Haber Detayı
08 Ocak 2018 - Pazartesi 18:15
 
“İmarsız mahallelere, yatırım yok”
Gündem Haberi
“İmarsız mahallelere, yatırım yok”

Röportaj: A.DUMAN

Gaziantep Elektrikçiler Odası Başkanı Sadık Keş, 2014 yılında çıkarılan Büyükşehirler Kanunu ile köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde imar ve iskanı olmadığı gerekçesiyle, Türkiye Elektrik Kurumu tarafından bu mahallelerin yatırım kapsamına alınmadığını söyledi.

Gaziantep Elektrikçiler Odası Başkanı Sadık Keş, 2014 yılında çıkarılan Büyükşehirler kanun ile köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde yaşanan abonelik sorunu ve elektrik alımı konusunda yaşanan sıkıntıları gazetemize anlattı. Keş, “2014 yılında Büyükşehir statüsünde olan kentlerde, köyler mahalle haline geldi. Bu mahallelerde, muhtarlık yazısı ile elektrik aboneliği alabiliyor. Ancak bu işin çözüldüğü anlamına gelmiyor. Buralar imar ve iskanı olmadığı gerekçesiyle, Türkiye Elektrik Kurumu yatırım kapsamına alınmıyor. Mahalle olan köylerin yatırım kapsamına alınması gerekiyor.”

“KÖYLER YATIRIM KAPSAMINA ALINMALI”

Köyden mahalle haline gelen yerleşim yerlerinde yaşan çiftçilerin sorunlarını dile getiren Keş, “Çiftçilerimiz, daha TEDAŞ’a müracaat ettiklerinde yatırım kapsamında enerji verilmesiyle ilgili direk dikilmekteydi. Şuanda bu alanlara enerji direkleri dikilmiyor, yatırım kapsamında olmadığı için bunlar yapılmıyor. Çiftçilerimizin üretim yapabilmeleri için elektrik ve suyu uyun şekilde vermeliyiz. Çiftçilerin üretim yapmaları için çeşitli kolaylıklar sağlanmalı. Bununla ilgili olarak yetkililerden destek istiyoruz. Özellikle elektrik konusunda mahallelerin yatırım kapsamına alınmasını istiyoruz.”

“KENTTE ABONELİK SORUNU VAR”

2004 yılından önce izinsiz yapılan katlara abonelik verildiğini ifade eden Keş, “Gaziantep’te elektrik abonesi ile ilgili sorun var. 2004 yılından önce evini yaptıran vatandaşlar ilerleyen yıllarda evlerinin üzerine yaptıkları izinsiz katlara, abonelikler verilmiyor. Bu evlerde oturan vatandaşlar ortak elektrik saati kullanıyorlar, bu da sıkıntılara neden oluyor. Vatandaşın evin 2004 sonrasında yapıldığı için buraya elektrik aboneliği alamıyor. 2004 yılında Deprem ile ilgili Bayındırlık Bakanlığından bir kanun çıkmıştı. 2004 sonrasında izinsiz yapılan bu evler elektrik, kanun nedeniyle elektrik aboneliği alamıyorlar. Öte yandan bu evlere EPDK’ya bağlı GAZDAŞ ve Su işlerinden abonelikler verilirken, elektrik abonelikleri ile ilgili durumunda çözümlenmesini istiyoruz. Vatandaşlar bu binalara su aboneliği ve gaz aboneliği veriyor. Türkiye Elektrik Kurumu’nun da buralara elektrik aboneliği vermesini bekliyoruz. Abonelik alamayan vatandaşlar, kaçak elektrik kullanıyor” diye konuştu.   

TARIMSAL SULAMADA İNDİRİM ÖNEMLİ

Köyden mahalleye dönüşen yerlerde tarımsal sulamanın ucuz olduğunu dile getiren Keş, “Sulama konusunda indirimler mevcut, ancak bunlar daha da ucuzlatılırsa daha çok ürün alınır. GASKİ Genel Müdürlüğümüze bir çağırıda bulunmak istiyorum. Denizli’de bir ziyarete gittik, burada bahçeli bir evde iki farklı abonelik var. Bir abonelik evde kullanım için diğeri ise bahçe sulaması için. Bahçede kullanılan suyun bedeli, evde kullanılan sudan daha ucuz. Bunun bahçeli evlerde kullanılan suyun ucuzlamasını talep ediyoruz. Yeşili korumak açısında iyi olacağını düşünüyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı