Haber Detayı
09 Haziran 2017 - Cuma 17:55 Bu haber 5147 kez okundu
 
İşçinin tazminat hakkı tehlikede
Siyaset Haberi
İşçinin tazminat hakkı tehlikede

 

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İşçi-Sendika Bürosu Başkanı Yıldırım Koç, hükümeti eleştirerek, zorunlu arabuluculuk ve kıdem tazminatı ile ilgili gerçekleştiren basın açıklamasında bazı açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin İstanbul Ankara İzmir, adana ve bursa başta olmak üzere birçok bölgesinde sendikamızın çalışmaları aynı yoğunlukta devam ettiğinin altını çizen koç; Ancak son dönemde hükümetin iş şartlarına yönelik olumsuz tavrı grev ertelemelerine neden olduğunu vurguladı.

Grev ertelemelerine rağmen işyerlerinin ve işçilerin mücadelesinin sürdürüldüğünü söyleyen koç, böyle konuştu: Kristal-iş sendikası ve Yün. çok barışçıl toplum sözleşmesi imzaladı. Daha önceden birleşik mekanist sendikası benzerliğinin tavrını mart ayında göstermişti 2200 işçinin tam birlik ve bütünlük içerisinde hak ve özgürlüklerinin iş yerlerine direnerek kullanmışlardı ve başarılı bir toplum sözleşmesi imzalamışlardı. Petrol-iş sendikasına işyerindeki grev ertelendi. Önümüzdeki dönemlerde aşağı yukarı 500.000’e yakın işçinin toplum sözleşmeleri var. Eğer hükümet bu grev erteleme tavrını sürdürürse büyük olasılıkla bu işçilerde ‘’meta işçileri ve cam işçileri’’nin yaptıkları gibi uluslar arası sözleşmelerden kaynaklanan haklarını kullanacaklardır.

Yürürlükteki mevzuatımız bazı eylemleri yasaklıyor. Ancak Türkiye anayasasının 93.maddesinde yapılan değişiklikte uluslar arası sözleşmelere doğrudan uygulanırlık imkânı tanıdığını söyleyen Koç, Türkiye’nin onayladığı uluslar arası sözleşmelerde barışçıl olmak koşuluyla iş durdurma, işe başlatma, iş yeri işgali, genel grev ve dayanışma gibi eylemlerin serbest olması gerektiğini ayrıca anayasanın emredici hükmünün bu yönde olduğunun altını çizdi.

Ak parti iktidarının meclise sunulan zorunlu arabuluculuk ve kıdem tazminatı konusunda 2 planlı saldırı düzenlediğini söyleyen Koç, işçi haklarında çok büyük kayıplara neden olacağı için meclise sunulan iş kanunu tasarısına karşı çıkılması gerektiğini dile getirdi.

Koç; “Sermayeler sınıf ve hükümet kıdem tazminatını ortadan kaldırmada belirsiz süreli iş sözleşmelerinin belirli süreye dönüştürülmesi için plan hazırlığı aşamasındadır. Böyle olduğu takdirde fabrikalarda işçiler birer yıllık ikişer yıllık sözleşmelerle çalıştırılacak bu sözleşmelerle işçi işten çıkarıldığında işçi tazminatı verilmeden hakkını ihlal etmiş olunacak.”diyerek açıklamalarına böyle devam etti.

‘’Türkiye işveren sendikaların konfederasyonunun 2 Haziranda bir basın açıklamasında buna sıcak bakmadıklarını söylediler. Temel istenilen işçilerin yerine işçi olabilecek bir konumda olanların belirli süreli bir iş sözleşmelerinde çalıştırılıp hiç kıdem tazminatı almadan işten çıkarılmasıdır. Eğer kaçırmak istemedikleri işçileri varsa onlarda da kıdem tazminatı maliyetini düşürmek. 1975 yılına kadar kıdem tazminatına hak kazanmak için 1 yıl çalışması gerekti. Şuan da onu 3 yıla çıkarmaya çalışmaktalar. Kıdem tazminatı 1975 yılına kadar kıdem tazminatı her 15 gün içindi 30 güne çıkarıldı. Şimdi tekrar meclis kararı ile 15 güne indirmeye çalışmaktalar. Kıdem tazminatı işçiyi işyerine bağlayan bir etmendir. Türkiye işçi konfederasyonları işçiyi iş disiplini içerisinde tutmak için kıdem tazminatının işlerine çok yaradığını söylediler. Bu nedenle kıdem tazminatına ilişkin girişimler işçi haklarına doğrudan yapılmış bir saldırıdır. Bundan dolayı Vatan partisi olarak işçilerimizi partimize davet ederek onları kıdem tazminatı hakkında bilgilendirmekteyiz. Partimiz önümüzdeki günlerde ekonomik yönden de yoğun bir çaba içerisinde olacaktır.”

(M.Türkmen)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İşçinin, tazminat, hakkı, tehlikede,
Yorumlar
Haber Yazılımı