Haber Detayı
15 Mart 2017 - Çarşamba 17:03 Bu haber 1498 kez okundu
 
Gönüllü öğretmenlik yapıyor
Eğitim Haberi
Gönüllü öğretmenlik yapıyor

Suriye'de sanatsal faaliyetlerini gerçekleştiremediği için yaklaşık 10 yıl önce Gaziantep'e yerleşen ressam Dilbaz Barazi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ensar Toplum Merkezinde Türk ve Suriyeli çocuklara gönüllü resim eğitimi veriyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde geçen yıl hizmete açılan Ensar Toplum Merkezinde Türk ve Suriyeli çocuklara yönelik bir yandan eğitim verilirken bir yandan da kültürel ve sosyal aktiviteler düzenleniyor.

Suriye'nin Haseki kentinden yaklaşık 10 yıl önce, sanatsal faaliyetlerine izin verilmediği için Gaziantep'e gelen 37 yaşındaki ressam Dilbaz Barazi da burada sosyal ve kültürel faaliyetlerini gerçekleştiriyor.

Gaziantep'te bulunduğu süre içinde belediye bünyesinde çeşitli işlerde çalışarak geçimini sağlayan evli ve 2 çocuk babası Barazi, yaklaşık 2 ay önce Ensar Toplum Merkezine gelerek burada Türk ve Suriyeli çocuklara gönüllü resim eğitimi vermeye başladı.

Yağlı boya, sulu boya ve kara kalem çalışmalarıyla bugüne kadar 6 resim sergisi açan Barazi, resimlerinde daha çok savaş ortamı, zulümler ve sürgünleri çiziyor.

Barazi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'nin Haseki bölgesinden yaklaşık 10 yıl önce geldiğini, orada bulunduğu sürede bir atölyede terzilik yaptığını söyledi.

Suriye'de ayrıca özel olarak resim dersi verdiğini anlatan Barazi, "Şu ana kadar Suriye'de 5 kez resim sergisi açmıştım. Orada Kültür Bakanlığından aldığım izinle bir resim sergisi açmama rağmen daha sonra izin verilmemişti. Ben de sanatımı daha iyi icra edebilmek için Gaziantep'e gelmiştim. Burada yaşadıklarımı tablolara aktarıyorum." dedi.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Gönüllü, öğretmenlik, yapıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı