Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 20:05
 
“Halkın gözü boyanıyor”
Yıldırım’dan indirim eleştirisi
Siyaset Haberi
“Halkın gözü boyanıyor”

Şehitkamil Belediye Meclis Üyesi Hurşit Yıldırım, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan Enflasyon ile Topyekun Mücadele Programı kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Gaziantep’te başlatılan yüzde 10 indirim kampanyasına ilişkin eleştirilerde bulundu. Yıldırım, “Ticaret İl Müdürlüğü tarafından alışveriş merkezlerinde yapılan denetimlerde yüzde 150’lere varan oranlarda ürünlere zam yapıldığı ifade ediliyor. “Yüzde 150’lere varan artışları kimse dile getirmiyor. Yüzde 150 artış yapan bir firma yüzde 10 indirim yapsa ne olur?” diye sordu.

Şehitkamil Belediye Meclis Üyesi Hurşit Yıldırım, Enflasyon ile Topyekun Mücadele Programı kapsamında başlatılan Yüzde 10 İndirim kampanyasına ilişkin eleştirilerde bulundu. Yıldırım,  “Döviz kurunda meydana gelen artış ile birlikte ülkede hemen her ürüne yansıdı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon rakamları da bu artışların ne kadar etkili olduğunu gösterdi. Ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de ekonomik krizin etkilerini hissediyoruz. Son haftalarda Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun bir pazarcı esnafına yaptığı çıkış yoğun bir şekilde tartışılıyor. Pazarcının 70 kuruştan aldığı domatesi 5 liradan satması nedeniyle belediye başkanının bir tepkisi var. Yalnızca domates üzerinden konunun tartışılması yanlış. Alışveriş Merkezlerine gidildiği zaman A’dan Z’ye tüm ürünlerde yüzde 150’nin üzerinde zam yapıldığını görüyoruz. Domates fiyatlarının çokça konuşulduğu dönemde alışveriş merkezlerinde geçtiğimiz yıl 35-40 lira arasında satılan 10 kiloluk domates salçası, bu yıl 110 liradan satılıyor. Denetlenecekse önce buraların denetlenmesi gerekiyor. Enflasyon ile Topyekun Mücadele kapsamında temel gıda maddelerinde de uygulanacak mı? Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan toplantıda yüzde 10 indirim yapacaklarını ifade ediyorlar. Kentte öncelikle temel tüketim maddelerindeki enflasyonun, yüksek fiyatların önlenmesi gerekiyor.”

ELEKTİRK VE DOĞAL GAZA YÜZDE 30 ZAM

Kentin aşırı pahalı olduğunu ifade eden Yıldırım, “Gastronomi Kenti olan Gaziantep’te baklavadan beyrana çok sayıda üründe fiyatlar yükselmiş durumda. Gaziantep Lokantacılar ve Baklavacılar Odası yüzde 10 oranında indirim yapacaklarını söylüyor ancak kentte 110 liraya baklava satılıyor. İç fıstık 180 lira iken baklava 110 lira idi, iç fıstık 80 liraya geriledi baklava halen 110 lira. Son aylarda doğalgaz ve elektrikte yüzde 30 zam yapıldı. Bunlarda neden indirim yok? Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, elektrik ve doğalgaza yılbaşına kadar zam yapılmayacağını söylüyor. Yılbaşından sonra büyük zamlar gelecek.”

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE YÜZDE 150 KAR MARJI İLE SATIŞ YAPILIYOR              

Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 10 indirim kararını yorumlayan Yıldırım, “Belediyeler hangi konuda indirim yapacaklar? Çevre ve Temizlik Vergileri tahsilatları mayıs ayında bitti. İnşaat firmalarının alt yapı harçları ile ilgili indirim ne zaman yapılacak? Bakan Albayrak, Ağustos ayından sonra kredi çeken kişilerin ödemelerinde yüzde 10 indirim yapılacağını söylüyor. Ağustos ayından sonra kredi çekmek bir yana bankalar kredilerin ödenmesi konusunda baskı yapıyorlar. Domatesi, biberi bırakalım, alışveriş merkezlerinde yüzde 150 kar marjı ile satış yapanları denetleyin. Gariban pazarcıya değil bunlara bakın.”

HALKIN GÖZÜ BOYANIYOR

İl Ticaret Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerde yüksek kar marjları ile satışlar yapıldığının tespit edildiğini söyleyen Yıldırım, “Yüzde 150’lere varan artışları kimse dile getirmiyor. Yüzde 150 artış yapan bir firma yüzde 10 indirim yapsa ne olur? Bu halkın gözünü boyamaktan başka bir şey değildir” diye konuştu.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı