Haber Detayı
18 Nisan 2017 - Salı 19:32 Bu haber 902 kez okundu
 
“İkinci emeklilik, hayal”
Meslek grupları BES kesintilerini değerlendirdi
Gündem Haberi
“İkinci emeklilik, hayal”

15 Nisan’dan itibaren memurlardan da Bireysel Emeklilik (BES) kesintileri başlarken, meslek grupları bu uygulamaya pek sıcak bakmıyor. Sistemin altyapısının yetersiz olduğunu savunan STK’lar bu paranın da amacı dışında kullanılmasından endişe ediyor.

Yeni yıl ile birlikte 45 yaşın altındaki tüm çalışanlar için yeni bir dönem başladı. Önce fazla işçi çalıştıran işletmelerde başlayan sistem, 15 Nisan’da kamu çalışanları için de uygulanmaya başladı. Artık memurların da maaşlarından BES kesintisi yapılmaya başlandı. En düşük kesintinin 53 lira olarak belirlendiği yeni sistemden birçok çalışan etkilenecektir.

BES kesintilerinden etkilenecek olan sektör çalışanları ise sırası ile hizmetli, öğretmen, pratisyen doktor, memur, ebe- hemşire, öğretmen, müdür, avukat ve mühendislerin içerisinde olduğu sektör çalışanlarından kesintiler yapılacaktır. Kesinti yapılacak olan sektörlerin temsilcilerinden aldığımız görüşler ise şu şekildedir;

“PARALAR USULÜNE UYGUN KULLANILMALIDIR”

Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca;” Paranın bir yerde biriktiriliyor olması tabi ki iyi bir şeydir. Çağdaş toplumlara göre uygun ve doğru bir yaklaşımdır. Fakat böyle bir birikim söz konusu ise gelir durumunun da uygun ve yeterli olması gereklidir. Kimin gelir seviyesi para biriktirmek için yeterlidir ki? Keşke herkesin gelir seviyesi uygun olsa da para biriktirmek için bir olanak sağlansaydı. Böyle bir şeyin istenildiği zaman iptal edilmesi gerekti ve zorunluluk olmaması gerekti en nihayetinde de herhangi bir zorunluluk yok fakat otomatik işlemler yapılmaktadır. İşlemler başlatıldıktan sonra hemen dilekçe verilerek otomatik BES iptal edilebiliyor ve böylelikle böyle bir uygulamaya vatandaşlar katılmayabilirler. Bireysel emeklilikte birikecek olan paranın da doğru ve uygun yere kullanılması gerektir. Çünkü işsizlik fonu içinde işlerden kesilen paranın uygun yerde kullanılmadığını görüyoruz. Daha önceki fonlarda toplanan paralarda yine usulüne uygun kullanılmadı. İşsizlik fonunda kullanılan para referandum öncesi işe alınan işsizlere devlet 773 lira destek vermişti. Devlet o desteği işçinin parasından patrona destek olarak kullandı. Bireysel Emeklilik (BES) birikintilerinin de böyle bir yanlışlıkla kullanılmasına bizler tabi ki karşıyız. Paranın biriktirilmesi güzel fakat yerinde ve anlamlı kullanılması daha önemlidir. Toplumun bütün kesinlerinin para biriktirme gücü olmalı ve bunu kendi geleceği için kullanabilmelidir. Bunun demokrasi ve ekonomik güç ile doğrudan ilişkisi vardır. Vatandaşlarımızın da aylık gelirleri biriktirilebilir seviyesinde olmalıdır.”

“İKİNCİ EMEKLİLİK HAYALDİR”

Öğretmen maaşlarından olacak kesintiler hakkında Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Ersönmez’ in görüşleri ise şu şekildedir;”  Bahsi geçen kesintiler tüm kamu çalışanlarından kesilecektir. Diğer zorunlu olan BES’ de sıkıntılar vardır. Toplamda yaklaşık 3 denk gelecek bir tutar kesinti olacaktır. Yani hemen hemen herkesten 100 liraya yakın bir kesinti olacaktır. Ayrınca devletin böyle bir güvencesi yoktur ve bu çalışmaların alt yapısına baktığımız zaman ülke genelinde bu konuda alt yapı sorunları vardır. Ayrıca kesinti yapılacak kişinin sigorta şirketini seçme gibi bir hakkı da yoktur. Yani bizler biliyoruz ki daha önce ki kesintilerden de bir şey olmadığı gibi ikinci emeklilik tamamı ile hayal ürünüdür. BES’ de devlet katkısı için 56 yaşını doldurmuş ve en az 10 yıllık bir birikim yapmış olmanız gerekmektedir. Ayrıca çalışandan kesilen kesinti sadece çalışandan kesilecek ve işverenden herhangi bir kesinti söz konusu olmayacaktır. Çalışan idaresine bırakılmayan ve zorunluluk esası olan bu tür çalışmalarda daha çok şirketleri kazandırmanın karından başka bir işe yaramadığını anlamamız gerekmektedir. Bu çalışma sadece sigorta şirketlerini besler bu nedenle biz bu tarz çalışmaları doğru bulmuyoruz. Bunun yanı sıra bizlerin talepleri her şeyden önce emeklilik çalışan için zaten kamusal olarak bir haktır. Zorunlu özel emeklilik gibi uygulamaları geliştirmek yerine, kamusal emeklilik sistemi üzerinden gelişmeler yapılmalıdır. Zorunlu BES konusunda bizlerin net bir düşüncesi vardır yani sıcak sermaye vardır. Ayrıca BES’ i istemeyenler iki ay sonrasında iptal edebilirler. İptal için geç kalanlar ise şartlar konusunda zorluklar çıkabiliyor. Ayrıca bahsi geçen BES’ de ki kesintiler 45 yaş altı için geçerlidir.” dedi.

Röportaj: Ayla Pepele

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı