Haber Detayı
08 Ekim 2018 - Pazartesi 17:41
 
“Kaç işçi işsiz kalacak?”
Toğrul, iptal edilen kamu ihalelerini sordu
Siyaset Haberi
“Kaç işçi işsiz kalacak?”

HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Mahmut Toğrul, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Toğrul ilgili önergede, “Gaziantep’te İşleme konulmuş kamu ihalelerinin de durdurulması durumunda kaç işçi işsiz kalacaktır? Bu tasarruf sonucunda toplamda ne kadar maliyet kaybı olacaktır?”diye sordu.

HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Mahmut Toğrul, Gaziantep’te iptal edilen kamu ihalelerini gündeme taşıdı. Toğrul, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Türkiye son kırk yılının en derin ekonomik krizlerinden birini yaşamaktadır. Türkiye halkları her geçen gün artan enflasyon ve rekor seviyelere ulaşmış döviz kurları ile karşı karşıya kalmıştır. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Enflasyonla topyekûn mücadele programı başlayacak. Enflasyonu yüzde 6'ya indireceğiz. Temel amacımız büyümeyi sağlam temeller üzerine kurmak. İhalesi başlamamış projeler askıya alınacak” şeklindeki sözleri basında yer almıştır.  Bu çerçevede, Gaziantep Valiliği’nin de ihalesi başlamamış kamu projelerin yanı sıra hâlihazırda yapımına başlanmış kamu projelerinin de askıya alınması yönünde talimat verdiği bilgisi tarafımıza iletilmiştir. Bu durumda,  şantiyelerin tasfiyesi ile beraber Türkiye’de var olan işsizliğin daha da derinleşeceği, başlanmış projelerin askıya alınması durumunda yıpranma gibi maliyet arttırıcı gelişmelerin yaşanacağı yönünde kamuoyunda endişe oluşmuştur.”

BAKAN ALBAYRAK’A SORULAR

Toğrul, “Bakanlığınızca, Gaziantep Valiliği’ne ihalesi başlamamış kamu projelerin yanı sıra işleme konulmuş ihalelerin de durdurulmasına yönelik bir yönergeniz mevcut mudur? Gaziantep Valiliği’nin ihalesi başlamamış kamu projelerin yanı sıra işleme konulmuş kamu ihalelerin de durdurulmasına yönelik talimatı bilginiz dâhilinde midir? Gaziantep Valiliği’nin ihalesi başlamamış kamu projelerin yanı sıra işleme konulmuş kamu ihalelerin de durdurulmasına yönelik tasarrufu hangi yasa ya da yönetmelik çerçevesinde gerçekleşecektir? 2018 yılında kaç projesi bulunmaktadır? Bu projelerden kaçının ihalesi yapıldı? Ekonomik krizden dolayı, ihalesi başlamamış kamu projelerin yanı sıra işleme konulmuş ihalelerin de durdurulması ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik kriz yoktur söylemiyle çeliştiğini düşünüyor musunuz? İşleme konulmuş kamu ihalelerinin de durdurulması durumunda kaç işçi işsiz kalacaktır? Bu tasarruf sonucunda toplamda ne kadar maliyet kaybı olacaktır?” sorularını yöneltti.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı