Haber Detayı
18 Mayıs 2017 - Perşembe 19:11 Bu haber 777 kez okundu
 
"Hedefimiz sıfır iş kazası"
Gündem Haberi

Gaziantep SGK İl Müdürlüğü tarafından, SGK Genel Müdürü Mehmet Selim Bağlı'nın da katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Mehmet Selim Bağlı, 'İş Sağlığı ve Güvenliği' hakkında bilgiler verdi. İş kazalarında ölümlerin en aza indirilmesi için tedbirler alındığını belirten Bağlı, "İş kazalarında hedefimiz sıfır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızla yapmış olduğumuz toplantıda, çalışma hayatında milli seferberliğin konusu "İş kazalarında hedefimiz sıfır" olarak belirlendi. Bu kapsamda temel parametre, inşaat sektöründe ki iş kazalarında sıfır hedefi yakalayabilmek. Bu hedefimizi anlatmak için sahaya indik."dedi.

"Farkındalık oluşturmak gerekiyor"

Modern toplumların en önemli sorunlarından birinin iş sağlığı ve güvenliği olduğunu dile getiren Bağlı, "Önceden yasalarımızda iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili maddeler vardı. Şimdi ise münhasıran iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir yasa çıkartıldı.  Bu ciddi bir reformdur. İnşaat iş kolunda iş kazalarında hedefimiz sıfır. İş kazalarına baktığımızda, dünyanın hiç bir yerinde iş kazasının olmadığı ülke yok. Sanayileşmiş, modern toplumların en önemli sorunlarından biri iş sağlığı ve güvenliği konusudur. İş kazalarını minimuma indiren ülkeler, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasal düzenlemeler yapmış olan ülkelerdir. Gerekli sistemi yerleştirmiş ülkelerdir. Ancak sadece bu yetmez, farkındalık oluşturmak gerekir. Biz çok güzel bir sistem uygulasak, gerekli düzenlemeleri yapsak, toplumda, işçilerde ve işverende algı ve farkındalık oluşmadığı sürece yasalar masa üzerinde kalır."diye konuştu.

"Maliyet artırıcı değil, maliyet azaltıcı önlemler"

İş sağlığı ve güvenliğini işçi ve işverenlerin iyi anlaması gerektiğini vurgulayan Bağlı, "İşçiyi veya işvereni kısıtlayan, verimi düşüren bir şey olarak görmemelidirler. İşçi alınan güvenlik önlemlerini zorunlu olduğu için yapmamalı, kendi güvenliği için yapmalıdır. Bu bilinci, bu algıyı oluşturmak için yerel medya bizim iş ortağımızdır. Çalışma hayatında milli seferberliğin konusu, iş sağlığı ve güvenliğidir. Yerel medya bizim için iletişim aracı değil, partnerimizdir. İş sağlığı ve güvenliği için alınan tedbirler, maliyet artırıcı değil, maliyet azaltıcı önlemlerdir. Bir iş kazasında, işverenin ödeyeceği cezai müeyyideler, cezai sorumlulukları dikkate aldığımızda, yıl boyunca aldığı iş güvenliği tedbirlerinin maliyetinin çok üstünde olduğunu görüyoruz.

SGK Başkanı Bağlı, borcunu yapılandıran vatandaşlara seslenerek, “Şu an görüşülmekte olan yeniden yapılandırmayı içeren tasarının içerisinde daha önce yapılandırmaya müracaat etmeyenlerle bu kanun yürürlüğe girdikten sonra borcunu ödeyemeyenleri kapsıyor. Dolayısıyla bizim daha önce yapılandırmaya müracaat edip de taksitini ödeyemeyenler, Nasılsa yeni kanun görüşülüyor demesinler. 31 Mayıs'a kadar ilk taksit ödenmediği takdirde yapılandırma otomatik olarak bozulacak, onlar hakkında icrai işlem yapmak zorunda kalacağız. Biz sigortalılarımızla itilafa düşmek istemiyoruz. Lütfen primlerimizi yatıralım" dedi.

“3 milyarlık tahsilat yapıldı”

SGK Başkanı Bağlı, Yeniden Yapılandırma Kanunu'nun 67,7 milyarlık borç stokunu kapsadığını, bunun yaklaşık 43 milyar liralık kısmı için yeniden yapılandırma müracaatı olduğunu, ilk taksit olarak 3 milyarlık tahsilat da yapıldığını belirterek, “Şimdi bu 43 milyarlık taksitlendirme yapanların ilk taksitleri mart ayına kadardı. 31 Mayıs'a kadar uzattık ve onlara 'gelin işleminizi yapın' diyoruz. Şu an TBMM'de görüşülen yasa için 67 milyar liralık borcun 43 milyarını çıkardığımızda kalan kısmı kapsıyor, onlara son 1 hak tanınmak isteniyor. Genel olarak beklediğimizin üzerinde bir tahsilat gerçekleştiğini belirtmek isterim" şeklinde konuştu.

(Y.Öztürk)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı