Haber Detayı
20 Mart 2017 - Pazartesi 19:07 Bu haber 475 kez okundu
 
Hala iş arıyoruz
İstihdam seferberliği umut olmuştu
Gündem Haberi
Hala iş arıyoruz

Ülke genelinde başlatılan istihdam seferberliği ile iş bulma umudu artan gençler, hala iş arıyor. Gerekli başvuruları yapmalarına rağmen, henüz sonuç alamadıklarını belirten vatandaşlar, “ Umutla bekliyoruz. Ancak Suriyeliler varken, işi zor buluruz gibi geliyor.” şeklinde konuşuyorlar.

İstihdam seferberliği sonrası, iş imkanlarının artıp artmadığı ile ilgili görüşlerini aldığımız vatandaşlar, pek de değişen bir şey olmadığını dile getirdiler. İş aramaya devam ettiklerini belirten işsiz vatandaşlar, “ Gerekli yerlere başvurumuzu yaptık. Ancak şu ana kadar gerçekleşen bir şey yok. Hala işsizim. Belki bazı büyük fabrikalar alımlar yapacaktır. Ancak bunun genele yansıması zor gibi görünüyor.” şeklinde konuştular.

Küçük işletmelerin teşvikten yararlanmak için mevcut işçilerini çıkarıp geri aldıklarını duyduklarını belirten bir vatandaş, “ Bu piyasa şartlarında iş imkanı yaratmanın zor olacağını düşünüyorum. Çünkü piyasada ciddi bir sıkıntı var. Bu durumda hangi işletme yeni işçi alır? Büyük işletmelerde belki biraz alım olur. Ama o da Gaziantep gibi bir şehirde hissedilmez bile.”şeklinde konuştu.

Küçük işletmelerin Suriyeli çalıştırdığını belirten bir vatandaş ise, “ Ben uzun zamandır iş arıyorum. Ancak bulmam imkansız. Küçük işletmeler Suriyeli çalıştırmayı tercih ediyor. Çünkü daha uygun maliyetlerle çalıştırıyorlar. İşveren bizi neden tercih etsin? Zaten şartlar ortada. İstihdam seferberliğinden önce de, şimdi de iş aramaya devam ediyorum.”dedi.

(S.Öztürk)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Hala, iş, arıyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı