Haber Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 20:36
 
“Halk ne diyorsa o olacak”
Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından “Büyükşehir Belediyeleri Genel Sekreterler II. Tecrübe Paylaşımı” toplantısı Gaziantep’te düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Belediyeler Biriliği ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Artık 60’lı yılların alt yapı belediyeciliği, ideoloji belediyeciliğinin bittiğini görüyoruz. Yerel seçim sonuçlarını okuduğunuz zaman kim hizmet veriyorsa onu insanların nasıl ayrıştırdığını biliyoruz. Sandık çok mühim, halk ne diyorsa o olacak” diye konuştu.
Siyaset Haberi
“Halk ne diyorsa o olacak”

Düzenlenen etkinliğe Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Türkiye Belediyeler Biriliği ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör ve 30 Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterleri katıldı. Düzenlenen etkinlikte konuşan Türkiye Belediyeler Biriliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Belediyeler Birliği Başkanı olarak şuna inanıyorum ki birlikten kuvvet doğuyor. Özellikle bu masada olan takıma baktığımız zaman bizim en büyük gücümüz beşeri sermayemiz, yetişmiş insan gücümüz. Bugün hem akademik olarak kendini yetiştirmiş olan kişilerin hem de pratikte kendini yetiştirmiş olan kişilerin şehirleşmenin, yerel kalkınmanın mimarının burada olmasından çok mutluyuz. 60 yıllık bir geçişe sahibiz, 60 yıl önceki dünyayı okuduğumuz zaman kuran insanların nasıl bir vizyon sahibi olduğunu, ideolojisi, partisi ne olursa olsun, bir arada olmak, faklı fikirlere saygı duymak ve bunu bir zenginlik olarak görmemiz gerektiğini görüp, ortak sorunlara ortak çözümler üretebilme iradesiyle Türkiye Belediyeler Birliği kurulmuştur.”

“DÜNYA İLE REKABET EDECEĞİZ”

“ 4 yıllık Belediyeler Birliği sürecimde başkanlarımızla çalıştık, yaptıkları hizmetlerden dolayı onlara teşekkür ediyorum. Şehir bir medeniyettir. İnsan, şehir ilişkisinde, şehri bir vücut olarak ele aldığımızda bu vücudun beyni, aklı, sizler çok önemlisiniz. Zor zaman diliminde, kalkınma yerelde başlar anlayışıyla büyük bir yarışın içerisindeyiz. Şehirler artık dünya şehirleriyle yarışıyor. ‘Açık toplum olacağız, dünya ile rekabet edeceğiz, dünyanın 10.büyük ekonomisi olacağız’ demişiz. Cumhuriyetin 100.yılında bu hedeflere ulaşacağız. Bu hedeflere ulaşma yolunda söylem ve eylem birliği oluşturmamız gerekiyor. Sürdürülebilir kalkınmanın tek başına ekonomik kalkınmanın önemli olmadığı belirtiliyor. Çevresel kalkınma, insanı merkeze alan bir bakış açısıyla bakmadığınız zaman bu kalkınmayı başaramayacağınızı görüyorsunuz.”

“İDEOLOJİ BELEDİYECİLİĞİ BİTTİ”

“Artık 60’lı yılların alt yapı belediyeciliği, ideoloji belediyeciliğinin bittiğini görüyoruz. Yerel seçim sonuçlarını okuduğunuz zaman kim hizmet veriyorsa onu insanların nasıl ayrıştırdığını görüyoruz. Sandık çok mühim, halk ne diyorsa o olacak. Halkın verdiği karar, hepimizin başımızın üzerine. Büyük fotoğrafı hiç unutmamamız ve gereğini yapmamız gerekiyor. Demokratikleşme ve sivilleşme noktasında hedefimiz var. ‘Alt yapı, ideoloji belediyecilikleri bitti’ dediğimiz noktada insanı merkeze alan sosyal belediyecilikten çıkardığımız başarı hikayemiz var. Artık sosyal belediyecilik bizim normal işimiz olup kültürel belediyecilik üzerine her bir şehrimizin Anadolu’nun hazinelerini dünyayla yarışı yönetmesi gerekiyor. Kimlikli şehirler konusunda elimizdeki güçlü unsur medeniyetimiz. İnsan, şehir ve medeniyet konusunda güçlü bir geçmişimiz var.”

“YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”

“İbn-İ Haldun, ‘Coğrafya Kaderdir’ diyor. Bu coğrafya bize daha dirençli olmayı, sorunları daha hızlı çözebilmeyi ve bunun üzerinden yeni bir kalkınma modeli oluşturmayı getiriyor. Böyle bir medeniyetten geldiğinizde, küresel ölçekte şehirlerin yarıştığına baktığımızda artık ne olursa olsun ortak sorunlara ortak çözümler üretmemiz gerekiyor. Bizi üste çıkartacak çalışmalar yapmalıyız. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin 100.yılında dünyanın en büyük 10.ekonomisi olmalıyız. Olmamız için bizim dünya ile yarışacak söylem ve eylem birliğini oluşturmamız gerekiyor. Uluslar arası kuruluş ne söylüyorsa Anadolu’da bulunan insanlarda aynı dili konuşmalı. Bu olmazsa dünya ile rekabeti yönetemeyiz.  Belediyeler Birliği bu noktada önemli. Çok fazla bir araya gelmemiz, ürememiz ve çözüm odaklı çalışmamız gerekiyor. Büyük fotoğrafa bakarak, büyük bir hızla sivilleşme ve kalkınma hedefine ulaşmamız gerekiyor. Yapacak çok işimiz var” şeklinde konuştu.

Şahin, 4 yıllık faaliyetlerine ilişkin sunumda bulundu.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı