Haber Detayı
11 Temmuz 2018 - Çarşamba 18:48
 
Kaçak acentelere dikkat!
Turizm Acentesi Sahibi Erhan Şahin, vatandaşların tatile çıkarken TÜRSAB’a bağlı A sınıfı turizm acentelerini tercih etmeleri gerektiğini söyledi. Türkiye genelinde faaliyet gösteren kaçak turizm acentelerinin turizm sektörüne zarar verdiğini ve dolandırıcılık olaylarının yaşandığının altını çizdi.
Ekonomi Haberi
Kaçak acentelere dikkat!

Turizm Acentesi Sahibi Erhan Şahin, kaçak turizm şirketlerine ve dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşlara uyarıda bulundu. Şahin , “Bizler Turizm Bakanlığına ve TÜRSAB’a bağlı A Gurubu seyahat acenteleriyiz. Bizler belgelerimizi Turizm Bakanlığı olarak TÜRSAB’ın etkisi üzerinden alıyoruz ve faaliyete başlıyoruz. Bununla birlikte şirket kuruyoruz, maliyeye kaydımız oluyor, vergi dairesinde kayıtlarımız oluyor. Yaptığımız her çalışma ile vergilerimizi ödüyoruz. Kaçak turizm şirketi işi ile uğraşan kişiler bize zarar veriyorlar. Bu kimseler maliye kaydı olmayan, vergi vermeyen ve kaçak olarak çalışan kimseler. Kimi turizm şirketlerinden bir şifre alarak faaliyet gösteriyorlar, sisteme devam ediyorlar. Bu da acentenin muhatabı bulunmuyor, dolandırıcılık olayları yaşanıyor, insanlar dolandırılıyor.”

“A SINIF ACENTELER TERCİH EDİLMELİ”

Kaçak turizm acentelerinin çalışma biçimini anlatan Şahin, “İnternet sayfası üzerinden vatandaşlar kayıtlarını yapıyorlar. Üç kişi bir araya gelip bir web sayfası oluşturuyor, kredi kartı üzerinden ödemeleri alıyor, vatandaş otel kaydı yaptığı otele gidiyor, burada karşılaştığı manzara karşısında dolandırıldığını anlıyor. TÜRSAB’a bağlı acentelerde böyle bir sıkıntı söz konusu değil, seyahat sigortalarımız yapılıyor, yolcularımız 72 saate kadar rezervasyonunu iptal edip para iadesini alabiliyor. Diğer yandan kaçak faaliyette bulunan acentede ise bu durum söz konusu değil. Bunlar ne devlete vergi veriyor, ne kayıtları var, ne de denetimi var. Bunlar hiç giderleri olmaksızın haksız kazanç elde ediyorlar, bu da turizm sektöründe bulunan her kesime zarar veriyor. Biz TÜRSAB olarak kaçak faaliyette bulunan kişilerle mücadele ediyoruz. Bununla ilgili halkımızın şikayetleri varsa bunları  TÜRSAB başta olmak üzere yetkili kurumlara bildirmeli. Vatandaşlarımızın TÜRSAB’a bağlı A Sınıfı Seyahat Acentelerini tercih etmelerini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı