Haber Detayı
16 Haziran 2017 - Cuma 19:52 Bu haber 2294 kez okundu
 
Konut fiyat artışında zirvedeyiz
Ekonomi Haberi
Konut fiyat artışında zirvedeyiz

   Gaziantep’te kiralık konut fiyatları hızla yükselirken, kira bedelleri, satılık arazi ve konut fiyatları da artıyor.  Hürriyet emlak verilerine göre, Gaziantep’te son bir yılda kiralık konutların fiyatlarında yüzde 9 artış görülürken, satılık konutlarda bu oran yüzde 2, satılık arazilerde de ise yüzde 9 oldu. 

 Hürriyet Emlak’in Gaziantep’te basın mensupları için 15 Haziran Perşembe günü düzenlediği iftar yemeğinde, şehirdeki emlak piyasası ile ilgili görüşüldü.

Yemeğe Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik ve Hürriyet Emlak Ticari Koordinatörü Çağrı Bozay katıldı. Gaziantep’teki emlak piyasasının değerlendirildiği yemekte, şehirde bulunan kiralık konut ve arazideki hızlı fiyat artışı üzerinde duruldu.

Türkiye ortalamasında göre kiralık konut fiyatlarındaki yüzde 5lik düşüşe rağmen, Gaziantep’teki bu artış yatırımcıların ilgisini çekiyor. Son birkaç yıldır komşu ülkelerden yoğun olarak göç alan Gaziantep, gayrimenkul sektöründe yaşanan hareketlilik sayesinde yatırımcıları kısa zaman içerisinde kazanç elde etmeye itiyor. Vatandaş Gaziantep’te konut bulmada zorluklar çekiyor.

Yatırımcılar, gözünü Gaziantep’teki gayrimenkullere dikti

Konut yatırımcıları, daha çok kar etmek için yatırımlarını nüfus artışının yüksek olduğu kentlere yapmaya başladı. Son yıllarda Suriye, Irak gibi komşu ülkelerden yoğun olarak göç alan ve bu nedenle nüfus’u belirli oranda etkilenen Gaziantep, gayrimenkul sektörü alanında hareketlilik kazandırıyor. TÜİK verilerine göre 2017 yılı Nisan ayında Gaziantep’te 2 bin 340 konut satıldı. Türkiye genelinde Nisan ayındaki konut satışları bir önceki yılın aynı göre yüzde 7,6 oranında artarken, Gaziantep’teki artış yüzde 13,15 olarak fark yarattı.

Gün geçtikçe daha da cazibe şehri haline gelen Gaziantep’te, konutlar tavan yaptı.  Ortadoğu’nun sanayi ve ticari merkezi olan Gaziantep’te, lüks ve ultra lüks konutlara yönelik ilgiyi arttırmaya devam ediyor. Geniş bahçeli, gürültüden uzak, yüzme havuzundan saunaya kadar her türlü imkâna sahip olan villa tipi konutların satışında belirgin bir fark ortaya çıkıyor. Gaziantep’in popüler ilçesi Şehitkâmil’deki kiralık villaların fiyatları 20 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Fiyatlarda ki artış ülke ortalamasının üzerinde.

Hürriyet Emlak verilerine göre, Gaziantep’te son bir yılda kiralık konutların fiyatlarında yüzde 9 artış görülürken, satılık konutlarda bu oran yüzde 2, satılık arazilerde ise yüzde 9 oldu. Türkiye genelinde ise kiralık konut fiyatlarında yüzde 5 düşüş yaşandı. Talebe karşılık konur üretiminin de iyi seviyede olduğu şehirde stoklar erimeye başladı.

Son bir yılda Gaziantep’teki satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1424 TL’den 1455 TL’ye yükseldi. Bu değişimden en çok etkilenen ilçe, yüzde 0,9 ile Şahinbey oldu. Şahinbey’de satılık konutların metrekare ortalamam fiyatı 1333 TL’den 1376 TL’ye çıktı. Gayrimenkullerin yer aldığı Şehitkâmil’de ortalama fiyat 1750 TL, Oğuzeli ve Nizip’te 1455 TL oldu. Kiralık konutların metrekare ortalama fiyatları ise Şehitkâmil’de 9 TL Şahinbey’de 7 TL, Oğuzeli ve Nizip’te 8 TL oldu.

İlçelere göre konut m(2)  ortalama fiyatları

                                   Satılık                        Kiralık

Şehitkâmil               1750 TL                      9 TL

Şahinbey                 1376 TL                       7 TL

Oğuzeli                    1455 TL                       8 TL

Nizip                        1455 TL                       8 TL

 

Belediye artışları önlemek için imar alanı açtı

Gaziantep’te, son yıllarda hızlı göç nedeniyle şehirdeki nüfus artışında hızlanma görülürken, gayrimenkul sektörü de bundan etkilendi. Gaziantep’teki hareketlilik sayesinde yatırımcılar kısa sürede kazanç elde etti.

Gaziantep’te konut ve arazi balonunun oluşumunu önlemek için belediye tarafından daha fazla imar alanı açıldı. İlerleyen yıllarda da 5. Organize Sanayi Bölgesi civarına şehir trafiği azaltacak ve konut fiyatlarını dengeleyecek uydu kent çalışmalarının yapılmasını planladı.

En pahalı ilanlar Şehitkâmil’den çıktı

Gaziantep’teki merkez ilçeler baz alındığından hem satılık hem de kiralık konut, arazi ve ticari gayrimenkul ilanları arasında en pahalı ilanlar Şehitkamil ilçesinden çıktı. Satılık ilanlar arasında Şehitkâmil ilçesinde en pahalı konut3 milyon 600 TL, en pahalı arazi 52 milyon 440 bin TL, en pahalı ticari gayrimenkul ise 17 milyon TL oldu. Kiralık ilanlar arasında Şehitkâmil ilçesinde en pahalı konut 25 bin TL, en pahalı arazi 7 bin 500 TL, en pahalı ticari gayrimenkul ise 100 bin TL oldu.

         Şehitkâmil’in en pahalıları

                    Satılık                                                                     kiralık

Konut:          3.600.000    TL                                          Konut:        25.000 TL

Arazi:            52.440.000 TL                                          Arazi:          7.500 TL

Ticari:           17. 000.000 TL                                         Ticari:         100.000 TL

Şehitkâmil dışında Şahinbey ilçesinde de son zamanlarda revaçta olduğu görüldü. Özellikle İnönü Caddesi ve Ordu Caddesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları, emlak piyasasını canlandırdı. Şahinbey’de yer alan Akkent Mahallesi’nde Gaziantep’te konut satın almak veya kiralamak isteyenlerin tercihleri arasında ilk sıraya yerleşti.

Hürriyet Emlak ilanlarına ilgi gösteriliyor

Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik, Gaziantep’te gayrimenkul arayanların Hürriyet Emlak’ta yer alan ilanlara büyük ilgi gösterdiğini belirtti. Hürriyet Emlak’ta aktif olarak yaklaşık 3 bine yakın Gaziantep emlak ilanının yer aldığını söyleyen Çelik, ‘’Türkiye genelinde kiralık konut ve arazi fiyatlarında bir düşüş yaşanıyor. Gaziantep’te ise durum çok farklıdır. Kiralık konut ve arazi fiyatlarında yüzde 9 artış görüyoruz. Gaziantep, son yıllarda yatırımcılar için gözde bir kent oldu. Bunda şaşırılacak hiçbir şey yok. Kentin nüfusu hızla yükseldi. Yeterli düzeyde arazi ve konut üretimi yapılıyor. Son bir yılda gayrimenkul satışında ciddi bir yükseliş görüyoruz. Bu durum, sektör adına iyiye işaret ediyor.’’ Dedi.

Hürriyet Emlak Ticari Koordinatörü Çağrı Bozay ise: ‘’ Karşımızda olumlu bir tablo var. Elde ettiğimiz verileri emlak sektörüyle ilgilenen kişilerle paylaşmak mutluluk verici. Gaziantep, satılık konuttan fiyat bazında 7. Sırada yer alıyor. Yatırımcılarımız, şehrin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha fark etti. Kentin özellikle kırsal kesimlerinde kentsel dönüşüm çalışmaları yapılıyor. Şahinbey’de yer alan İnönü Caddesi ve Ordu Caddesi’ndeki kentsel dönüşüm emlak piyasasını etkiledi. Akkent’teki konut kiralama ve satın alma talebinin de gitgide arttığını öğrendik.’’ Dedi. 

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Konut, fiyat, artışında, zirvedeyiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı