Haber Detayı
31 Ocak 2018 - Çarşamba 15:44
 
“Kendini yenileyen öne geçecek”
‘Sanayi 4.0’ konuşuldu:
Ekonomi Haberi
“Kendini yenileyen öne geçecek”

Avrupa İşletmeler Ağı Güney İnovasyon Kapısı Konsorsiyumu Ulusal Toplantısı Gaziantep Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Gaziantep Sanayi Odası Başkanvekili Adnan Ünverdi, “ Bugün yüksek teknoloji ile üretimin yapıldığı sanayi 4.0 modeline göre kendini yenileyen firmaların rakiplerinden bir adım daha öne geçiyor” diye konuştu.

Programa KOSGEB AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Necati Günaydın, AB Türkiye Delegasyonu Ataşesi Laura Zampetti, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Metin Bedir, GSO Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi, KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Sadık Gözek ve davetliler katıldı. Programa ilişkin açıklamada bulunan KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Sadık Gözek, “COSME Programının Ulusal Koordinatörlüğünü KOSGEB Başkanlığımız yürütüyor. COSME Programının altında Avrupa İşletmeler Ağı isimli programı da 2008 yılından beri yürütüyoruz. Şuanda yürüttüğümüz proje ile işletmelerin hem uluslararalılaştırılması hem AB’ye açılmaları hem işbirliği yapmaları, AB’nin diğer programlarından faydalanmaları onlara yönelik eğitimler gibi programlar düzenliyoruz. Avrupa İşletmeler Ağı, Türkiye’de birçok bölgede de yapılanması mevcut. Avrupa İşletmeler Ağı Programlarını yılda bir kere bir araya gelerek, ulusal toplantı ile Türkiye’deki yapılanmada yer alan kurumlar biraya gelerek; eğitim alıyorlar, bilgi alışverişinde bulunuyorlar. Bu yıl toplantımızı Gaziantep’te gerçekleştirdik. Avrupa İşletmeler Ağı kapsamında bizim 2017-2018 yılı bütçemiz 1 milyon avro civarında. Gaziantep Üniversitesinden TARGET, TEKNOPARK, Diyarbakır ve Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odaları, Gaziantep Sanayi Odası bizim proje ortaklarımız KOSGEB ise projenin koordinatörü. AB ile ilgili, diğer çerçeve programlarıyla ilgili akla gelebilecek tüm konularda paydaşlarımız bilgi alabiliyorlar.”

“AB’NİN EN BÜYÜK ÇERÇEVE PROGRAMLARINDAN BİRİ”

Programda konuşan KOSGEB AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Necati Günaydın, “COSME, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 2014-2020 yılları arasında uygulamaya alınmış olup; 2.3 milyar avroluk bütçesiyle AB’nin en büyük çerçeve programlarından biridir. Nihai hedefi KOBİ’ler olan bu programın ülkemizin katılımı 16 Ekim 2014 tarihinde Brüksel’de imzalanan anlaşma ile gerçekleşmiştir. KOSGEB Başkanlığı COSME Programı için koordinatör olarak görevlendirildi.”

“İNOVASYON REKABETİ TETİKLİYOR”

GSO Başkanvekili Adnan Ünverdi, “Küreselleşen dünya ekonomisinde zorlu rekabet koşullarının şirketleri yeni arayışlara yeni üretim modellerine zorluyor. Bu zorlu rekabet koşullarında şirketlerin ve firmaların ayakta kalabilmelerinin yolu da inovasyondan geçiyor. Çünkü rekabet ve inovasyon arasında doğru bir ilişki vardır. İnovasyon rekabeti arttırırken artan rekabette inovasyonu tetikliyor. Bu döngü hem ülkelerin hem de şirketlerin büyümesine büyük katkı sağlıyor. Bu nedenle başlatılan Avrupa İşletmeler Ağı projesi KOBİ’lere ve şirketlere kendilerini büyütmesi için destek veriyor.”

“KOBİ’LERİMİZ İÇİN GÜZEL FIRSATLAR SUNULUYOR”

Ünverdi, “Avrupa Birliği’nin, KOBİ’lerin ve girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla uyguladığı rekabet edebilirlik ve yenilik çerçeve programı 2015-2020 yılları için toplam 3,6 milyar Avro’luk bütçesi ile en büyük çerçeve programlarından birisi durumunda. Güney İnovasyon Kapısı konsorsiyumumuz Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, KOSGEB Gaziantep Müdürlüğü koordinatörlüğünde Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Üniversitesi Target, Teknoloji Transfer Ofisi, Teknopark, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi odası ile KOBİ’lere hizmet ediyor.  Bugün yüksek teknoloji ile üretimin yapıldığı sanayi 4.0 modeline göre kendini yenileyen firmaların rakiplerinden bir adım daha öne geçiyor. Bu noktada Avrupa İşletmeler Ağı kapsamında verilen destekler özellikle kendisini geliştirmek, kendisini yenilemek isteyen KOBİ’lerimiz için çok güzel fırsatlar sunuyor. Bu destekler ile işletmelerin rekabet edebilirliğinin ve sürdürülebilirliğinin güçlenmesi ve girişimcilik kültürünün teşvik edilmesi ile KOBİ’lerin kurulması ve büyümesi hedefleniyor. KOBİ’lerimizin, işletmelerimizin bu desteklerden, hibelerden faydalanmaları noktasında oda olarak kendilerini yardımcı olamaya her zaman hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Hepimiz el ele vererek daha fazla çalışarak, daha fazla katma değeri yüksek üretim yaparak kentimizin ve ülkemizin büyümesini daha fazla katkı sunmalıyız. Sanayiciler olarak bizim çalışmaktan, üretim yapmaktan ve istihdam sağlamaktan başka bir düşüncemiz yoktur. Bu anlayışla yolumuza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN ENDÜSTRİ 4.0’I YAKALAMASI GEREK”

Orta ölçekli sanayicilere verilen desteklerin önemine dikkat çeken Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Metin Bedir, “ Türkiye’de sanayi artık evriliyor, Endüstri 4.0 çok güzel noktalara taşındı. Türkiye’nin de Endüstri 4.0’ı yakalaması gerek. Biraz geç kalınmış gibi duruyor ama AB Delegasyonlarının destekleri ile orta ölçekli sanayicilerimizin de Endüstri 4.0’a adapte olması anlamında çok güzel destekler sağlanmaktadır. Bu desteklerin homojen bir şekilde dağıtılması, anlam kazanması ve yerinde harcanması anlamında KOSGEB’e teşekkür ediyorum. Bu programlar ülkemizde COSME adı altında tanımlanan bu program, ülkemizde orta ölçekli sanayinin gelişmesi ve bu sanayinin gelişiminin sağlanması, uluslar arası bazda pazarların oluşturulması anlamında, verilebilecek destekler ve eğitimlerle ilgili bir programdır. 2.4 milyar avroluk büyük bir bütçesi var.Bütçenin bir kısmı da ülkemiz adına tanımlanmış bir bütçedir. Orta ölçekli sanayinin gelişmesi, kalkınmasına harcanmaktadır.”

Konuşmaların ardından program yapılan sunumlarla devam etti.

Y.ANKAY 

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı