Haber Detayı
20 Aralık 2017 - Çarşamba 18:09
 
GİDİŞAT KORKUTUYOR…
Eğitimde şiddet tırmanıyor…
Eğitim Haberi
GİDİŞAT KORKUTUYOR…

Eğitimde Şiddet olayları vahim boyutlara ulaştı. Son 5 gün içerisinde yaşanan şiddet olaylarında İzmir Ödemiş’te okul müdürü, iki öğrencisi tarafından öldürülürken, Iğdır’da Okul Başmüdür Yardımcısı 3 kişi tarafından darp edildi. Son olayda ise Gaziantep’te bir ortaokul öğrencisi sınıf arkadaşını bıçakladı. Gazetemize açıklamalarda bulunan Eğitim Sendikası Temsilcileri, “Eğitimde şiddet daha ne kadar sürecek? Yetkililer eğitimde şiddete ne zaman dur diyecekler?” diye sordular.

Eğitimde şiddet olayları her geçen gün artıyor. Iğdır’da Milli Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi Müdür başyardımcısı Yücel Düzci, öğrenciyi kovalayan 3 şahıs tarafından darp edilirken, Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ayhan Kökmen, iki lise öğrencisi tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürüldü. Türkiye genelinde bu olaylar meydana gelirken, son olay ise Gaziantep’te gerçekleşti. Mavikent Ortaokulunda yaşanan olayda, okuldan atıldığı ileri sürülen öğrenci, okulda tartıştığı sınıf arkadaşını bıçakladı. Gaziantep ve ülke genelinde yaşanan eğitimde şiddet olayları durumun ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını gösterirken, Gaziantep’te bulunan Eğitim Sendikası temsilcileri, Eğitimde Şiddet olaylarının nereye kadar süreceğini ve yetkililerin bu olayların önlenmesinde ne zaman harekete geçeceklerini merak ettiklerini ifade ettiler.

EĞİTİMCİLER KONUŞTU:

“EĞİTİMCİLER HEDEF HALİNE GETİRİLDİ”

Eğitimde yaşanan şiddet olaylarını ortadan kaldıracak eğitim politikaları oluşturulması gerektiğini söyleyen Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, “Şiddet sorunlarının biriktiğini biliyoruz. Sosyo-ekonomik sorunlar hem ailelerin hem de çocukların şiddete yönelimini etkiliyor. Zaman zaman öğrenciye ve öğretmene yönelen bu şiddetin nedeni gittikçe eğitimin itibarsızlaştırılması, eğitimin tartışılması ve en önemlisi öğretmenin itibarsızlaştırılması oluyor.  Öğretmene yönelik dilin sürekli olarak, çalışmıyor şeklinde olması etkili oluyor. Şiddetle mücadele edilirken bunu mutlak süratle eğitimle yapılması gerekiyor. Gençliğin, çocukların kendi ihtiyaçlarını, sosyal, kültürel, psikolojik olarak tasarlamalarını sağlayan bir eğitim ortamı sağlanmalı. Çocukları sadece kuramsal ve teorik bilgilerle donatan değil, tam tersine dostluk, sevgi gibi kavramları içine alan bir eğitim verilmeli. Bunun için uzun vadeli çözümler geliştirmek gerekiyor. Çocukların okul dışında karşılaştıkları sorunları, okulda eritecek, doğru bir yol haritası sunacak eğitim modeli geliştirilmesi gerekiyor. Özellikle son yıllarda eğitimcilere yönelik gelişen şiddetin, eğitimcilerin hedef haline getirilmesinin neticesinde olduğunu düşünüyoruz. Her şeyden önce şiddeti ortadan kaldıracak eğitim politikalarına yönelmemiz gerekiyor” dedi.

“ACİL TEDBİR ALINMALI”

Şiddet olaylarını değerlendiren Eğitim-İş Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Ay, “Uzun sürelerden beri öğretmenlere yönelik şiddet olaylarında bir artış yaşanıyordu. Öğretmenlere sistemli bir şekilde saldırı var. Bunlar televizyon dizilerinde oradaki özel okul modelleri ve öğretmenin mesleğinin boşaltılmış gibi lanse edilmesi, BİMER ve 147 gibi şikayet hatlarının kurulması, rahatlıkla herkes asıllı asılsız nedenlerle öğretmeni şikayet edebiliyor. Bu hususların o kadar kolay olmaması gerekiyor. Eğer ortada bir suç varsa muhakkak cezasını görmeli. Bunun yolunun, hak edilen cezayı ben kendi elimle veririm, olmaması gerekir. Diğer yandan yaklaşık 15 yıldan beri denilmiş ki, öğrencinin saçını kesen öğretmenin, ben saçını keserim, bunu bir Milli Eğitim Bakanı söylemişti. Burada öğretmene sahip çıkılması gerekirken tam tersi ifade verildi. Toplumda aşırı şekilde şiddetin arttığını görüyoruz. Öte yandan problemli öğrencilerin rehabilite edilememesi önemli bir sorun. Bunların eğitim sistemi içerisinde rehabilite edilmesi gerekirken, bu yapılamadığı için İzmir’de okul müdürümüz, iki öğrenci tarafından öldürüldü. Bu olaylar kesinlikle münferit olaylar değildir, bakanlık bu konuda öğretmenin itibarını yükseltmek için acil tedbirler almalı” şeklinde konuştu.

“EĞİTİMDE ŞİDDET OLAYLARI SIRADAN BİR HAL ALMAYA BAŞLADI”

Eğitimde şiddet olaylarını kaygıyla izlediklerini söyleyen Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, “Eğitimde yaşanan şiddet olayları maalesef sıradan bir hal almaya başladı. Üzülerek görüyoruz ki şiddet vakaları sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasında yer alıyor. Gün geçmiyor ki bir öğretmenimiz; veli ya da öğrenci tarafından sözlü veya fiziksel şiddete maruz kalmasın. Yerel ve ulusal medyada bu tür şiddet haberleriyle sıkça karşılaşıyoruz. Eğitimde şiddet olayları artık, eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline geldi. Bu şiddet vakalarını önleyebilmek için mevzuat düzenlemeleri harekete geçilmelidir” diye konuştu.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı