Haber Detayı
19 Ocak 2018 - Cuma 15:32
 
“İhaneti anlatacağız”
Yılmaz, sert konuştu:
Siyaset Haberi
“İhaneti anlatacağız”

CHP Şehitkamil İlçe Başkanı Kamil Ocak Stadyumunun yeriyle ilgili TOKİ’nin planına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yılmaz, “İlçe Başkanlığı olarak bu plan geri çekilmediği taktirde önümüzdeki günlerde 100 mahallede ev toplantıları düzenleyip bu ihaneti anlatacağız” diye konuştu.

CHP Şehitkamil İlçe Başkanı Umut Yılmaz, Kamil Ocak Stadyumunun yerine TOKİ tarafından yapılması gündeme gelen konut ve ticaret alanı planına ilişkin olarak basın açıklamasında bulundu. Yılmaz, “Kent meydanları,i bir kentin tarihini, kültürünü ve ruhunu anlatır. Şuan bu plan ile Kamil Ocak Stadyumunun yerine otel ve konut alanı yapılmak isteniyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ‘Şehirler, meydanları ile ünlüdür’ demişti. Bunu da sıklıkla tekrarlıyor. Bizim tarihimiz otellerle, holdinglerle değil; şehitlerle, gazilerle ünlüdür. Bunu da Sayın Başkana bir kez daha hatırlatırım.Siyasi kimliğimi bir kenara koyarak, çok merak ettiğim bir konu var. Sayın Fatma Şahin, 22 Kasım 2014 tarihinde Milliyet Gazetesi haberine göre; TOKİ’nin yapacağı çalışmanın kabul edilemeyeceğini, burada asla bir ticari dokuya izin vermeyeceklerini söylemişken, şunu sormak isterim ki; bu kadar güçlü bir iddiayı bugün neden yutmaktasınız? Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul’u kastederek, gökdelenler nedeniyle; “Bu şehre ihanet ettik, tarihimiz, mirasımız korunamadı” şeklindeki özeleştirisini hatırlatırım.

“KENT MEYDANLARI RANTA DEĞİL, HALKA GÖRE OLMALI”

“Modern kent meydanları, ranta yönelik değil; halka yönelik olmalı. Gaziantep meydanları, holdinglerin değil; Gazianteplilerindir. O nedenle Gaziantep meydanı planını TOKİ’ye yaptıracağınıza; Gazianteplilere sormanızı özellikle tavsiye ederim. Gaziantep’in tarihi geleceği için burada anket yaptırmanızı talep ediyoruz. Bu karadan kimse mutlu değil. Açıkça iddia ediyorum ki ne belediye başkanları ne de bu kararın altında imzası bulunan meclis üyeleri mutlu değil. Burası bizlerin çocukluğunu geçtiği yerlerdir. Bu kararı alan belediye başkanları hatta meclis üyelerinin de anıları vardır. Gaziantep’in burada hatırası vardır. Gaziantep’in Mimarlar, İnşaat Mühendisleri Odası, Üniversitesi yok mu da bu planı TOKİ’ye yaptırıyorsunuz? Geçmişte TOKİ’nin bağlı olduğu bakanın neler yaptığını bugün halen izliyoruz. Biz geçmişi tekrardan yaşamak istemiyoruz, size de bunu yaşatmamaya kararlıyız.”

 “GEZİ DİRENİŞİ GAZİANTEP’TE BAŞLAYABİLİR”

“Stat ile ilgili karar tekrar görüşülmek üzer e çekildi. Ancak tüm sivil toplum kuruluşları ile bir araya geleceğiz.  Bakın biz bir gece de 40 mahallede, ayda 73 mahallede ev toplantısı düzenleyebilen bir ilçe başkanlığıyız. İl Başkanlığımızın önderliğinde, İlçe Başkanlığı olarak bu plan geri çekilmediği taktirde önümüzdeki günlerde 100 mahallede ev toplantıları düzenleyip bu ihaneti anlatacağız. Burası Gaziantep’in namusudur. Biz namusumuzu bir holding patronuna peşkeş çektirmemeye kararlıyız. Bu ihanetten dönmediğiniz taktirde bir Gezi Direnişi’nin de Gaziantep’te başlayabileceğini öngörün. Önümüzdeki günlerde yaşanabilecek olumsuzluklardan sizlerin sorumlu olacağını hatırlatırım” diyerek sözlerini noktaladı.

Y.ANKAY

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı