Haber Detayı
30 Haziran 2017 - Cuma 17:33
 
“Görüşmeler devam ediyor”
Özdağ’dan yeni parti açıklaması
Siyaset Haberi
“Görüşmeler devam ediyor”

Gaziantep Bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ, "AKP, devletin temel taşıyıcı kurumlarının sarsılmasına neden olacak ölçüde devlete zarar vermiştir ve zarar vermeye devam etmektedir." dedi.

 

Özdağ, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türk milletinin ikinci ana yurdu Anadolu coğrafyasının tarih boyunca dünyanın en önemli jeopolitik kavşağı kabul edildiğini ve bundan dolayı milletler ile devletler arasındaki mücadelenin merkezi olduğunu belirtti.

 

"Bu coğrafyada var olmanın ön şartı güçlü bir ordudur." diyen Özdağ, AK Parti'nin iktidara geldiği günden bu yana Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK), bilinçli ve sistemli bir politikayla zarar verdiğini öne sürdü.

 

Özdağ, "AKP önce FETÖ ile iş birliği yaparak 'askeri vesayeti kaldırma' yalanıyla Türk ordusuna karşı Ergenekon ve Balyoz gibi operasyonlarla ağır darbeler indirmiştir. Subaylık yeminine sadık olan Türk subayları, FETÖ'ye boyun eğmeyen Türk subayları TSK'dan tasfiye edilmiş ve FETÖ'cü subayların, generallerin, amirallerin önü açılmıştır." ifadesini kullandı.

 

 TSK içindeki FETÖ yapılanmasının, 15 Temmuz'da alçakça bir darbe ile iktidarı ele geçirmeye çalıştığını anımsatan Özdağ, "15 Temmuz'dan ders almayan AKP iktidarı, 15 Temmuz sonrasında aldığı kararlarla Türk ordusunu zayıflatmaya devam ediyor." diye konuştu.

 

Ordunun kurumsal yapısının dağıtıldığını, emir komuta birliğinin ortadan kaldırıldığını ve TSK'nın Eskişehir-Kütahya Muharebeleri'nden bu yana en büyük kriz döneminden geçtiğini iddia eden Özdağ, şöyle devam etti:

 

"15 Temmuz sonrasında açık hedef haline gelen Türk ordusunun bir parti ordusuna dönüştürülmeye çalışıldığını görüyoruz. Bunun ilk hamlesi, Tarım Bakanlığı Personel Genel Müdürü Nizamettin Ekinci'nin Milli Savunma Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğüne Eylül 2016'da atanması oldu. Ekinci, 2007 ve 2011'de AKP'nin Diyarbakır aday adayı. Milletvekilliği aday adaylığı sırasında yeşil, sarı, kırmızı renkle Türkçe, Kürtçe, Zazaca seçim propagandası broşürü bastırdığı basında çıktı. Göreve geldiği günden bu yana asker personeli aşağılayan ve zora sokan tarzıyla da ısrar ediyor. Ekinci döneminde Tarım Bakanlığı'nda FETÖ'cü örgütlenme çok etkili oldu."

 

Türkiye'yi "parti ordusu" ile savunmanın mümkün olmadığını, Türkiye'nin ancak milli bir ordu tarafından savunulabileceğini anlatan Özdağ, "AKP, devletin temel taşıyıcı kurumlarının sarsılmasına neden olacak ölçüde devlete zarar vermiştir ve zarar vermeye devam etmektedir. Ne yazık ki en fazla zarar gören kurumlarımızın başında, ülkemizin, bağımsızlığımızın, toprak bütünlüğünün ve milli birliğin asıl güvencesi olan Türk Silahlı Kuvvetleri gelmektedir." dedi.

 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "adalet yürüyüşüne" katkı verip vermeyeceklerine ilişkin soru üzerine Özdağ, Türkiye'de adaletsizliğin olduğunu bildiklerini ifade etti.

 

Özdağ, "Ben, adaletsizliğin hakim sürdüğü ortamda, CHP Genel Başkanı tarafından başlatılan bu yürüyüşe ilk günden destek verdim ama keşke 'Sayın Kılıçdaroğlu, Ankara'dan İstanbul'a yürüyeceğine 16 Nisan akşamı CHP Genel Merkezi'nden Yüksek Seçim Kurulunun önüne yürüseydi' diye de ekledim. Hala aynı noktadayım." diye konuştu.

 

Bir gazetecinin, "Parti kurma hazırlığı içerisinde olduğunuz yönünde haberler var. Bir değerlendirmeniz var mı?" sorusuna Özdağ, "Bu konuyla ilgili basına açıklama yaptım. Tabii ki belirli istişareler yoğun bir şekilde sürüyor ve sürmeye devam edecek." yanıtını verdi.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı