Haber Detayı
17 Mart 2017 - Cuma 17:59 Bu haber 532 kez okundu
 
HKÜ'den dev anlaşma
Gündem Haberi
HKÜ'den dev anlaşma

Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) arasında, bir protokol imzalandı. Yeni açılacak olan İstanbul 3. Havalimanı personelinin tamamının Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve IATA işbirliği ile eğitilmesini amaçlayan protokole basının ilgisi yoğun oldu.

İmza protokolüne; HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Avrupa Bölgesinden sorumlu IATA Genel Müdür Yardımcısı Rafael Schvartzman, IATA Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Bölge Yöneticisi Funda Çalışır, IATA Manager Direct Sales Vyron LOUPASIS, IATA Havacılık Müdürü Mehmet Erkan Dursun, HKÜ akademisyenleri ve öğrenciler katıldı.

İlk etapta 10.000, toplamda 225.000 personelin eğitilmesini amaçlayan protokole HKÜ Rektörü Tamer Yılmaz ve IATA Genel Müdür Yardımcısı Rafael Schwartzman imza attı.

Türkiye'nin ulaşıma çok ciddi bütçeler ayırdığını belirten HKÜ Rektörü Tamer Yılmaz, "Bu sektöre çok ciddi yatırımlar yaptık. Hep proaktif olmaya çalıştık. Rakiplerimizden bir adım önde olmak için ciddi çaba harcadık. 3. Havalimanı Türkiye'nin en büyük, dünyanın sayılı havaalanlarından biri olacak. Burada çalışacak personelin eğitilmesi için, Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) ile imzalayacağımız protokol çok ciddi önem arz ediyor Dünyanın en büyük havalimanlarından birisi olan İstanbul’un 3. Havalimanı için nitelikli personel yetiştirmek amacını taşıyan bu eğitim projesini IATA ile yürütecek olmak bizim için gurur verici. Bu düşünceler doğrultusunda Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile IATA arasında gerçekleşecek olan bu protokolün hayırlı ve verimli olmasını temenni ediyorum."dedi.

HKÜ ile böyle bir projenin imzalanmasının çok önemli belirten IATA Genel Müdür Yardımcısı Rafael Schwartzman, "İstanbul 3.Havalimanı dünyanın en büyük havalimanlarından bir tanesi olacak. Daha önce başka üniversiteler ile çeşitli anlaşmalar yaptık. Ancak bu anlaşma IATA için çok büyük önem arz ediyor. Çünkü bu proje IATA'nın en büyük eğitim projesi. Bu yüzden çok heyecanlıyım. İstanbul’un yeni havalimanını beklentilerin üzerine çıkarmak için havalimanına çalışkan ve kabiliyetli personel yetiştirmek konusunda kararlıyız. Türkiye’nin dünya standartlarında birinci kalite hava taşımacılığı hizmeti verme vizyonu ve bu alandaki adanmışlığı oldukça açık bir şekilde görülüyor. Umuyoruz ki bu anlaşmamız uzun ve verimli bir ortaklığın başlangıcı olacaktır."diye konuştu.

İmza töreni, katılımcılarla birlikte çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi.

(Y.Öztürk)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: HKÜ'den, dev, anlaşma,
Yorumlar
Haber Yazılımı