Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 15:51
 
Kaleye giriş 2 lira…
Gaziantep Kalesi’nde restorasyon çalışmaları devam ederken, girişlere ücretlendirme getirildi. Öğrencilerde ücret alınmazken, Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’ne gelen yetişkinler 2 lira ücret ödeyerek, kaleyi ziyaret ediyor.
Gündem Haberi
Kaleye giriş 2 lira…

 Büyükşehir Belediyesi bünyesinde buluna n ve Gaziantep Kalesi’nde yer alan Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Kenti ziyaret eden turistlerin doyasıya gezdiği ve Gaziantep Savunması’na dair bilgiler edindiği müzenin girişleri ücretli hale getirildi. Daha önce hiçbir ücret ödemeden yapılan girişler, uygulamaya konulan tarife ile ücretli hale getirildi. Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’ne girişler 2 lira olurken, öğrencilerden ücret talep edilmiyor.

GAZİANTEP SAVUNMASI ve KAHRAMANLIK PANORAMASI MÜZESİ

Gaziantep Kalesi içerisinde yer alan galeride Antep halkının düşman işgaline direniş öyküsü anlatılmaktadır. 2008 yılında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından İstiklal Savaşı’nda kahramanca verilen mücadelenin anlatıldığı “Kahramanlık Panorama Müzesi” olarak hizmete açılmıştır. 10 ay 9 gün süren işgalde, kahramanca şehrinisavunan Gaziantep halkının bu destansı zaferigörkemli Gaziantep Kalesi’nin gizemli galerisinde ziyaretçilere sunulmaktadır.Antep savunması ve kurtuluşuna ilişkin olarak gerekli tarihsel literatür çalışmaları tamamlanarak, Antep Savunmasının teşkilat yapısı, cepheler ve abide şahsiyetlerin kronolojik olarak resimler, rölyefler, heykeller, sunumlar ve maketlerle anlatılmaktadır.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı