Haber Detayı
31 Ocak 2018 - Çarşamba 15:49
 
HDP’den tutuklamalara tepki
Siyaset Haberi
HDP’den tutuklamalara tepki

HDP Gaziantep İl Başkanlığında gerçekleştirilen basın açıklaması ile aralarında HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Atiye Okay, HDP Parti Meclisi Üyesi Mehmet Karayılan’ında bulunduğu 8 kişinin tutuklanmasına tepki gösterildi.

HDP Gaziantep İl Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Müslüm Kılıç, İl Yönetimi ve partililer katıldı. Tutuklamalara ilişkin basın açıklamasında bulunan Kılıç, “Son bir hafta içerisinde 16 çalışanımız gözaltına alındı. İfadelerinin alınmasının ardından adliyeye sevk edilen arkadaşlarımızdan aralarında HDP Gaziantep İl Eş Başkanımız Atiye Okay ve HDP Parti Meclisi Üyesi Mehmet Karayılan’ın da bulunduğu 11 kişi tutuklandı. Diğer arkadaşlarımız ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar. Tutuklanan arkadaşlarımızın tutuklama gerekçelerinin; sosyal medya paylaşımlarını öğrenince Anayasa ve İnsan Hakları Beyannamesi’nin ilgili maddelerine değinmeden geçemeyeceğim.  İnsan Hakları Beyannamesinin 19.maddesi: Her ferdin fikir ve fikirlerini açıklamak hakkına hakkı vardır. Bu hak ve fikirden dolayı rahatsız edilmemek, fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek ve yaymak hakkını içerir. 9.maddede ise; hiç kimse keyfi olarak tutuklanamaz, alıkonulamaz veya sürülemez, der.  İlgili Anayasa ve İnsan Hakları Beyannamesinin ilgili maddelerine baktıktan sonra arkadaşlarımızın tutuklanmasına bir anlam veremediğimizi belirtmek istiyorum. Arkadaşlarımız, sosyal medya hesapları üzerinden kendi fikirlerini ve düşüncelerini belirtmişlerdir. Tutuklanmaları için bir neden yoktur. Sıcak güncel konularla ilgili düşüncelerini açıklamak suç değildir. 1950’li yılında Behice Boran ve arkadaşları Kore Savaşı’na karşı çıktıkları için tutuklandılar. 68 yıl geçmesine rağmen halen 1950’lilerdeyiz. Düşüncelerini açıklamak, tutuklamaya yeterli neden olarak görülüyor.

Siyasette bir korku bir de güven ilişkisi vardır. Güven felsefesinin içinde halka hizmet vardır. HDP ve Bileşenler, halka hizmet yolunu seçmiştir. Hangi korku, gözaltı, sindirme ve tutuklamalarla üzerimize gelirlerse gelsinler boyun eğmeyeceğiz, direneceğiz. Tutuklamalarla kapımıza kilit vuramazsınız. Tutuklanan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı