iv>
Haber Detayı
18 Haziran 2017 - Pazar 16:48 Bu haber 742 kez okundu
 
"Gece alim, sabah cahil oluyoruz"
Gündem Haberi

Mevzuatın sürekli değişmesinin muhasebeciler için büyük sıkıntı olduğunu belirten Nabioğlu, “Gece alim yatıyoruz sabah cahil kalkıyoruz. Çünkü ülkemizde her gün yeni bir yasa çıkmaktadır. Biz bile işin içinde olmamıza rağmen takip edemiyoruz.” dedi. Nabioğlu Gaziantep’te 2 bin 20 Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir bulunduğunu belirtti.

Ülkemizdeki muhasebeci verileri ve çalışmaları ile ilgili görüşlerini aldığımız SMMMO Başkanı Mehmet Nabioğlu, meslektaşlarını motive etmek için etkinlikler düzenlediklerini belirtti.  Nabioğlu,"24 saate yakın çalışan bir meslek mensubunun dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bunun için de biz oda olarak meslektaşlarımıza bir takım sosyal aktiviteler düzenleyerek hem onların dinlenmesinin sağlıyoruz, hem de motivasyonlarını arttırıyoruz." dedi.

SMMMO Başkanı Mehmet Nabioğlu; "Bizim sürekli olarak değişen bir mevzuatımız bulunmaktadır. Gece alim yatıyoruz sabah cahil kalkmaktayız. Çünkü ülkemizde her gün yeni bir yasa çıkmaktadır. Biz bile işin içinde olmamıza rağmen takip edemiyoruz. Bizler çıkan yasayı iyice içimize sindirmeliyiz ki sorumlu olduğumuz mükelleflere gerekli açıklamayı yapabilelim. Sürekli değişen yasalar doğrultusunda bizim birinci önceliğimiz eğitimdir. Biz Oda olarak haftada bir ya da 15 günde bir eğitimler düzenlemekteyiz. Örneğin 7020 sayılı yasa çıkarıldı. Bu yasa ile ilgili şuana kadar 3 defa eğitim verildi. Geçtiğimiz hafta Cuma günü tekrardan Ticaret Odası’nın düzenlemiş olduğu eğitim verildi. Bu eğitime yeminli mali müşavirler, vergi dairesi vb. kişiler gelerek gerekli bilgileri verdiler. Biz bunu yapmak zorundayız. Çünkü yeni bir yasa çıkartılıyor. Ve bu yasa ile ilgili kimsenin bir bilgisi bulunmamaktadır. Mecburen biz de bu tür eğitimler ile mükelleflerimizi bilgilendirmekteyiz. 24 Saate yakın çalışan bir meslek mensubunun dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bunun içinde biz oda olarak meslektaşlarımıza bir takım sosyal aktiviteler düzenleyerek hem onların dinlenmesinin sağlıyoruz, hem de motivasyonlarını arttırıyoruz. Örneğin çok yakın bir zaman da Dünya Çevre Günü dolayısıyla meslektaşlarımızın çocukları için bir resim sergisi düzenledik. Sergimiz çok da güzel oldu. Çocuklara bisiklet gibi bir takım hediyeler takdim ettik. Ödül her zaman insanlar için motive edici bir unsurdur. Meslektaşlarımızın hediyeleri de düzenlediğimiz etkinliklerdir. Onlarda etkinlikler ile işlerine daha motive olmaktalar. Bizlerin çok fazla zamanı olmuyor fakat az da olsa boş olan zamanlarımızı turnuvalar, yemekler vb. etkinlikler ile dolu dolu geçirmeye çalışıyoruz. " dedi.

"Türkiye'de 6.Sıradayız"

Muhasebeci sayısı ile ilgili de bilgi veren Nabioğlu "Şuan da ülkemizde 110 bin Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir bulunmaktadır. Bu sayı ilimizde ise 2 bin 20 kişidir. Mali Müşavir sayısı açısında Gaziantep olarak Türkiye'de 6.sırada bulunmaktayız. Türkiye genelinde sadece 77 il de Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası bulunmaktadır. Yeminli Mali Müşavir Odası ise 8 adet mevcuttur. Eğer bu işten geçimini sağlayan ekmeğini bu sektörden çıkartan insanların iş kaybı veya tahsilat sıkıntısı yok ise bu sayı çok azdır. Fakat tam tersi bir durum söz konusu ise oda sayımız oldukça fazladır. Şuan da maalesef firmaların çoğunluğunda ciddi defter kayıpları bulunmaktadır. Bu kayıpların en kısa sürede telafi edilmesini temenni ediyoruz." dedi.

(M.Türkmen)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: "Gece, alim,, sabah, cahil, oluyoruz",
Yorumlar
Haber Yazılımı