Haber Detayı
12 Eylül 2017 - Salı 20:36 Bu haber 814 kez okundu
 
“Kış gelmeden bu sorun çözülmeli”
Hürriyet Mahallesi’nde sıkıntı çok
Gündem Haberi
“Kış gelmeden bu sorun çözülmeli”

Eski Sam Deresi yatağı üzerine kurulan Postacı ve Haleplioğlu sokaklarda şiddetli yağışların olduğu dönemlerde evleri su bastığını söyleyen Hürriyet Mahallesi Muhtarı Hasan Sazlık, “Postacı ve Haleplioğlu sokaklar istimlak edilerek, bu sorun çözümlenmeli” dedi.

Şehitkamil İlçesi’nin önemli mahallelerinden biri olan Hürriyet Mahallesi’nde kış öncesi endişe hakim. Mahalle içerisinde bulunan Postacı ve Haleplioğlu sokaklarda su baskınları yaşandığını söyleyen Hürriyet Mahallesi Muhtarı Hasan Sazlık, mahalle sakinlerinin mağdur olduğunu söyledi. Sazlık, “Hürriyet Mahallemiz, Şehitkamil ilçesindeki güzel bir mahallemizdir. Yalnız biz çocukken bu bölgede Sam deresi bulunuyordu. Gaziantep eski Belediye Başkanı Esat Kaya Turgay döneminde mahallemiz parselasyona girdi ve bu evler yapılmaya başladı. Özellikle aşiret adı verilen ve düğünlerde davul zurna çalarak geçimini sağlayan arkadaşlar, buralardan arsa alarak, yerleştiler. Bu ailelerle güzel ilişkilerimiz var ancak bu insanların ikamet ettiği yerler eski Sam deresi yatağına kurulduğu için evlerini su basıyor. Nedeni ise eski Sam deresi yatağında şiddetli yağış olan günlerde Haleplioğlu ve Postacı sokakta su baskınları oluyor. Katip Hoca,  Şehit Yunus Emre Çelik sokaklar, Postacı ve Haleplioğlu sokaklara göre yüksekte kaldığından dolayı buradan akan sular, su baskınlarına neden oluyor. Belediye başkanımız ve yetkililer ile görüştüm. Haleplioğlu ve Postacı sokakların istimlak edilerek, buralar belediyenin faydalanabileceği bir alan ya da yeşil alan yapılabilir” diye konuştu.

“400 LİRAYA KALACAK EV BULUNMUYOR”

Hürriyet Mahallesi’nin nüfusunun her geçen gün arttığını ifade eden Sazlık, “Mahallemiz sokaklarında aşırı oranda nüfusumuz var. Suriyeli Mültecilerin mahallemize gelmesi neticesinde, geri kalmış bir mahalle olmamıza rağmen 400 liraya kalacak ev bulunmuyor. Suriyeli Mülteciler her evde 10 kişi birlikte yaşıyorlar. Kışın ısınma ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarını bilmiyoruz. Bu insanların nasıl kimseler olduklarını bilmiyoruz” dedi.

“ŞELALE PARK VE FEN LİSESİ PARKI MADDE BAĞIMLILARININ MESKENİ OLDU”

Mahalle genelinde hırsızlık olaylarının yaşandığını söyleyen Sazlık, “İnsanlar iş bulamadıkları için mahallemizde hırsızlık olayları cereyan ediyor. TEDAŞ ekipleri geliyor, araçta bulunan kablolar çalınıyor. GASKİ ekipleri geliyor, malzemeler çalınıyor. Mahallemiz içerisinde Şelale Park ve Fen Lisesi Parkları bulunuyor. Bu parklarımızda aileler gelip vakit geçiremiyor, gece saatlerinde bu parka giremiyorlar. Madde bağımlıları, bu parklarda uyuşturucu madde kullanıyorlar. Mahalle sakinleri bu durumdan şikayetçi ve bu sorunların bir an önce ortadan kaldırılmasını istiyorlar” diyerek sözlerini noktaladı.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı