Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 17:51
 
İstinaf kararı bekleniyor
Siyaset Haberi
İstinaf kararı bekleniyor

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, terör örgütü PKK/KCK propagandası yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada, mahkemece 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme kararına ilişkin değerlendirmede bulunan HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, ilgili kararın İstinaf mahkemesine taşındığını söyledi. Toğrul, “İstinaf mahkemesinden çıkacak kararı bekliyoruz” diye konuştu.

Mahkeme kararının ardından gazetemize açıklamalarda bulunan HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, “Hakkımda alınan karar alt mahkeme kararı olduğu için ilgili karar İstinaf Mahkemesine taşınacak. Mahkemeden çıkan kararda 5 yılın üzerinde bir ceza öngörülüyor olsa idi karar Yargıtay’a taşınacaktı. Ancak ceza 5 yılın altında olduğu için dava İstinaf mahkemesine taşınıyor.  İstinaf mahkemesinden çıkacak karar, TBMM’ye gönderilecek. Meclis kararı dönem sonuna kadar bekletebilir, Enis Berberoğlu ile ilgili karar dönem sonuna kadar bekletilmişti. Ancak bizim arkadaşlarımız ile ilgili kararlar dönem sonu beklenilmeden mecliste okundu.  Mahkeme kararının mecliste okunması durumunda vekillik düşer, normal vatandaş statüsünde ceza gerçekleşir.”

“KARARI BEKLEYECEĞİZ”

Vekil olarak seçilmesinin ardından mahkeme ile tanıştığını belirten Toğrul, “Daha önce hiç adliye yüzü görmemiştim, sicilimde hiç ceza almadım, adli ve idari soruşturmam olmadı. Doğru olan bu noktada hükmün açıklanmasının geriye bırakılması gerekiyordu. Maalesef mahkeme doğrudan ceza verdi ve ertelemeyi kabul etmedi. Önümüzdeki süreçte İstinaf Mahkemesinden gelecek kararı bekleyeceğiz. Buradan çıkacak karara göre ceza alıp almayacağım ortaya çıkacak” diye konuştu.

E.YILDIRIM

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı