Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 22:25
 
İlk destek Gaziantep’ten…
“Enflasyon ile mücadelede biz de varız!”
Ekonomi Haberi
İlk destek Gaziantep’ten…

Hazine ve Maliye Bakanlığının Enflasyon ile Topyekun Mücadele Programı kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında, ‘Gaziantep Enflasyonla Topyekun Mücadele Programına Sahip Çıkıyor’ başlıklı toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Geçtiğimiz gün Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından Enflasyonla Mücadele için başlatılan kampanyaya Gaziantep olarak biz de destek veriyoruz. 2 milyonluk şehrin temsilcileri olarak 81 ilden ilk önce biz çıkıp bu toplantıyı yapıyoruz. Gaziantep olarak, enflasyon ile mücadelede biz de varız, gönüllüyüz. Bu mücadelede örnek olalım, öncü olalım” diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu, GESOB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Meslek Odaları Başkanları, Yerel Market temsilcileri ve basın mensupları katıldı. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Geçtiğimiz gün Hazine ve Maliye Bakanımızın Enflasyonla Mücadele için başlatılan kampanyaya Gaziantep olarak bizde destek veriyoruz. ‘Bu kampanyaya nasıl destek verebiliriz?’ konusunda eler yapabiliriz konusunu konuşmak üzere bir araya geldik. 2001 yılında yola çıktığımızda, ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ diyerek yola çıktık. Büyük bir ekonomik kriz ile birlikte Ak Parti ile birlikte başlayan süreçte özellikle Adalet ve Kalkınma ismi dahi milletin kurduğu Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ekonomik kalkınmada öneli mesafeler aldık. 3 dönem parlamentoda bulunan bir kardeşiniz olarak son 16 yılda demokrasi, hukuk, dünyanın en önemli 10 ekonomisi olma hedefine ulaşma adına yaşadığımız engellerin birebir şahidiyim. 2011 yılında faizlerin yüzde 4’lere düştüğü, yatırım ortamının iyileştiği, dengelerin oturduğu, dünyanın 10. Ekonomisi olma hedefine ulaştığımız bir anda 2011 yılından itibaren olumsuz gelişmelerle karşılaştık. 15 Temmuz gecesini hiç unutmamız gerekiyor.”

“HAL YASASI İLE DÜZENLEMELER YAPMAMIZ GEREKİYOR”

“15 Temmuz akşamı muradına eremeyenlerin arkasında Ağustos ayından itibaren milletin cebine dokunmaya yönelik başlatılan spekülatif hareketler ile ilgili süreci yaşadık. Bir gecede dolarda yaşanan ekonomik, yapısal olarak yapılması gereken ne varsa, yapma üzerine ne varsa Cumhurbaşkanımız Kızılcahamam’da özetledi. Bakanlıklarımız net bir şekilde zayıf noktalarımızı kuvvetlendirmek için çalışmalar yaptı. Bunu fırsatçılığa dönüştüren, ekonomik darbe olan süreci yönetmemiz gerekiyordu. Sayın bakanımızın anlattığı gibi ekonomik ve hukuki reformlar var. Özellikle Hal Yasası ile ilgili yapmamız gerekenler var. Bir gözlem merkezi kurularak daha iyi denetim yapılması ile ilgili yapılacak çalışmalar var. İlgili Bakanlıklarımız ile koordinasyon sağlanıyor.

“PAHALILIK İLE MÜCADELEDE BAŞLANGIÇ OLACAK”

“Geçtiğimiz günkü mesajda herkesi ilgilendiren alanda enflasyon ile mücadelede yüzde 10 gibi indirim yapılarak gönüllü bir şekilde esnaflarımızın, ‘ bu mücadelede ben de varım’ demesi önemli. Verilen mesajla hızlı bir şekilde Ticaret Odamızla, Esnaf Odamızla bir araya geldik. Sektör temsilcilerimiz ile birlikte 81 ile ilk mesajı biz verelim. Gaziantep olarak, enflasyon ile mücadelede biz de varız, gönüllüyüz ve bu mücadelede örnek olalım, öncü olalım. Ne kadar zor şartlarda ürettiğinizi biliyoruz, duruş çok önemli. Bir duruş gösteriyoruz, birbirimize ne kadar bağlı olduğumuzu gösteriyoruz. Kolay değil, rekabetin ne olduğunu biliyorum. Ayakta durmak için ne kadar zorluklar yaşadığınızı biliyorum. Bu mücadelede sizin yanınızdayız. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefimiz halen devam ediyoruz. 2 milyonluk şehrin temsilcisi olarak 81 ilden ilk önce biz çıkıp bu toplantıyı yapıyoruz. Enflasyonla mücadele de ben varım demeniz, bu şehirde pahalılık ile ilgili yapılan mücadelede de bir başlangıç olacak.”

“BELEDİYE HİZMETLERİNDE YÜZDE 10 İNDİRİME GİDİYORUZ”

“Büyükşehir Belediyesi olarak Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında Belediye Hizmetlerinde yüzde 10 indirim yapıyoruz. Tüm faturalarımızı yüzde 10 indiriyoruz. Bunu sizlerden bekleyip biz yapmazsak olmaz. Vatandaşa verilen tüm hizmetlerde yüzde 10 indirime gidiyoruz.”

EKMEKTE YÜZDE 15 İNDİRİM

Gaziantep’te geçtiğimiz aylarda yapılan ekmek zammı ile pide ekmek fiyatı 1 liraya yükselmişti. Toplantıda söz alan Gaziantep Pideciler Odası Başkanı Abdullah Sarı, “Esnaflarımız zorlu şartlarda mücadele veriyorlar. Fabrikasyon ürün üretmiyoruz, el emeği ile üretiyoruz. Pideciler Odası olarak enflasyonla mücadele için pide fiyatlarında yüzde 15 indirim yapacağız. Kampanyaya katılmak istiyoruz.”

KÖMÜR FİYATLARINDA YÜZDE 10 İNDİRİM YAPILACAK

Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik, “İthalatçılarımızla toplantı öncesinde görüşmelerde bulunduk. Bilindiği üzere kömür dolar bazından ithal ediliyor. Onlarında destekleri ile kömürde yüzde 10 indirim yapacağız” diye konuştu.

BAKLAVA, LOKANTA, PASTANELERDE YÜZDE 15 İNDİRİM YAPILACAK

Gaziantep Lokantacılar, Baklavacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, “Oda olarak, bakanlığımızın başlattığı kampanyaya destek veriyoruz. Yüzde 15 oranında baklava, pastane, lokantalarda indirim yapacağız.”

TRİKOTAJCILAR YÜZDE 20 İNDİRİM YAPTI

Gaziantep Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, “Tüm esnaflarımız ile görüştük, yüzde 20-25 arasında ürünlerimizde indirime gideceğiz” dedi. Gaziantep Kahveciler Odası Başkanı Mustafa İsabeşe, “Bizde fiyat tarifemizi yeni almamıza rağmen yüzde 15 indirime gideceğiz. Diğer yandan kafelerle ilgili sıkıntılar var. Buralarda fiyatlar oldukça yüksek. Tarifenin çok üzerinde satış yapıyorlar” şeklinde konuştu.

Toplantıya davet edilen yerel market temsilcileri de kampanyaya destek olacaklarını ifade ettiler.

S.ÖZTÜRK

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı