Haber Detayı
01 Ocak 2018 - Pazartesi 13:55
 
"Geçmişten Bugüne" sergisi
Yaşam Haberi

Alman ressam Claudia Schmidt Üzelgeçici ve eşi Mustafa Serdar Üzelgeçici, Sanko Sanat Galerisi’nde 22 Aralık 2017’de açtığı “Geçmişten Bugüne” temalı kişisel resim sergisi, 12 Ocak’a kadar gezilebilecek.
Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Claudia Schmidt Üzelgeçici ve Mustafa Üzelgeçici’nin açtığı serginin, sanatseverlere farklı bir bakış açısı sunduğunu söyledi. Claudia Schmidt Üzelgeçici ise sanata ilginin az olmasının düşündürücü olduğunu belirterek, “Sergilere gelmiyorlar, gelenlerin resim alma bilinci yok. Avrupa’da sergiler sanatseverlerin buluştuğu, eserlerin değer gördüğü, sanatçıların moral bulduğu ortamlardır” dedi.
Mustafa Serdar Üzelgeçicideresim yapmanın kendisi için mutluluk ve sağlık anlamına geldiğine dikkati çekerek, “1996 yılında sol tarafımdan kısmi felç geçirdim. Resim yaparak sağlığıma kavuştum. Resim yapmak aynı zamanda ruhumu besliyor” şeklinde konuştu.
Genellikle portre ve insan figürleri üzerine çalışmalar yaptıklarını anlatan Mustafa Serdar Üzelgeçici, “Eşim, tuval üzerine akrilik boya tekniği ile çalışmalarını yapıyor. Ben ise tuval üzerine yağlı boya tekniğini kullanıyorum. Stillerimizbirbirinden çok farklı. Her sanatçının kendine özgü tekniği olur.Birbirimizden ilham alıyoruz. Aynı ortamda olduğumuz için fikir alışverişlerinde de bulunuyoruz. Çok fazla yarışmalara katıldım. İki yıl önce galeri kurma fikri oluştu ve 2015 yılında Zürih-İsviçre’de genç ve yenilikçi bir kimlikle Galeri Schmidt kurduk. Tanınmış sanatçıların yanı sıra yeni yeteneklerle heykel, geleneksel tablolar, enstalasyonlar, kağıt ve boyutlu çalışmalarda çeşitli örnekler de sunuyoruz. Galeri Schmidt, güncel sanat üretimini desteklemekte ve bu üretimin geniş kitlelere ulaşmasını amaçlamaktadır.Ekonomik olarak gelişmiş ülkelerde sanata bakış açısı, oralardaki sergiler ve galeriler bile çok farklı. Çünkü ekonomisi iyi insanların sanata ayıracak zamanları ve maddi imkanları da oluyor” diye konuştu.
Mustafa Serdar Üzelgeçici’nin10, Claudia Schmidt Üzelgeçici’nin13 eserinin yer aldığı sergi, Sanko Sanat Galerisi’nde her gün 10.00 - 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.
Mustafa Serdar Üzelgeçici
Adana 1957 doğumlu Mustafa Üzelgeçici,1982 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. 1985 - 1986 yıllarında İngiltere Londra City Üniversitesi, 1990-1991 yıllarında İsviçre St. Gallen Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi aldı.
İstanbul Sanat Fuarı, Floransa İtalya Bienali ve iki kez Art Ankara Sanat Fuarı’na katılan sanatçı, 2014 ve 2016 yıllarında Adana AÇS Galerisi ve Altınoran Sanat Galerisi’nde kişisel sergi açtı.
Mustafa Serdar Üzelgeçici, 15’inci Şefik Bursalı Resim Yarışmasında sergilenme ödülü aldı, 2009 - 2017 arasında Adana, Eskişehir, Zürih ve Ankara’da 11 karma sergiye katıldı.


 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı