Haber Detayı
24 Temmuz 2017 - Pazartesi 15:46
 
Gurbetçiler, çarşıyı hareketlendirdi
Gündem Haberi
Gurbetçiler, çarşıyı hareketlendirdi

Gaziantep’te geleneksel hale gelen kuruluk sezonu başladı. Sezonun başlaması ile birlikte işlerde hareketliliğin başladığını belirten Elmacı Pazarı esnafı, şu anda özellikle gurbetçilerin alışverişleri ile çarşının hareketlendiğini dile getirdiler.

Elmacı Pazarı’nda kurutmalık satışları başladı. Satışların şu an içi iyi olduğunu belirten esnaflar, fiyatların geçen yıla göre bir miktar arttığını belirttiler. Geçen yılı 12 liraya satılan kabak, bu yıl 14 liraya satılırken, 10 liraya satılan patlıcan, acur ve biber ise yine 10 liradan satılıyor.

İşte aldığımız esnaf görüşleri;

Burak Şenkaya; “Kuruluk satışlarımızda büyük bir artış var. Turistlerin gelmesi de işlerimizi büyük ölçüde etkiledi. Yeni mahsullerin de çıkmasıyla beraber satışlarımız günden güne iyileşmeye devam etmektedir. Şuan yeni mahsul ürünlerimizde fiyatlarımız geçen sene ile aynı gibi. Sadece kabakta ufak bir artış oldu. Geçen sene patlıcan, acur ve biber 10 TL, kabak 12 TL ’idi. Bu sene kabak 14 TL diğerleri yine 10 TL’den satılmaktadır.” dedi.

Turan Efendioğlu; “Gaziantep’e özgü olan kurutmalık ürünler piyasa çıktı. Kurutmalık yönünden Gaziantep en uygun yerdir. Ondan dolayı kaliteli ürünler Gaziantep’te üretilmektedir. Şu anda satışlarımız geçen seneye göre daha iyi durumda. Bu sene gelen turist sayısının da satışlarımıza büyük etkisi oldu. “Gaziantep’e Gitme Zamanı” adlı proje sayesinde turistler daha çok gelmeye başladı. Hal böyle olunca da satışlarımızda düzeldi. Proje ile elmacı pazarı esnafının yüzü gülmeye başladı. Özellikle Gurbetçi vatandaşlarımız da Elmacı Pazarı’na gelmeye başladılar. Kurutmalık ürünleri yapmak çok kolay bir şey değil. Özellikle de acuru kurutmak büyük emek isteyen bir şey. Çünkü acuru kuruturken renginin yeşil kalabilmesi için üzerine tül örtmek gerekiyor. Aksi takdirde rengi bembeyaz olur. Yeni çıkmasına rağmen fiyatlar geçen sene ile aynı. Çeşitlerimizin tamamının 1 düzümü 10 TL ancak kabakda fiyat 14 TL. Onunda sebebi kabağın muhafaza edilmesi, ipe takılması falan zor olduğundan dolayıdır.”

Çetin Hışvanoğlu; “Yaz aylarının gelmesiyle kurutmalık sezonu başladı. Satışlarımız şu anda iyi durumda. Gurbetçi vatandaşlarımız sezonun başlamasıyla gelmeye başladılar. Onların gelmesiyle işlerimiz de hareketlenmeye başladı. Henüz ilk mahsullerin çıkmasına rağmen fiyatlarımız gayet uygun. Geçen sene kabak 12 TL, diğerleri 10 TL ‘idi. Bu sene kabak 14 TL, diğerleri yine aynı 10 TL’den alıcılarını beklemektedir.”

Kadir Şenkaya; “En iyi kurutmalıklar hava şartları ve sebzenin kalitesi açısından Gaziantep'te olur. Burası kurak, nem yok ve sıcak bir kent. Bu sebepten kurutmalıklar burada en iyi şekilde oluyor. Ondan dolayı diğer illere de gönderilmektedir. Bu sene gelen turist sayısı olsun, dışarı illerden talep olsun bunların artması işlerimiz iyi duruma getirdi. Fiyatlarımız geçen sene ile aynı sadece kabakta 2 TL’lik bir artış söz konusu. Şuan da kurutmalıkların düzümü dediğimiz 50’li bir ipin fiyatı patlıcan, biber ve acur 10 TL, Kabak 12 TL ‘idi 14 TL oldu.”

(M.Türkmen)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı