Haber Detayı
10 Temmuz 2018 - Salı 17:49
 
Hala çok yüksek…
Kız çocuk evlilikleri azaldı
Gündem Haberi
Hala çok yüksek…

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü, evlenme istatistiklerine göre, 16-17 yaş grubunda olan kız çocuklarındaki resmi evlenmelerin toplam resmi evlenmeler içindeki oranının 2016 yılında 4,6 iken 2017 yılında  4,2'ye düştüğünü açıkladı. Gaziantep’te ise kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı 10,5 olarak gerçekleşti.

Kız çocuk evlenmelerinin illere göre dağılımına bakıldığında, 2017 yılında Ağrı ilinin 16,6 ile ilk sırada yer aldığı görüldü. Bu ili, 16,1 ile Muş ve 12,3 ile Bitlis izledi. Kız çocuk evlenmelerinin toplam evlenmeler içindeki oranının en düşük olduğu üç il ise sırasıyla 0,4 ile Tunceli, 1,1 ile Rize ve 1,4 ile Trabzon oldu.

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Bölge illeri de değerlendirildi. Yapılan açıklamada Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te kız çocuk evliliklerinin oranının Türkiye ortalamasının üstünde gerçekleştiği bildirildi. Adıyaman’da çocuk evliliklerinin diğer bölge illerine göre düşük olduğu gözlendi.

Gaziantep’te kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı 10,5 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Gaziantep tüm iller içinde 9. sırada yer aldı. Adıyaman’da kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı 4,9 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Adıyaman tüm iller içinde 31. sırada yer aldı. Kilis’te kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı 11,5 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Kilis tüm iller içinde 7. sırada yer aldı.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı