Haber Detayı
17 Mayıs 2018 - Perşembe 19:57
 
“İşsizlik oranında düşüş yok”
Ekonomi Haberi
“İşsizlik oranında düşüş yok”

TÜİK tarafından Şubat ayı işsizlik rakamları açıklandı. Yapılan açıklamaya göre işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 10,8’den 10,6’ya düştü. İşsizlik rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, “İşsizlik oranında bir düşüş yok” diye konuştu.

TÜİK tarafından Şubat ayı işsizlik rakamları açıklandı. Buna göre, şubat dönemi işsizlik oranı yüzde 10,6 olurken, 1 yıllık dönemde işsizlikte 2 puanlık düşüş gerçekleşti. Geçen yıl şubat dönemi işsizlik oranı yüzde 12,6'ydı. 2018'in ocak ayındaki işsizlik göstergesi ise yüzde 10,8'di. Şubat ayında genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 19'a düştü. Burada da 1 yıllık dönemde yüzde 4,3'lük bir düşüş gerçekleşti. Şubat dönemi tarım dışı işsizlik oranı yüzde 12,5 olurken, düşüş yüzde 2,4  olarak gerçekleşti.

“İŞSİZLİK TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE”

DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, Şubat ayı işsizlik rakamlarına ilişkin olarak gazetemize açıklamalarda bulundu. Güdücü, “TÜİK rakamlarına göre işsizlikte 2puanlık bir azalma var. Bu oranın ne derece gerçeği yansıttığı tartışılır ancak işsizlik oranında bir düşüş yok. DİSKAR tarafından yapılan araştırmalarda işsizlik oranı yüzde 18. Gaziantep’te bu oran Türkiye ortalamasının üzerinde.  Ekonomik sıkıntılar geçen aya oranlara daha da yüksek oranlara yükseldiği görülüyor.  Bunun önümüzdeki aylarda daha da yükseleceğini öngörüyoruz.”

“İŞVERENLERİN İŞİ KOLAY DEĞİL”

Gaziantep OSB’ye ilişkin sözlerini sürdüren Güdücü, “Dolar ve euro fiyatlarının artması Gaziantep’te ithalat ve ihracat yapan firmaları etkilemiş durumda. İş adamlarının büyük bir kısmı zor durumda olduklarını ve kapıya kilit vuracak noktaya geldiklerini ifade ediyorlar. Organize Sanayi Bölgesinde de olumsuz yankılanmalar sürüyor. Bunun şuan için işçilere bir yansıması olamadı. İşverenler zor durumda, işçilerini çıkarmak istemiyorlar. Önümüzde bayram var. Dolarla çalışan bir işverenin geçen ay 3,50’den aldığı hammaddeyi bugün 4,50 liradan ödemesi gerekiyor. İşverenlerin işi de kolay değil” diyerek sözlerini noktaladı.

N.DEMİRCİ

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı