Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 20:25
 
İttifakta ‘Öztekin’ çatlağı
İyi Parti ile kurulan İttifak gereği Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İyi Partiye bırakılmıştı. İyi Parti Genel Merkezi tarafından Ak Parti Şehitkamil Belediye Başkan aday adayı olan Bekir Öztekin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi. Öztekin’in Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterilmesine CHP tabanında tepkiyle karşılandı. İyi Parti Gaziantep İl ve İlçe Teşkilatlarından çok sayıda ismin istifaya hazırlandığı öğrenildi.
Siyaset Haberi
İttifakta ‘Öztekin’ çatlağı

İyi Parti ile CHP arasında Yerelde İttifak yapılması kararı alınmış, bu kapsamda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adaylığında İyi Partili adayın desteklenmesine karar verilmişti. İttifak kararı CHP Gaziantep tabanında tepki ile karşılanmıştı. Sonrasında ise İyi Parti’nin merkez ilçe belediye başkan adaylıkları için bastırması ile birlikte ittifakta çatlak oluşmaya başlamıştı. Gelinen noktada İyi Parti ile CHP İl Yönetimlerinin bir araya gelerek ittifakı olgunlaştıramaması nedeniyle CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu ve İl Yönetimi görevden alınmıştı.

ÖZTEKİN’İN ADAYLIĞI NETLEŞTİ

CHP İl Yönetiminin görevden alınması ile birlikte süreç sekteye uğrarken, Ak Parti Şehitkamil Belediye Başkan aday adayı iken partiden istifa eden Oğuzeli Belediye eski Başkanı Bekir Öztekin’in İyi Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı yönündeki iddialar gündeme bomba gibi düşmüştü. İyi Parti tabanında Öztekin ismi tepkiyle karşılanırken, İyi Parti İl Başkanı Serkan Karakuş’un Öztekin’in adaylığı konusunda bastırdığı iddia edilmişti. Gelinen noktada Öztekin’in İyi Parti Lideri Meral Akşener ile görüşmesinin ardından Öztekin’in adaylığı resmiyet kazandı. Geçtiğimiz gün İyi Parti İl ve ilçe Teşkilatlarına Genel Merkez kanalıyla aktarılan bilgide, İyi Parti’nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayının Bekir Öztekin olarak belirlendiği ifade edildi.

İYİ PARTİ’DE İSTİFA SESLERİ

Öztekin’in adaylığının netleşmesi İyi Parti içerisinde tepkiyle karşılanırken, İyi Parti İl Başkanı Serkan Karakuş, İl Binasında toplantı düzenleme kararı aldı. Parti içerisindeki tepkiler ve istifa söylemlerinin artması, partinin 31 Mart seçimleri öncesi kan kaybı yaşamasına neden olacak.

İLÇE BAŞKANLARINDAN DESTEK

İyi Parti Şahinbey İlçe Başkanı Halil İbrahim Kaya ve Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Zeytinli, Büyükşehir Belediye Başkan adayı Bekir Öztekin’i desteklediklerini açıkladılar. İyi Parti’nin Büyükşehir Adayını destekleyeceklerini anlatan İlçe Başkanları, “Genel Merkezimizin kararı doğrultusunda, İl Başkanımız ve Adayımız ile birlikte çalışacağız” diye konuştular.

SALI GÜNÜ AÇIKLANACAK

İyi Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı netleşen Bekir Öztekin, adaylığının Salı Günü yapılacak olan Grup Toplantısında ilan edileceğini söyledi. Öztekin, “Salı Günü yapılacak olan Genel Kurulda adaylığımı açıklanacak, Çarşamba Günü ise kentte bir karşılama yapılacak. Bunun ardından sahaya inerek çalışmalara başlayacağız. İyi Parti Genel Merkezi ile CHP Genel Merkezi arasında görüşmeler yapıldı. CHP kanadından da adaylığıma sıcak bakıyorlar. Bu konuda bir problem yok” diye konuştu.

“OY VERMEMİZ BEKLENEMEZ”

Ak Parti Şehitkamil Belediye Başkan Aday Adayı iken Ak Parti’den istifa eden Oğuzeli Belediye eski Başkanı Bekir Öztekin, İyi Parti ile CHP arasında kurulan ittifakın Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Öztekin’in İyi Parti tarafından aday gösterilmesi CHP tabanında deprem etkisi yaratırken, Öztekin’in adaylığını istemeyen partililer, duruma tepki gösterdiler. Gazetemize konuşan partililer, “İttifak dahi olsa Ak Parti’den gelen, Oğuzeli Belediye Başkanlığı yapmış ve Ak Parti Şehitkamil Belediye Başkan aday adayı olmuş bir isme oy vermemizi kimse bizden bekleyemez” diye konuştular.

S.ÖZTÜRK

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı