Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 12:22
 
“İşsizlik ve yoksulluk artıyor”
Siyaset Haberi
“İşsizlik ve yoksulluk artıyor”

Demokratik Sol Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celal Doğan, İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşlara seslenen Doğan, Gaziantep genelinde işsizliğin ve yoksulluğun hızla arttığını söyledi.

Demokratik Sol Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celal Doğan, İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde seçim ofisi açılışlarına katıldı. Çok sayıda vatandaşın katılım gösterdiği toplantılarda konuşan Doğan, “Gaziantep’in olduğu gibi ilçe belediyelerinin de başkanı olacağım” dedi. Türkiye’de seçimlerde kullanılan dilin değişime uğradığını ifade eden Doğan, “ 1980’li yıllarda adaylar birbirleri ile yarışırken asla kırıcı, itham edici cümleler kurmazlardı. Son 7 yılda ise ağırlıklı olarak vatan haini, alçak, hırsız, dolandırıcı gibi ağza dahi alınmayacak cümleler sarf ediyorlar. Bu tür ithamlarla insanlar birbirlerinden ayrıştırılıyorlar. Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığında toplum bu denli ayrıştırılmış olsaydı Kurtuluş Savaşını veremezdik. Birlik, beraberlik, vatanseverlik her siyasetçinin dilinden düşürmemesi gereken cümlelerdir.

“İŞSİZLER VE YOKSULLAR ÜLKESİ DURUMUNA İLERLİYORUZ”

Mahalli seçimlere değinen Doğan, “Yapılacak olan Yerel Seçimler, iktidar değişikliği için yapılan seçimler değil. Belediye Başkanlarını, ilçe belediye başkanlarının ve muhtarların değişeceği bir seçim olacak. Halkımızın da bildiği gibi ülkemizde bir ekonomik kriz var. Mutfakta yangın çıkmış, işsizlerin sayısı artmış, köylü ürettiğini satamıyor. Köylü üretim yapamadığı için devlet tarım ürünlerini ithal ediyor. İşsizler ve yoksullar ülkesi durumuna süratle ilerliyoruz.”

“TARIMA GÖZÜ KAPALI BAKILIYOR”

Gaziantep’in canlı hayvan ihracatında önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Doğan, “Geçmiş yıllarda Gaziantep canlı hayvan konusunda önemli bir pazardı. Günümüzde ise Gaziantep ve ülkemiz bu özelliğini kaybetti. Şimdi Türkiye canlı hayvan ithal ediyor, et ithal ediyor aynı zamanda bu hayvanların yiyeceği samanı ithal ediyor. Şu anda tarıma bir gözü kapalı bakılıyor. Geçmiş yıllarda tarım ürünleri üretimi konusunda geniş çaplı desteklemeler yapılırdı.”

“NOTER Mİ OLACAKSINIZ YOKSA SEÇMEN Mİ?”

İttifaklara değinen Doğan, “Cumhur İttifakı bir beka sorununu ortaya attı. Türkiye’de bir işgal durumu varda bizim mi haberimiz yok? Mustafa Kemal Samsun’a çıktığı zaman bu topraklar işgal altındaydı. Türkiye’nin işgal altında olduğunu gören var mı? Türkiye’de bir beka sorunu yok, iktidarın beka sorunu var. Ülkede işsizlik sorunu var, yoksulluk, yolsuzluk diz boyu. Bir banka müdürü ayakkabı kutusunda neden para saklar? Ne yazık ki halk noterlik yapıyor. ‘Biz ne yaparsak yapalım halk bizi onaylıyor’ diyorlar. Sizler noter mi olacaksınız yoksa seçmen mi?”

400 BİN SURİYELİ GAZİANTEP’TE YAŞIYOR

Suriyeli Mültecilerin durumuna ilişkin konuşan Doğan, “Suriye’deki iç savaştan kaçıp ülkemize sığınan 4 milyonun üzerinde işçi var. Gaziantep’in payına ise 400 bin mülteci düştü. Sayın Cumhurbaşkanı mülteciler için 42 milyar dolar para harcandığını söyledi. Peki, ülkemizdeki işsizler için ne kadar harcandı? Yoksul insanlar için ne kadar para harcandı?” diye sordu.

(A.DUMAN)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı