Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 16:05
 
“İttifaka sonuna kadar varız”
Gültekin’den ittifak yorumu:
Gündem Haberi
“İttifaka sonuna kadar varız”

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin, siyasi partiler arasındaki ittifaklara ilişkin yorumda bulunarak, “Türkiye'nin sorunlarının çözümünü mümkün kılan bir program temelinde ittifaka sonuna kadar varız” diye konuştu.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin, Vatan Partisi Gaziantep İl Binasında bir basın toplantısı düzenledi. Gültekin, “Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Alman basınına; “ABD ile Menbiç ve Fırat’ın doğusunda güvenliği sağlamak konusunda mutabık kaldık” şeklinde bir açıklama yaptı. ABD’nin Fırat’ın doğusunda tam 20 adet askeri üssü ve değişik kaynaklara göre 4 000 askeri bulunmaktadır. Aynı ABD, 2018 yılında PKK’ya 550 milyon dolarlık silah yardımı yapılmasını daha yeni onayladı. Geçen yıl terör örgütüne teslim edilen Beşbin Tır ve İki bin uçak dolusu ağır silahı da herkes biliyor. Bu gerçekler orta yerde duruyorken ve Türkiye Afrin’de ABD’nin her türlü silah ile donattığı terör örgütüne karşı savaşıyorken, “ABD ile Fırat’ın Doğusu ve Afrin konusunda anlaştık” demek kendi kendini kandırmaktan başka bir anlama gelmez. Bu konuda gaflet, basit bir yanılgı olarak kalmaz, ülke için ağır maliyetlere yol açar.”

“VATAN SAVAŞI VERİYORUZ”

“Fırat Kalkanı Operasyonu ile başlayıp Zeytin Dalı Harekâtı ile sürdürmekte olduğumuz savaş, emperyalizme karşı vermekte olduğumuz bir Vatan Savaşı’dır. Toprak bütünlüğümüze ve milli güvenliğimize yönelik tehdidi, sınırlarımızın dışında karşılıyoruz. Türkiye’ye yönelik tehdidin asıl sahibi, karşımızdaki bölücü ve yobaz terör örgütleri değildir. PKK ya da IŞİD, Türkiye’ye karşı kullanılan piyonlardır. Tehdidin asıl sahibi ABD’dir. ABD’nin şimdiki hedefi, Menbiç’i yem olarak kullanıp hatta Fırat’ın doğusunda da AKP Hükümeti’ni, “sınırda güvenli bölge” havucu ile oyalayıp, PKK hakimiyetindeki bölgeyi Türkiye’ye ve dünyaya kabul ettirmektir. ABD’nin bu tuzağına düşmek, bölünmeyi kabul etmekten başka anlama gelmez. Türkiye ve Suriye’nin düşmanları ortaktır. Bugün Türkiye ve Suriye, aynı düşmanlara karşı mücadele etmektedirler. ABD, İsrail, PKK ve IŞİD; Türkiye’nin de Suriye’nin de ortak düşmanlarıdır. Düşmanları ortak olan devletlerin işbirliği yapması aklın gereğidir. Savaşmakta olan her devlet, bu basit ilkeyi daima göz önünde bulundurur. Ama bu temel ilkenin, AKP Hükümeti tarafından göz ardı edildiğini görüyoruz.”

“ŞAM YÖNETİMİ İLE EL SIKIŞILMALI”

 “Milletimizin büyük çoğunluğu böyle bir politikayı onaylamadığı için, Suriye’ye düşmanlık, içerde de halkı böler, iç barışımız açısından tehlikeleri gelişmelere kapı aralar. Milletimiz, şimdi bir bütün halinde Ordumuzun arkasındadır. Türkiye’nin Vatan Savaşındaki en büyük avantajı budur. İktidarın Beşar Esad’ı hedef alan söylemi, işte bu birliği baltalamaktadır. Suriye düşmanlığı FETÖ ve PKK’ya nefes aldırır, teröre karşı vermekte olduğumuz mücadeleyi zaafa uğratır. AKP Hükümeti’ni bir kez daha uyarıyoruz: İktidarı; devlet aklıyla hareket etmeye, milli çıkarlarımızın gereklerini yerine getirmeye, aynı kaderi paylaştığımız Şam yönetimi ile derhal el sıkışmaya, ortak düşmana karşı birlikte hareket etmeye çağırıyoruz.”

“İTTİFAK YAPMAYA HAZIRIZ”

Türkiye’nin gündeminde olan ittifak çalışmalarına değinen Gültekin, “Koltuk bölüşmek, iktidar nimetlerinden yararlanmak amacıyla bir ittifak böyle bir şey bize yabancı. Biz böyle bir ittifaktan yana değiliz. Ama Türkiye'nin sorunlarının çözümünü mümkün kılan bir program temelinde ittifaka sonuna kadar varız. Program şudur; teröre karşı çıkmak ve Türkiye'nin toprak bütünlüğünü savunmak. Borçlanma ekonomisine karşı çıkmak, üretim ekonomisini savunmak. Komşularımızla dostluk ve birlik, demokratik cumhuriyetin kazanımlarını savunmak, aydınlanma, laiklik. Dünyadaki saflaşmada Türkiye'nin önemli sıradaki yerini alması. Bu Türkiye'nin ihtiyacı olan programdır. Bu programı kabul edecek herkesle ayrıca hiçbir parti ayrımı gözetmeksizin ittifak yapmaya hazırız” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı