İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Her tarafımız tabela oldu
Her tarafımız tabela oldu
Haber Detayı
07 Haziran 2017 - Çarşamba 15:41 Bu haber 1198 kez okundu
 
Hız mı, lezzet mi?
Gündem Haberi
Hız mı, lezzet mi?

Röportaj: Ayla Pepele

 Değişen koşullarla birlikte ‘Fastfood’ da yaşamımızda yerini aldı. Günlük iş koşuşturmasında hızlı bir şekilde ayaküstü yemek ihtiyacını görme düşüncesi Fastfood’u hayatımıza yerleştirdi. Artık her köşe başında, büfelerde, seyyar satıcılarda fastfood ürünleri satılmaya başlandı. Gaziantep genelindeki dürümcüler de aslında bu fastfood akımının temsilcileri oldular.

Gastronomi başkenti Gaziantep’te vatandaşlara yöresel yemekleri ile ortaya konulan lezzet mi, yoksa hız mı sorusunu yönelttik.

İşte aldığımız cevaplar;

İzzettin Alihan Soy: “Tercihim;Yöresel yemek. Fastfood’un, dondurulmuş yemek olması ve damak tadından uzak bir yapıda olması nedeniyle tercihlerim arasında değil. Yöresel yemekler nasıl ve hangi koşullarda yapıldığının bilincindeyiz. Hem lezzetli hem de daha sağlıklı. ‘Fastfood yiyecekleri zaman tasarrufu amacı güdüyor.’ Diyenler var. Olabilir. Ama ben bu görüşe katılmıyorum. Kısa vadede hazırlanan yemekleri yiyeceğime, kısa vadede hazırlanamayan daha sağlıklı ve daha lezzetli yiyecekleri tüketme taraftarıyım. “

Hasan Sucu:  “Tercihim; Fastfood. Benim için hız önem arz eder. Acıktığımda uzun süre yemeğin hazır olması için bekleyeceğime 5-10 dakikada hazırlanabilen yemekleri tercih ederim. Yöresel yemekler daha lezzetli olabilir. Lakin günlük hayatta yoğun birisiyim. Benim için vakit, zaman tasarrufu öncelikli yapı içerisindedir.”

Selahattin O. :  “Tercihim; Yöresel yemek. Bir patlıcan kebabı ya da bir lokma çiğköfteden aldı aldığım tadı, donmuş yiyeceklere tercih ederim.  Ayrıca yöresel yemekler kanaatimce donmuş yiyeceklere oranla daha sağlıklı. Fastfood yiyeceklerinin hangi koşullarda yapıldığını tam anlamıyla bilmiyoruz. Hızlı servis yiyeceklerinden örnek verirsek;  Patates kızartması yemek istersiniz,  bilmem kaçıncı defa kullanılan yağ ile sizin için patates kızartılır. Bunun sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. ’’

Elif çakır: “Tercihim; Fastfood. Yemek yemekten hoşlanan insanlar arasından sayılmam. Çocukluk yıllarımdan bu yana sofraya otururken çok yemek yemem. Fastfood yemeklerini tercih etmemin ana nedeni ‘’yemek yerken tadına bakmaktan çok, açlık hissimi gidersin’’ düşüncesinde olmamdır. Kısa olsun, az olsun, hemen olsun… Ayrıca küresel çapta Fastfood, Hazır-tat şeklinde sosyal sistemin bir parçası haline gelmişse bu düzen , ‘’ki tüm dünya genelinde tüketimi yapılıyor’’ sağlıklıdır diye düşünüyorum.”

Damla T.: “ Tercihim; Yöresel yemek.  Yapması ile yemesi bir başkadır. Ve daha lezzetlidir. Yöresel yemekler gibi sağlıklı ve yüzde yüz güvenilir onlarca yemek çeşidi varken, donmuş yiyeceklere pek sıcak bakamıyorum. Ayrıca benim için zaman o kadar önem arz etmiyor. İstesek de istemesek de sürekli akıyor zaten. Altını çizerek söylüyorum;Tat olsun, sağlıklı olsun, anne eli değmiş olsun…”

Faruk Kaplan: “Tercihim; Yöresel yemek.  Yemek yemekten anlayan, temizliğe önem verenler, ev yemeklerini ön planda tutar’’ düşüncesiyle aynı düşüncedeyim.  Sağlıklı bir yaşam için yemeğin yapıldığı yerin temizliği ve yemek yaparken bir bakıma gösterilen titizlik çok önemlidir. Hem bu lezzet açısından da etkilidir. Bir de çalışma hayatı içerisinde olan insanlar için hız ve zaman tasarrufu önemli olduğunu da düşünüyorum. Ancak dışarıda yemek yenileceğine, bir gün öncesinden yemek evde hazırlanabilir ve ertesi gün gideceği yere, kendisiyle birlikte götürülüp orda tüketilmesi daha sağlıklı olacağı diye düşünüyorum. 

İdris Nebi Durmaz:  “Tercihim; Yöresel yemek. Ev yemekleri başta olmak ile birlikte yöresel yemeklerin içinde hangi malzemelerin koyulduğunu biliyoruz en azından. Ve ayrıca hangi koşullarda yapıldığını daha sağlıklı olduğunu biliyoruz. Ancak Fastfood yiyeceklerinden örnek vermek gerekirse; hamburgerin içindeki köftenin tam anlamıyla hangi hayvan etinden yapıldığını yada içinde ne tür maddelerin bulunduğunu bilmiyoruz. Dolayısıyla bu tür tüketilen yiyeceklerin sağlıklı olduğundan şüpheliyim. Alışveriş merkezlerinde tüketimi yapılan bu tür yiyeceklerin kalorileri yüksek olduğundan en başta obezite hastalığına neden olmaktadır.”

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı