Haber Detayı
09 Ekim 2018 - Salı 21:13
 
“Kadına şiddet kabul edilemez”
Gündem Haberi
“Kadına şiddet kabul edilemez”

Gaziantep’te geçtiğimiz hafta yaşanan kadına yönelik şiddet ve kadın cinayeti olaylarına ilişkin Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak açıklamalarda bulundu. Bakbak, “Maalesef şehrimizde de yakın zamanda meydana gelen kadın cinayetleri oldu. Hem de sözde kadınların en korunduğu yer diye düşünülen ”Aile içinde” kendi evinde, sevgi, saygı beklediği insanlar tarafından katledildiğini görüyoruz. Kadına Yönelik Şiddet, her ne olursa olsun bir insan hakları ihlalidir ve kabul edilemez” diye konuştu.

Gaziantep’te geçtiğimiz hafta meydana gelen kadına şiddet olaylarında bir kadın kocası tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürüldü. Yaşanan diğer olayda ise 3,5 evli olan Aylin Daşçı isimli kadın boşanmak istediği kocası tarafından darp edilerek, sokağa bırakıldı. Yaşanan olaylar bir kez daha kadına yönelik şiddet olaylarını gündeme taşırken, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, şiddet olaylarının önüne geçilmesi konusunda yapılan çalışmaları gazetemizde anlattı. Bakbak, “Kadına yönelik şiddetin gündemimizden sonsuza dek silinip gitmesini dilerdim, fakat maalesef aynı konular tekrar tekrar önümüze çıkıyor. Sözde “Modern zamanlar Eğitimi yüksek zamanlar, teknolojik zamanlar, sosyal yaşamlar, iletişimin ve bilgiye ulaşmanın en kolay günlerinde” olduğumuzu söylediğimiz bu zamanlarda bile; “boşanmak istediği için öldürdüm, sevdiğim için öldürdüm, kıskandığım için öldürdüm” diye bir sürü haberlerle karşılaşıyoruz. Kadına Yönelik Şiddet, dünyanın her yerinde kadınların; kentli, köylü, ev kadını, iş kadını, eğitimli, eğitimsiz, zengin, yoksul; her ne olursa olsun bir insan hakları ihlalidir ve kabul edilemez.”

“HASSASİYETLE ELE ALINMALI”

Kadınların cinayete kurban gitmesine izin verilemeyeceğini söyleyen Bakbak,  “Maalesef şehrimizde de yakın zamanda meydana gelen kadın cinayetleri oldu. Hem de sözde kadınların en korunduğu yer diye düşünülen ”Aile içinde” kendi evinde, sevgi, saygı beklediği insanlar tarafından katledildiğini görüyoruz. Şüphesiz ki çok üzgünüm. Sebebi ne olursa olsun kadının fiziksel, ruhsal, sosyal, cinsel ve ekonomik açıdan zarar görmesine acı çekmesine cinayete kurban gitmesine izin veremeyiz. Aslında yüz yıllardır dünya bunun mücadelesini veriyor. Gelişim ve kazanımlar mutlaka var. Ancak insanlık dışı bu tarz fiiller maalesef oluyor. Konuyu sadece suç ve ceza çerçevesinde ele almak suç oranlarını belki azaltır ama bitirmez. Çünkü bu iş top yekun toplumsal bilinçlendirme, önleme, düzeltme çalışmaları, sürekli eğitim ile desteklenmesi ve özel bir hassasiyet ile el birliği ile ele alınması gerekiyor. Anne, baba, çocuk, çevre, medya, okul, komşu, arkadaş, film, dizi, yönetim, iş, sosyal donatı alanlarının dizaynına kadar çok geniş bir yelpazede sabırla, kararlı, taviz vermeden, revize ederek ama vaz geçmeyerek çözmemiz gereken bir durum.”

“KADIN ÖRGÜTLERİ FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR”

Şiddet olaylarını üzülerek takip ettiklerini belirten Bakbak, “Bakın hala “kızını dövmeyen dizini döver” diyen sözleri kullanıyoruz.  Hâla “saçı uzun aklı kısa” benzetmeleri yapıyoruz. “Kadının sırtından sopayı eksik etmeyin” sözlerini duyuyoruz. Böyle bir anlayışın olduğu bir toplumda bu tip cinayet haberlerini hep üzülerek okuruz. Bu yönüyle uzmanlar, akademisyenler, STK’lar, kadın örgütleri faaliyetlerini artırarak sürdürüyorlar. Bizlerde yasal düzenlemeler ve icraatlarımızla katkı sağlamaya devam ediyoruz, edeceğiz.”

“47 BİN PERSONELİN EĞİTİMİ TAMAMLANDI”

Kadına Şiddet konusunda yapılan çalışmaları anlatan Bakbak, “Bu alanda, yakın zamanda yapılanlar hakkında da bazı bilgiler vereyim. Aile içi şiddetle mücadeleye yönelik olarak; 81 İl Jandarma Komutanlığında Çocuk ve Kadın Kısım Amirlikleri teşkil ettik. Bu birimlerde görev yapan personelin eğitimine özel önem vermekteyiz. Kadına karşı şiddetle mücadelede, şiddet ihbarlarının daha hızlı bir şekilde iletilmesi amacıyla akıllı telefonlarda kullanılabilecek Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) uygulamasını hayata geçirdik. Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza bağlı Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından kadın – erkek eşitliği, toplumsal cinsiyet ve kadına yönelik şiddet konulu seminerler düzenlendi. Bu eğitimler sonucunda 35 bin sağlık çalışanı ile 140 bin emniyet personeline ulaşıldı.  Aynı şekilde Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan işbirliği çerçevesinde 2016 yılı itibarıyla 7 bin 605 Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli ve 463 bin 694 Acemi ve Usta Er/Erbaşa yönelik eğitimler tamamlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Aile Bakanlığımız arasında imzalanan kadına karşı şiddetin önlenmesinde din görevlilerinin rolü ve uygulanacak prosedürler konulu protokol kapsamında Türkiye’de 500’den fazla eğitici yetiştirildi ve 47 bin 566 personelin alan eğitimleri tamamlandı.”

“KADINLAR YALNIZ BIRAKILMADI”

Kadına Şiddet olaylarının önlenmesine eğitimin önemli olduğunu ifade eden Bakbak, “Eğitim işin en önemli boyutu. Ancak tek boyutu değil. Kadınların haklarını-hukuklarını kanuni güvence altına almazsanız yapılanlar âkim kalır. Bu konuda da önemli adımlar attık, en önemlilerinden biri, 2012 yılında çıkardığımız Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'dur. Bu kanunun çıkması, ülkemizde şiddete maruz kalan kadınlarla ilgili gerçekten tarihi bir dönüm noktasıdır. Kanun çıktıktan sonra şiddete uğramış 20 binden fazla kadının davasına müdahil olundu ve yalnız olmadıkları gösterildi.”

“TEDBİRİ KARARLILIKLA ALACAĞIZ”

“2002’den günümüze kadar 14, 15, 16 yaşlarındaki evlilik oranı toplam evlilikler içinde yüzde 4'lere kadar geriledi. Tabii bunda orta öğretim kademesindeki kız çocuklarımızın oranının, yüzde 45'ten yüzde 83'e çıkmasının önemli katkısı var.  Anlattıklarım, kadına yönelik şiddetin gündemimizden tamamen çıkarılması için çok önemli adımlar ama devamını getirmemiz gerekiyor. Koruyucu ve önleyici hizmetleri güçlendireceğiz. Erken yaşta evlilikler ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü tedbiri kararlılıkla alacağız.”

“ADEM VE SODAM MERKEZLERİNİ YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

“Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM), kadın konukevleri başta olmak üzere şiddet mağdurlarına hizmet sunan birimlerin hizmet kapasitelerini geliştireceğiz. Dezavantajlı kadınlarımızı desteklemek amacıyla önümüzdeki dönemde Aile Destek Merkezlerimizi (ADEM) ile Sosyal Dayanışma Merkezlerimizi (SODAM) daha da yaygınlaştıracağız. 2016-2020 arasını kapsayan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı”, 2018-2023 arasını kapsayan “Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı”, gibi yol haritalarımızı dikkatlice takip edip gereğini yapmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Röportaj: A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı