Haber Detayı
08 Temmuz 2018 - Pazar 19:40
 
“Kamuda kalmalı”
Hastanenin bulunduğu alan ne olacak?
Gündem Haberi
“Kamuda kalmalı”

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, Gaziantep Şehir Hastanesi’nin tamamlanmasının ardından Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de Şehir Hastanesi’ne taşınacağını söyledi. Kazak, “Şehir Hastanesi hizmete geçtikten sonra Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bulunduğu alan ne olacak? Ciddi anlamda bu alanın ne olacağı belirsizliğini koruyor. İlerleyen yılların ne getireceğini bilemeyiz. O nedenle bölgenin Sağlık Bakanlığına bağlı olarak kalmalı” dedi.

Gaziantep’e uzun yıllardır hizmet veren Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gaziantep Şehir Hastanesinin tamamlanmasının ardından taşınacak. Hastane personeli de dahil olmak üzere yapılacak olan taşınma işleminin ardından Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bulunduğu alanın nasıl değerlendirileceği tartışma konusu oldu. Yıllardır kente hizmet veren hastane arazisinin geleceğine dair tasarruflar bilinmezken, Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, hastane arazisinin Sağlık Bakanlığında kalması gerektiğini savundu. Kazak, “Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki yoğunluk inanılmaz bir boyutta. Türkiye’nin kamusal anlamda en büyük hastanelerinden bir tanesidir. Gaziantep’in de amiral gemisi, orada çalışan arkadaşlarımız çok yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Millet Hastanesi olarak hayatımıza giren hastanesi sonrasında Avukat Cengiz Gökçek, Dr. Ersin Arslan’ın katledilmesinden sonra Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesine en sonunda da Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu.”

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN SOSYAL DONATI ALANI YAPILABİLİR”

Hastanenin bulunduğu alana ilişkin sözlerini sürdüren Kazak, “ Şehir Hastanesi hizmete geçtikten sonra Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bulunduğu alan ne olacak? Ciddi anlamda bu alanın ne olacağı belirsizliğini koruyor. Bizim temennimiz, yıllardır vatandaşa hizmet sunan ve hastane olarak bilinen bir bölgenin yine kamuda sağlık çalışanları için bir sosyal tesis, bu alanda hizmet veren bir kamusal alan olarak kullanılmasıdır. Şehrimizde sağlık çalışanları için bir sosyal donatı alanı bulunmuyor, misafirhane yok, bölgemizde ciddi anlamda bu eksikler var. Sınır dışına hareket için çok sayıda sağlık çalışanı geliyor. Bir sosyal donatı alanının yapılması ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. Öte yandan hastanenin bir bölümü yeşil alana dönüştürülebilir. Tüm bunlar yapılırken, bölgenin Sağlık Bakanlığına bağlı olarak kalması önem taşıyor.”

“KAMUSAL NİTELİKTEN ÇIKARILMAMALI”

Hastanenin kamuda kalması gerektiğini belirten Kazak, “Gaziantep Bölgesi stratejik anlamda önem taşıyor. İlerleyen yılların ne getireceğini bilemeyiz. O nedenle bölgenin Sağlık Bakanlığına bağlı olarak kalmalı. Geniş bir alan, Ersin Arslan için her zaman ‘40 yamalı bohça’ tabirini kullanıyoruz. İhtiyaç duyuldukça bölgeye bir bina yapılmış. Burasının hastane olarak kalmasını arzularız, Şehir Hastanesi iki yıla kadar hizmete girecek. Hastanenin bir kısmının faal kalacağı ifade ediliyor ancak halen belirsizlik var. Bu alanın Sağlık Bakanlığına bağlı olarak kalması bizim için önemli. Görüyoruz ki kamuya ait alanlar kamusal niteliğini kaybettiği zaman AVM yapılıyor. Biz burasının kamusal nitelikten çıkarılmaması gerekiyor. Buranın Sağlık Bakanlığına bağlı olarak kalmasını temenni ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı