasiye ürünü satışlarına başlaması esnafların işlerini olumsuz etkiliyor. Bunlara karşı küçük işletmelerin korunması gerekiyor” diye konuştu.

Kitap ve Kırtasiyeciler Derneği Başkanı Eşref Savaş, kırtasiyecilerin sorunlarını gazetemize değerlendirdi. Savaş, “Kırtasiyecilerimizin en başta müşteri sorunları var. Marketler ve AVM’lerde kırtasiye ürünlerinin satışının yapılması, okul dönemlerinde ilgisiz mesleklerde kırtasiye ürünleri satışı yapılıyor. Bunlarda sektörümüzü maalesef etkiliyor. Biz öğrencilerden ve velilerimizden; bu mesleği asli olarak yapan kimselerden alışveriş yapmalarını istiyoruz. Böylelikle hem sağlıklı ürünlere ulaşmış olacaklar hem de bu mesleklerin yaşatılmasına katkıda bulunmuş olacaklar. Zaman zaman bu mesleklerin yaşatılmasının önemini dile getiriyoruz. Bu meslekler korunmalı çünkü eğitim seviyemiz, kültür seviyemiz, kırtasiye ve kitapçılardan alınan kitaplarla daha üst seviyelere çıkacak. Okuma-yazma ve kültürel hareket bir toplumun değerlerini üst basamaklara taşıması açısından çok değerlidir. İyi okuyan bir toplum, şehir ve ülkenin uygarlık yarışında daha ileride olacağını söylüyoruz.  Bunun içinde bu müesseselerin azalması değil daha da çoğalması gerekiyor.”

“KÜÇÜK ESNAFLAR KORUNMALI”

Kırtasiyeci ve kitapçıların yaşatılması gerektiğini ifade eden Savaş, “Kitap ve kırtasiyecilerin yaşatılması için çalışma başlatılmalı. Kitapçılara ve kırtasiyecilere mal temininde, kira konusunda yardımlarda bulunulmalı. KOBİ’lere verilen desteklerle bu işletmelerin yaşatılması gerekiyor. KOSGEB’in küçük esnaflara bazı kredi destekleri var ama bunlarda kredi vermede çok fazla sayıda ölçüt koyuyorlar. Maalesef bazı esnaflarımız bu ölçütlere uygun vaziyette olmadığı için krediden faydalanamıyor. Küçük esnafların korunup kollanmasını istiyoruz. Bunların arasında kitap ve kırtasiyecilerinde yer alması gerekiyor.”

“SİCİL AFFI ÖNEMLİ”

Sicil Affı konusunun bir an önce geçmesi gerektiğini söyleyen Savaş, “Bankaların kara listesinde yer alan esnaflar için sicil affı konusunun gündeme alınması gerekiyor. Pek çok esnafımız aldıkları krediyi ödeyemediği ya da geciktirdiği için kara listeye alınıyor. Kara listeye giren esnaf maalesef, KOSGEB veya devlet tarafından verilen kredilerden faydalanamıyor. Bunun yanında yerel yönetimler, yeni açtıkları ticari faaliyet gösteren alanlarda kitapçılara ve kırtasiyelere yer vererek o alanlarda bu esnaflara yardımlarda bulunmalı. Mesleği yapanlar desteklenirse, bu meslek dalında yaşanan sorunlar azalır. Kitap ve kırtasiyelerin sayısı giderek azalıyor, onların korunması önemli” diye konuştu.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı