Haber Detayı
08 Şubat 2018 - Perşembe 18:02
 
“Kabul edilemez..!”
T.C ibaresinin kaldırılması FETÖ projesiydi
Gündem Haberi
“Kabul edilemez..!”

RÖPORTAJ: A.DUMAN

Hükümet tarafından tüm meslek kuruluşlarını ilgilendiren ve meslek örgütlerinin isimlerindeki "Türk" ve “Türkiye’’ ibarelerinin çıkarılarak değiştirilmesine ve bazı faaliyetlerini düzenlemeye yönelik çalışma başlatıldı. Konuya ilişkin olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Gaziantep Baro Başkanı İskender Kahraman, Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca ve TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şube Özgür Girişken, kararın kabul edilemez olduğunu ifade ettiler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Barolar Birliğine ilişkin, "Bir defa onun başındaki 'Türk' ifadesi zaten Bakanlar Kurulu kararıdır. Bir defa onun oradan hemen, süratle çıkarılması lazım. Sadece Tabipler Birliği değil, Türkiye Barolar Birliği ile ilgili de aynı şey"  açıklamalarının ardından Hükümet, tüm meslek kuruluşlarını ilgilendiren ve meslek örgütlerinin isimlerindeki "Türk" ve “Türkiye’’ ibarelerinin çıkarılarak değiştirilmesine ve bazı faaliyetlerini düzenlemeye yönelik çalışma başlattı. Konuya ilişkin Gaziantep Baro Başkanı İskender Kahraman, Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca ve TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şube Özgür Girişken gazetemize açıklamalarda bulundu.

“BİZ KENDİMİZDEN EMİNİZ”

Türkiye Barolar Birliğinin adından yer alan ‘Türkiye’ ibaresinin kaldırılması konusunun kabul edilemez olduğunu ifade eden Gaziantep Baro Başkanı İskender Kahraman, “Türkiye Barolar Birliği ve Türk Tabipler Odası nezdinde Sayın Cumhurbaşkanı bir açıklamada bulundu. ‘Türk’ ve ‘Türkiye’ ibarelerinin kaldırılmasını içeriyordu. Tabi ibarenin kaldırılması kabul edebileceğimiz bir şey değil. Türkiye Barolar Birliğine kayıtlı tüm üyelerimiz Türkiye sevdalısı kimselerdir. Bunun başka şekilde milli ve yerli olması, milli duruş sergilenmediğini iddia etmek gerçeklerden uzaklaşmaktır. Çünkü milli konularda bizlerin her zaman tavrı nettir; bunu ispat etmemize gerek yok. Herkes bunu bilinçli ve net bir şekilde ortaya koyuyor.   Bunu çarpım tablosunda olduğu gibi ‘iki kere iki, dört’ diye göstermenin anlamı yok. Biz kendimizden eminiz.”

2013 YILINDA T.C İBARESİNİN KALDIRILMASI FETÖ PROJESİYDİ

2013 yılında bazı kurum ve kuruluşların tabelalarında yer alan ‘T.C’ ibaresinin kaldırılmasıyla ilgili tartışmaları hatırlatan Kahraman, “2012-2013 yılları arasında Devlet Kurumlarından ‘Türkiye Cumhuriyeti’ ibaresinin çıkartılması dillendirilmişti. Açık söylüyorum bu bir FETÖ Projesiydi. O dönemde de bu dillendirilmişti. Devletin Kurumlarının bazılarında ‘T.C’ ibaresi kaldırılmıştı. O dönemde bu yanlıştan dönüldü, karar geri çekildi. Ama hazırda bekletiliyormuş demek ki… Biz bu yanlışa karşıyız. Barolar Birliğinde binlerce öksüz ve yetim meslektaş çocuğu, yakını sağlık yardımlarından ve maddi yardımlardan faydalanıyor. Bunlar Baronun görünmeyen yüzleri. Bu kararın uygulamaya geçmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye Barolar Birliği kanunla kurulmuş kuruluşlardır. Birçok kurumdan farklı bir oluşumu vardır. Hele ki hukuk, savunma adına ihtiyaç duyulan yapılardır. Hele ki Hukukun Üstünlüğüne ihtiyaç duyulan son dönemlerde bundan vazgeçilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Hukuk işlemlerini en sağlıklı en ideal şekilde yürüten Barolar ve Avukatlar var. bu kadar hedef gösterilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

“KAMUYU TEMSİL EDİYORUZ”

İsminde Türk ve Türkiye ibaresi bulunan demokratik kitle örgütlerinin kamuyu temsil ettiğini belirten Gaziantep Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca, “Türk’ ve ‘Türkiye’ kelimelerinin demokratik kitle örgütlerine verilmesi bir kamusal gereklilik sonucunda oldu. Nasıl adında Türk ve Türkiye ibaresi olan kurumlar kamuyu temsil ediyorsa; demokratik kitle örgütleri arasında da Türk ve Türkiye ibaresi bulunanlarda kamuyu temsil ediyorlar. Dolayısıyla bu kanunla verilmiş bir karar olduğu için Bakanlar Kurulu kararıyla değiştirilemeyecektir. Ebette ki Türkiye ve Türk ibaresini taşımaktan hepimiz büyük bir memnuniyet ve gurur duyuyoruz. Türk Tabipler Birliğinin isminde Türk kelimesinin geçmiş olması bizim istediğimiz bir durum. Halkın gönlünde de bu kurumların yer ettiğini düşünüyoruz. Aynı zamanda Türk ve Türkiye ibaresi bulunan gruplarının da aynı şekilde ülkemizi temsil ettiklerini düşünüyoruz. Bu durum Cumhuriyet kurulduğundan beri böyle. O nedenle de ismimizde bir değişiklik olmasını istemiyoruz.”

“TEK TİP YAPININ NE MESLEĞE NE DE HALKA YARARI OLMAZ”

2013 yılında aynı konunun kurumlar açısından gündeme getirildiğini ifade eden Ağca, “Bu konunun yeniden gündeme gelmesinden ötürü bir takım kimselerin mutlaka beklentisi vardır. Böyle bir parçalanmanın ülkemize de mesleğimizde yararı olmayacaktır. Burada pek çok etnik kimlikle ilgili birlikler olabilir. Bu birlikler içerisinden siyasi iktidar kendi görüşüne yakın olanların gelişmesini sağlayabilir ama bunların tek tip olmuş olmasının ne mesleğe ne de halka yararı olmaz.”

Ağca, Gaziantep’e Gazilik Unvanının verilişinin 97.yıl dönümünü kutlayarak, “Geçtiğimiz gün iki askerimiz Afrin’de gerçekleştirilen hain saldırı sırasında şehit oldu. Şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine baş sağlığı diliyorum” diye konuştu.

“DEĞİŞİKLİĞİ DESTEKLEMİYORUZ”

Türk ve Türkiye ibarelerinin kaldırılmasına ilişkin düşüncelerini dile getiren TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, “Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Türkiye’deki mimar ve mühendisleri temsil eden birliğin temsilcileri olarak, bu türden bir değişikliği desteklemiyoruz. Bu yönde alınacak bir karara katılmıyoruz. 2013 yılında kurumlardan T.C ibaresinin kaldırılması gündeme gelmişti, halk buna tepki göstermişti. Bu konu askıya alınmıştı fakat bugünkü konuda neyin gerekçe gösterildiğini biz anlayabilmiş değiliz. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuluyor, bilmiyoruz. Türk Tabipler Birliği ya da Türkiye Barolar Birliğindeki kelimenin rahatsız edici bir yanı yok. Bizim ülkemizde belli uyruğumuzda belli.  Biz Türk ve Türkiye ibarelerinin kaldırılmasını istemiyoruz. Bu ibareler bizim için önemli ve değerli. Ülkemizde kimse Türk ya da Türkiye kelimesinden rahatsızlık duymuyor. Açıkçası bu karşılığı olmayan bir girişim gibi görünüyor. Biz ismimizde bir değişiklik olmasına sonuna kadar karşıyız” diye konuştu.

 A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı