Haber Detayı
01 Şubat 2018 - Perşembe 14:17
 
KAGİDEM için ilk adım
Kadın Girişimci Destek Merkezi kurulacak
Ekonomi Haberi
KAGİDEM için ilk adım

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) ortaklığında girişimci kadınlara yönelik Kadın Girişimci Destek Merkezi (KAGİDEM) kurulacak.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Başkan Fatma Şahin, GSO Başkanı Adil Konukoğlu ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, KAGİDEM'in kurulmasına dönük işbirliği protokolünü imzaladı.

Şahin, imza töreni öncesi yaptığı konuşmada, KAGİDEM projesine destek veren herkese Gaziantep ve bölge kadınları adına teşekkür ederek, sürdürülebilir kalkınma için toplumun yarısını oluşturan kadınların da mutlaka kalkınmaya destek vermesi gerektiğini belirtti.

-"2023 vizyonuna en yakın şehir olarak yolumuza devam edeceğiz"

Girişimci olmak isteyen kadınların, sayısının bir hayli fazla olduğunu anlatan Şahin, şunları kaydetti:

"Ama nasıl ve hangi alanda girişecek, giriştiği konuda ne kadar başarılı olacak sorularının yanıtını kuracağımız KAGİDEM'le ortaya koyacağız. Bilgi ve teknoloji çağında kadınlarımızı hazırlamamız, bu yolda onları daha güçlü kılmak gerekiyor. Bu açıdan bakarsanız, bu merkez Türkiye’de bir ilk olacak. 28 atölyesiyle, çalışan kadınların çocuğunun bakıldığı kreşine kadar düşünülen çok güzel bir çalışma. 2,5 yıldır bu merkezi kurmak üzerine Kalkınma Bakanlığı ile güdümlü proje olarak bu çalışmanın onayı alındı. Bir yıl içerisinde paydaşlarımızla bu yapımının bir an önce bitmesini arzuluyoruz. Büyükşehir olarak bugün Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında verdiğimiz meslek kurslarını bu projeye entegre edeceğiz, daha güçlü bir altyapı oluşturacağız. 2023 vizyonuna en yakın şehir olarak yolumuza devam edeceğiz."

GSO Başkanı Adil Konukoğlu ise Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e, KAGİDEM projesine verdiği destekten ötürü teşekkür etti.

Merkezde, kadın girişimcilerin eğitimlerini tamamlayarak, onların ekonomiye katılımını sağlamayı amaçladıklarını belirten Konukoğlu, "Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan kadınların bulunduğu bir yerde yalnızca erkeklerin girişimci olması mümkün değildir. Bunun için hep birlikte tüm paydaşlarımızla her türlü girişimi desteklersek o zaman cumhuriyetin 100’üncü yılın olan 2023 yılında dünyanın 10’uncu büyük ekonomisine ulaşırız. En büyük arzumuz kadınların iş hayatına atılmasıdır." ifadelerini kullandı.

 İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz da KAGİDEM'i finanse ettiklerini belirterek, kurulacak merkezde girişimci kadın adaylarının iş hayatına hazırlanacağını bildirdi.

- KAGİDEM

İmzalanan işbirliği protokolüne göre, Büyükşehir Belediyesi, KAGİDEM'in yapılması için GSO'ya Atakent Mahallesi’nde 2 bin 700 metrekare alanı tahsis edecek.

 

İKA, 5 milyon 500 bin lira bütçeli merkezin, finansmanının yüzde 75’ini karşılayacak. Merkezde, girişimcilik potansiyeline sahip kadınlar, eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

500 kadın girişimci adayı eğitim alacağı, 100 kadın girişimci işletme kuracağı merkezde, 28 atölye, sergi salonu, kreş, uyku odası, satış ofisi ve toplantı salonları yer alacak.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı