Haber Detayı
17 Temmuz 2017 - Pazartesi 23:42 Bu haber 780 kez okundu
 
Gramaj oyunu devam ediyor
Fırıncılar bu durumdan rahatsız
Gündem Haberi
Gramaj oyunu devam ediyor

Market, büfe, AVM gibi noktalarda gramajı düşürülerek daha uygun fiyata satılan francala ekmeğin, sektöre ciddi zarar verdiğini belirten fırıncılar, denetimlerin arttırılmasını istiyor. Vatandaşların fiyatları daha cazip diye aldıkları francala ekmeklerin, aslında normal ekmekten daha pahalıya geldiğine dikkat çeken fırıncılar, bütün uyarılara rağmen gramaj oyununun devam ettiğini ileri sürdüler.

Fırın sektöründe gramajı standartlara uygun bir şekilde ayarlanıp üretilen ekmeklerin satışlarının günden güne azaldığının altını çizen Gaziantep Pideciler, Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Abdullah Sarı; AVM ve Süper Market gibi alışveriş noktalarında gramajı düşürülüp ancak aynı fiyatta satılan ekmeklerin fırın sektörünün piyasasını bozduğunu dile getirdi. Ayrıca Sarı; Fırınlara doğalgaz ve fayans gibi teçhizatlarının bundan sonra zorunlu hale getirilip, fırıncılık sektörüne dayalı denetiminin arttırılacağına değindi.

Fırın firma sahipleri bu durumdan rahatsız

Haksız rekabetten dolayı fırın işletmecilerinin bu durumdan rahatsızlık duyduklarını söyleyen Sarı, fırıncıların artık eskisi gibi iş yapamadıklarını ve sektörde iş bırakan çok sayıda kişi olduğunu vurguladı.

Gaziantep’teki fırıncıların sorunlarını aktaran Sarı, fırınların uyması gereken kurallar ile ilgili de ‘’Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından fırınlarda hijyen yapılacağını, uymayanlara ise yasal uygulanacağının unutulmaması gerekiyor. Tüm esnafların hem iş yeri hem de kişisel hijyen eksiklerinin tamamlaması lazım. İş yerlerinde ilaçlama yapmaları gerekiyor. Ayrıca bu sektörde çalışanlara iş kıyafeti giydirilmesi gerekiyor.’’ açıklamasını yaptı.

(A.Pepele)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Gramaj, oyunu, devam, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı