Haber Detayı
09 Ağustos 2018 - Perşembe 20:17
 
“İlaca erişimde sıkıntı yaşanabilir”
Demirci’den ilaç uyarısı:
Gündem Haberi
“İlaca erişimde sıkıntı yaşanabilir”

Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, döviz fiyatlarında meydana gelen artışlar nedeniyle ilaç sektöründe önümüzdeki günlerde ciddi sıkıntılar yaşanabileceğini söyledi. Demirci, “Döviz özellikle son iki ay içerisinde, aldı başını gitti. Bundan sağlık ve ilaç sektörü de etkilendi. Türkiye’de satılan ilaçların yüzde 54’lük bölümü ithal edilerek geliyor. Türkiye’de üretilen ilaçların içerisinde ithal madde oranı da belli bir seviyenin üzerinde. İlaçta yokluk olabilir, insanlar ilaçlara ulaşımda sıkıntı yaşayabilir. Şu anda belirli ilaçların daha az geldiğini görüyoruz. İlaçlar hastalar tarafından soruluyor, böyle giderse sıkıntı yaşanacağı ön görülüyor” diye konuştu.

Türk Lirasının döviz karşısında yaşadığı değer kaybının ilaç sektörünü olumsuz etkilediğini ifade eden Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, “Ülkenin ekonomisi ilgili ciddi sıkıntıların ve kaygıların olduğunu herkes görüyor. Yalnızca bizim gibi sıradan vatandaşların dışında hükümette, ekonomiyi yönetenlerde, söylüyorlar. Döviz özellikle son iki ay içerisinde, aldı başını gitti. Bundan sağlık ve ilaç sektörü de etkilendi. Türkiye’de satılan ilaçların yüzde 54’lük bölümü ithal edilerek geliyor. Türkiye’de üretilen ilaçların içerisinde ithal madde oranı da belli bir seviyenin üzerinde. Hem ithal edilen hem de ürettiğiniz ilaçta kullanılan maddeleri yurtdışından getirmeniz nedeniyle dövizdeki her atış sizin ilaç üretiminiz ile ilgili durumu sıkıntıya sokacaktır.”

“İLAÇ FİYATLARININ BELİRLENMESİNDE SABİT KUR VAR”

 “Türkiye’nin 2018 yılı ile ilgili SGK’nın tahmini ilaç bütçesi 27 milyar lira civarında. Türkiye’de İlaç Fiyat Kararnamesi’ne göre ilacın belirlenmesinde belirli bir kur fiyatı var. Bu da 2 lira 69 kuruşluk oran üzerinden ilaç fiyatları belirleniyor. Euro’ya baktığınız zaman 6 lira ve üzerinde seyrettiği görülüyor.  Gerçek döviz fiyatı ile ilaç fiyatlarının belirlenmesinde esas olan fiyatlar arasında yarı yarıya fark var.  İlaç Fiyat Kararnamesi’ne göre zaten piyasa fiyatının yüzde 70’ine kadar fiyat alabilirsiniz. Bu zamana kadar ilaç firmaları buna göre davrandı. Kurun 4 lira 20 kuruş gibi bir rakama sabitlenmesi gerekiyor, bu da ilaç fiyatlarının yüzde 40 gibi bir oranda artışı demektir.”

“12 MİLYAR EK KÜLFET GELECEK”

“Kararnameye konuşulduğu zaman bu şekilde bir fiyat artırımı gerçekleşiyor. Bu gerçekleştiği zaman Türkiye’nin ilaç bütçesine 12 milyar lira ek bir külfet gelecek. 27 milyar liradan 40 milyar lira gibi rakama çıkacak. Türkiye bunun altından kalkabilecek güce sahip mi? İlaç anlamında ciddi sıkıntılarla karşı karşıyayız. Ekonomimiz bu yükün altından kalkamazsa ya da başka bir yöne doğru evrilemezsek ciddi sıkıntı yaşayacağız. İlaçta yokluk olabilir, insanlar ilaçlara ulaşımda sıkıntı yaşayabilir. Şu anda belirli ilaçların daha az geldiğini görüyoruz. İlaçlar hastalar tarafından soruluyor, böyle giderse sıkıntı yaşanacağı ön görülüyor.”

“ENDİŞE İÇERİSİNDEYİZ”

“İlaç fiyatlarına zam yapılması taraftarı değiliz, zam yapılması gerektiğini söylemiyorum. Ekonomideki olumsuz gelişmelerden dolayı hastaların endişe etmemesi gerekiyor. Hastanın derdi, kendi hastalığı olmalı, sıkıntılı ve kritik dönemden geçiyoruz. Türkiye bütçesi için bunlar önemli rakamlar, Avrupa Ülkelerine göre çok ilaç tüketen bir ülke değiliz ama bizim Gayrı safi Milli Hasılamızdan baktığımız zaman önemli bir rakam olarak gözüküyor. Bu konuda bir düzenleme yapılmazsa, ilaçlara erişim ile ilgili sorun yaşanabilecek gibi bir endişe içerisindeyiz. “

“İLAÇ SANAYİSİ GELİŞMİŞ ÜLKELERİN HEPSİ REFAH İÇERİSİNDE”

“İlaç alanı gerçekten stratejik bir alan, insan ömrü arttı, insanların sağlıkla ilgili standartları arttı, beklentileri arttı. Stratejik bir alanda kendi kendinize yetebilmelisiniz. Türkiye teşhis ve tedavi alanında tamamen kendine yetecek bir pozisyona gelmiştir. Bunu ilaç alanına taşımak zorundayız. Kendi ilacımızı kendimiz üretebilen, AR-GE, inovasyonu ile gelişmiş bir ilaç sanayi kurmak zorundayız. Birçok alana dönüp bakıyoruz, inşaat ile ilgili kendimiz çok geliştirdik ama ilaç sektörü önemli bir alan. Direk insan sağlığı ile uğraşıyorsunuz, Türkiye teşhis ve tedavi alanında etkin bir halde ise ilaç anlamında da etkin bir halde olmalı. Kendini geliştirerek Avrupa ile yarışır bir hale gelmelidir. Türkiye’nin dünyadaki ilaç üretimi içerisindeki yeri sıfır virgüllerle gösterilebilecek noktada. Amerika neredeyse üretimin yarısına hakim, Avrupa önemli ölçüde söz sahibi, biz de buradaki yerimizi güçlendirecek adımlar atmalıyız ki ekonomideki olumsuz gelişmelerden etkilenmeyelim. Buradaki atacağınız adımlarda ekonomik refah ve ülkenin geliştirilmesi açısından da önemlidir. İlaç sanayisi gelişmiş ülkelerin hepsi refah içerisinde olan ülkelerdir.”

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı