Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 17:12
 
“Kayyum atansın!”
Yılmaz’dan Sayıştay raporu tepkisi:
Siyaset Haberi
“Kayyum atansın!”

CHP Şehitkamil İlçe Başkanı Umut Yılmaz, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin açıklanan Sayıştay Raporu’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi’nin borç batağında olduğunu iddia eden Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanması gerektiğini söyledi.

CHP Şehitkamil İlçe Başkanı Umut Yılmaz, Şehitkamil İlçe Başkanlığında basın mensupları ile bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi ile ilgili olarak hazırlanan 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu’na ilişkin açıklamalarda bulunan Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin borç batağında olduğunu söyledi. Yılmaz, “Büyükşehir Belediyesi ile ilgili hazırlanan Sayıştay Raporu’nu büyük bir üzüntü ile okuduk. Büyükşehir Belediyesi, tefecilerin eline düşmüş. Bir yılda 144 milyon 345 bin lira faiz ödeniyor. Satışlarla tüm gayrimenkulleri bitirmişler fakat borcu bitirememişler. Gaziantep’te emlakçılık sektörü bitmişse bunun sebebi Fatma Şahin’dir. Çok yakında Büyükşehir Belediye binasının üzerine ‘icralıktır’ diye yazılacak. Büyükşehir Belediyesi yerel bankalardan kredi alamadığından olsa gerek çareyi yurtdışındaki kuruluşlardan ve bankalardan kredi almakta bulmuştur. Belediyenin faiz borcu, toplam borç ile birlikte 167 milyon 681 bin TL’dir. IMF’ye borç verme teklifinde bulunan Şahinbey Belediyesini Büyükşehir Belediyesine borç vermeye davet ediyoruz” dedi.

“USULSÜZ ATAMALAR VAR”                                                           

Belediyenin toplam borcu, GASKİ borcu ve faiz borcu hariç, eski para ile 1 katrilyon 320 trilyon 191 milyon liradır. Bir belediye ki usulsüzlükleri çarşaf çarşaf raporlarda yer almaktadır. Sınavla alınması gereken yerlere kanun gereği 6 ay çalıştıktan sonra ataması yapılması gerekilen yerlere sınavsız bir şekilde atamalar yapılmış, 1 gün sonra Daire Başkanı olarak atanmışlardır. Hatırlarsanız, bizler bunu FETÖ döneminden biliyoruz. Anlaşılan Büyükşehir Belediyesi, halen Hocanın etkisinden kurtulamamış. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde usulsüz ataması yapılan tüm daire başkanlarına ve şube müdürlerine sesleniyorum: hepinizin aileleri var, derhal oralardan istifa edin. Büyükşehir Belediye üst yönetiminin üzerinde KPSS’ye girip yüksek puan aldığı hale atanamayan insanların sizlerin üzerinde ahı var. Sayıştay Denetim Başkan Yardımcısı sizlerin usulsüzlüklerini ortaya çıkarttığı için görevden alınmış” diye konuştu.

“52 MİLYON LİRA ÖDEME YAPILMIŞ”

Yol yapımı için alınan teklifte usulsüzlük olduğunu ifade eden Yılmaz, “Yol yapımı için teklif alacaksınız, en yüksek veren firma ile iş yapacaksınız. En düşük teklifi veren firma varken neden yüksek teklif veren firmalara ihale veriyorsunuz? Bir malzeme için toplam maliyeti 4 milyon 320 bin TL iken, ihaleyi kazanan firmaya 52 milyon lira ödeme yapılmış. Adaletli olup hesap verilmesi gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum, lütfen olaya müdahale etsin. İstifa etmemek bir ayıpsa, kayyum atamamak bin ayıp. Derhal Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığına kayyum atanmasını talep ediyoruz. Bu  noktada Sayın Fatma Şahin, Osman Toprak ve Deniz Köken hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunarak yargılanmanızı sağlayacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı