Haber Detayı
05 Aralık 2017 - Salı 18:41
 
“İmar değişikliklerinin önü kesilmeli”
Sağlıklı Kentler elde etmek için;
- Haberi
“İmar değişikliklerinin önü kesilmeli”

Röportaj: A.DUMAN

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, Yeni Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Girişken, “İmar revizyonlarının zorlaştırılması çok önemli; çünkü bu revizyonlar hem belediyelerin hem de rant odaklı gelir elde etmesine yarıyor. Bütün o gördüğümüz çirkin kentlerin gerisinde yapılaşma koşulları, imar yönetmeliği değil, yanlış politikaları var. İmar değişikliği yapılmasının önü kesilmeli, imar değişikliklerinin önü kesilmediği sürece daha sağlıklı kentler elde etmemiz mümkün değil” diye konuştu.

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, Yeni Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Girişken, Yeni İmar Yönetmeliği ana ilkelerinin Gaziantep gibi kentlerin özel koşullarına nasıl uygulanacağı konusundan soru işaretleri olduğunu ve bu konuda sorunlar yaşanacağına dikkat çekti. Girişken, “Yeni Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği hazırlanırken bazı söylemler arka arkaya geldi. Son yıllardaki Türkiye’nin imar ve inşaat politikalarının kentler üzerinde bıraktığı tahribat ortaya çıktıkça, kent yaşantısının ne kadar olumsuz yönde etkilediği görüldükçe; iktidar tarafından yeni söylemler geliştirilmeye başlandı. Bunlardan en akılda kalıcı olanı, “Yatay Mimari” oldu. Yeni yönetmelik ile birlikte, daha insancıl kentlerin oluşturulmasında bir yol izleneceği gibi bir sav karşımıza geldi. Gaziantep’in de aralarında olduğu Büyükşehir Belediyeleri 2012 yılına kadar, kendi imar yönetmeliklerini kullandı. Büyükşehir olamayan illerde Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği hükümleri geçerli iken, 2012 yılında gelen Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile Büyükşehir Belediyelerinin de aynı yönetmelikle düzenlenmesi gibi bir düzen geliştirildi. Bu kadar farklı iklimsel, coğrafi, kültürel özellikleri olan ülkede, tek bir imar yönetmeliği ile bütün bu kentlerin yapılaşmasını sağlamak kolay değildi.”

“GERİ DÖNÜŞ OLMADI”

 “Aradan geçen 4-5 yıllık zaman dilimi içerisinde aralarında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin de yer aldığı Belediyeler, kendi yerel koşulları, ihtiyaçları ve alışkanlıklarıyla bu yönetmeliği bağdaştırdı. Alışılagelmiş şekilde uygulama devam etti. Bu yıl önce Mart ayında yürürlüğe gireceği söylenen, 5 yıl aradan sonra Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği yürürlüğe girecekti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2012 yılında imar yönetmeliğini yayınladığında; hiçbir belediyenin kendi yönetmeliğini yayınlamasına müsaade etmedi.  Biz o dönemde Mimarların, İnşaat Mühendislerinin, Şehir Plancılarının ve belediyelerin katılımıyla aylar süren toplantılar sonrasında, kentin ihtiyaçlarına daha uygun bir imar yönetmeliği taslağı hazırlamıştık. Yönetmelik taslağı o dönemde bakanlığa gönderildi ancak hiçbir zaman geri dönüş olmadı.”

“RADİKAL DEĞİŞİKLİK, SORUNLARI BERABERİNDE GETİRDİ”

“2017 yılından yeni Bakan Özhaseki, yeni bir yönetmelik hazırlanacağını ve bununla birlikte Belediyelere tekrar kendi imar yönetmeliklerini hazırlama şansı vereceklerini söyledi. Böylelikle herkes kendi yerel koşullarına göre yönetmeliği uyarlayabilecekti. Ancak Ekim ayında yürürlüğe giren bu yönetmelik, birtakım aksaklıkların devam ettiğini gördük. Bir defa bu yönetmelik, öncekilerden farklı bir perspektife sahipti. İmar kanunumuz, daha önceki imar yönetmeliğimiz, Mülkiyet Kanunumuz ve birçok ilgili mevzuatımız her zaman inşaat alanı üzerinden; yani bir katın kapladığı alan üzerinden yapıyla ilgili koşulları belirliyorduk. Bu defa yapıyla ilgili çok önemli bir felsefe değişikliği gerçekleşmişti ve binayı hacim bazından değerlendiren, kütle olarak değerlendiren bir anlayış getirdi. Böyle radikal bir değişiklik, birtakım sorunları beraberinde getirdi. Birçok belediye, bu yönetmeliği kendi koşulları, alışkanlıklarına göre nasıl uyarlayabileceğini bilmiyor.”

KRİTİK KONULARDA BELEDİYELER SÖZ SAHİBİ OLMAYACAK”

“Üstelik bakanın sözlerinin tersine, asıl kritik konularda belediye yine söz sahibi olamayacak. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlayacağı yönetmelik, Yeni Yönetmeliğinde yer alan ana ilkelere aykırı olamayacağı ve bu ana ilkelerin bazıları Gaziantep için uygun olmadığından aslında yine bir esneklik elde edemiyoruz. Felsefe anlamında bir sorunumuz var. 2012 yılından bu yana günümüze ulaşan süreçte, tüm kentlerin yapılaşma koşullarını tek bir odaktan, bir yönetmelikle düzenlemeye çalışmak, büyük bir hata. Örneğin Gaziantep’te çok büyük oranda balkona ihtiyaç olurken, Erzurum’da balkonsuz bir ev söz konusu olabilir. Aynı yönetmelik koşulları hem Gaziantep için hem de Erzurum için ayı değerlendirebilir? Nitekim değerlendiremiyor. Hal böyle olunca İnşaat Sektörünün sıkıntıda olduğu bir dönemde, yeni yönetmelik daha da sıkıntıya neden olması muhtemel.”

“SAĞLIKLI KENTLER ELDE ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

“Diğer yandan bu yönetmeliğin Yatay Mimari’ye katkısı anlamında bakacak olursak, biz Mimarlıkta Düşey Mimari ya da Yatay Mimari kavramlarına sıcak bakmıyoruz. Bir gün iktidarlar anlayacak ki aslında problem yükseklik değil, yoğunluk. Aynı yoğunluğu yükseklikte değil de enine değerlendirmeniz çok bir anlam ifade etmiyor. İmar Planlarının nasıl yapılacağı, Şehircilik kurallarının nasıl yapılacağına dair bir değişiklik yapmadan sadece imar yönetmeliğini değiştirdiğinizde bir şey elde edemiyorsunuz. Sayın Bakanın söylemlerine katılıyorum. İmar revizyonlarının zorlaştırılması çok önemli; çünkü bu revizyonlar hem belediyelerin hem de rant odaklı gelir elde etmesine yarıyor. Bütün o gördüğümüz çirkin kentlerin gerisinde yapılaşma koşulları, imar yönetmeliği değil, yanlış politikaları var. İmar değişikliği yapılmasının önü kesilmeli, imar değişikliklerinin önü kesilmediği sürece daha sağlıklı kentler elde etmemiz mümkün değil” diyerek sözlerini noktaladı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı