Haber Detayı
17 Nisan 2017 - Pazartesi 16:49 Bu haber 452 kez okundu
 
GSS’ de yeni bir dönem başladı
Gündem Haberi
GSS’ de yeni bir dönem başladı

Genel Sağlık Sigortası ile ilgili yeni düzenlemeler hayata geçti. Sağlık sigortası olmayan vatandaşlar ayda sadece 53. 33 TL ödeyerek sağlık sigortasından faydalanabilecek. 

Sosyal  Güvenlik  Kurumu  (SGK) Gaziantep İl Müdürü  Mehmet Uzun , genel sağlık  sigortası ile ilgili yeni  düzenlemelerin başladığını belirterek; “Gelir testi yaptırmak  isteyen  vatandaşlarımız  1 Nisan 2017  tarihinden itibaren   başvuru yapabilirler.   Gelir  seviyesi asgari ücretin  üçte  birinden az ise eski tabirle  yeşil kartlı sayılacak. Sağlık primi ise devlet tarafından ödenecek.

 Gelir testi yaptırmak istemeyen vatandaşlarımız da 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren aylık prime esas kazanç tutarı prime esas günlük kazanç yüzde üçü oranından yani 53.33 TL tutarında genel sağlık sigortası primi tahakkuk ettirilecek” şeklinde konuştu.

Borcunu ödeyen vatandaşlardan faiz alınmayacak

1 Mayıs 2018 tarihine kadar  borcunu ödeyen vatandaşlardan faiz alınmayacağını belirten  Uzun; “1  Nisan 2017  tarihinden  önce genel  sağlık sigortası kapsamına  alınan ve adına prim tahakkuk  edenlerden  prim borcu bulunanların, genel sağlık  sigortası primleri, tahakkuk eden aylık  prim  tutarının 1 Nisan 2017  tarihinde  geçerli olan prime esas kazanç alt sınırının  (1.777,50 TL)  otuz günlük tutarının  3’üne  (53, 33 TL) eşit veya  daha fazla  olması halinde  aylık prim tahakkukları  (53,33 TL) üzerinde  yeniden hesaplanacak.  Yeniden hesaplanan genel sağlık sigortası  prim borçlarının  1 Mayıs 2018  tarihine  kadar peşin veya  12 taksitle  ödenmesi halinde, her hangi bir faiz uygulanmayacaktır” dedi.

Uzun;” 1 Mayıs 2018 tarihine kadar hesaplanan 1 Nisan 2017 öncesine ait prim borçlarının bir kısmını ya da tamamen ödenmemesi halinde, ödenmeyen  (GSS) Genel Sağlık Sigortası borçlarına 1 Nisan 2017 tarihinden tahsil edildiği tarihe kadar gecikme cezası ve gecikme zammı hesaplanacaktır” dedi

Bir an önce gelir testi yapılmasını dile getiren Uzun;” Vatandaşlarımız gelir testi yapılmayanların bir an önce gelir testi yaptırmaları veya gelir testi yaptırmak istemeyenlerin 53,33 TL prim ödemeyi kabul etmeleri gerekmektedir” diye konuştu.

(A.Pepele)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: GSS’, de, yeni, bir, dönem, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı