Haber Detayı
14 Temmuz 2017 - Cuma 17:44 Bu haber 1183 kez okundu
 
“İkinci ele talep arttı”
Gündem Haberi
“İkinci ele talep arttı”

Röportaj: M.Türkmen 

Özel Tüketim Vergisine (ÖTV) yapılan zammın ardından sıfır araç satışlarını ile ilgili görüşlerini aldığımız İmam Kayalı Oğulları İpekyol Otomotiv Satış Müdürü Mehtap Şamat; Yapılan zam sonrası otomotiv sektöründe daralmaların meydana geldiğini belirtti. “Bizler şu anda araçlarımızı maliyetine satmaktayız, kar oranımız neredeyse sıfıra inmiş durumda.” dedi.

“Pazar yılının başından beri Türkiye genelinde daralmalar bulunmaktadır. Ancak bu aydan sonra piyasada hareketlenmeler başlayacaktır. Umarız beklediğimiz gibi giderde güzel sonuçlar alabiliriz. Piyasadaki bu durgunluğun temel nedeni Özel Tüketim Vergisine(ÖTV) yapılan zamdır. “ dedi.

“Sektörde daralma meydana geldi”

İmam Kayalı Oğulları İpekyol Otomotiv Satış Müdürü Mehtap Şamat; “Sıfır araçlarımızda satışlarımız Pazar yılının başından beri Türkiye genelinde daralmalar söz konusu. Ancak bu ay itibariyle piyasada hareketlenmeler başlayacaktır. Umarız beklediğimiz sonuçları alabiliriz. Piyasada ki bu durgunluğun temel nedeni Özel Tüketim Vergisine(ÖTV) yapılan zamlar araç piyasasını oldukça etkiledi. Bizler şuan da araçlarımızı maliyetine satmaktayız, kar oranımız neredeyse sıfıra inmiş durumda. Bundan dolayı yapmış olduğumuz satışları sadece hacim anlamında yapmış oluyoruz. Öyle çok büyük ses getirecek bir satışımız henüz gerçekleşmedi. Bu gidişatın nereye gideceği konusunda hiçbir fikrimiz yoktur.

“İkinci El Araçlarda Piyasa Yükseldi”

Şamat; “Sıfır araçlara getirilen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammı haliyle ikinci el araçlara olan talebi de arttırdı. Hal böyle olunca da ister istemez ikinci el araçlarında piyasasında bir yükseliş oldu. Şuan hasarlı araçlara bile insanlar ederinden yüksek fiyat istemekteler. İnsanlar şuan da sıfır araca o kadar para vereceğime daha uygun fiyatlı olan ikinci el araç alırım düşüncesindeler. Çünkü sıfır araçta anahtarı kontağa vurduğunuz anda fiyatta belli miktarda bir düşüş meydana gelmektedir. Ondan dolayı insanlar ikinci el aracı daha çok tercih etmekteler. Geçmiş yıllara göre ikinci el araç satışları düşük olabilir ama gün geçtikçe ikinci el araca olan talep artmaktadır. “ Dedi.

“ÖTV’ ye İndirim Bekliyoruz”

Şamat; “Son günlerde gündeme gelen Özel Tüketim Vergisine(ÖTV) indirim beklenmektedir. Eğer o söz konusu indirim yapılırsa, sıfır araç piyasasında canlanma olacaktır. Çünkü yapılan zam sonrasında araçlara yaklaşık olarak 10-12 bin lira gibi bir miktarda fiyatta yükseliş meydana geldi. Örneğin zamdan önce 70.000 TL olan bir araç şuan 82.000 TL’dir. Bizim tek sıkıntı çekmemizin nedeni yapılan zamdır. O zamdan sonra otomotiv sektöründe daralmalar meydana geldi.  Normal şartlarda anahtar teslim 5 miktarında bir zam vardı. Ancak Özel Tüketim Vergisi(ÖTV) zammı ile beraber bu oran 10-15 civarına yükseldi.” Dedi.

(M.Türkmen)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı