Haber Detayı
11 Eylül 2017 - Pazartesi 17:37 Bu haber 2054 kez okundu
 
“GAZİRAY PROJESİ’NİN BATTI ÇIKTISI 250 MİLYON LİRA”
Siyaset Haberi
“GAZİRAY PROJESİ’NİN BATTI ÇIKTISI 250 MİLYON LİRA”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı Birinci Birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Başkanlığında gerçekleştirildi. Gündeme alınan 32 maddeler ilgili komisyonlara gönderildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı Birinci Birleşiminde Trafik sorununa değinen Şahin, “Elbette trafik sorunu nüfusumuzun artması beraberinde refah seviyesinin artmasıyla birlikte araç sayısı arttı. Buna çok büyük yatırımlar gerekiyor. Göreve geldiğimiz andan itibaren yeni yolar, açtığımız yollar, yeni kararlar; bir belediye başkanının cesaretle yapacağı kararları, doğruysa halk arkamızdan gelir mantığıyla aldık. Bize Ulaşım Master Planı’ndan gelen çok net kararlar aldık. Vatandaşlar önce anlamamasına rağmen bizim aldığımız kararları uygulanmasıyla birlikte amacımızı anladı. Çok büyük yatırım gerekiyor, şuan Gaziray ile ilgili Küçük Sanayi ile Organize arasında sadece battı çıktının bize maliyeti 250 milyon lira. Biraz önce kredisini onaylattığımız. Ben şehri hastaneler bölgesinden ikiye böldüğümde Şehitkamil’i ortadan ikiye bölüyorum. Birde hızlı tren geçecek, ama para da yok. Hızlı tren geçilsin dediğimde bu şehrin geleceğini ihanet etmiş olacağım. Cumhurbaşkanımıza giderek uygun kredi alma konusunda yardım istedik. Gidip Hazine Müsteşarı ile konuşacağız. Metronun yalnızca kağıttaki uygulama projesi 18 milyon lira. Bizim gibi sabit giderli belediyeler için çok büyük para. Bunun hayata geçirilmesiyle ortaya çıkacak maliyeti düşünemiyoruz. Bizim derhal yer altına girmemiz gerekiyor, Gaziray’daki vagonları da biz alacağız. Büyük yatırım yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Sucu, “Gaziray Projesi ile ilgili olduğunu bilseydik 250 milyonluk kredi yetkisine evet oyu verirdik” dedi. Sucu’nun sözleri mecliste gülüşmelere neden oldu.

“HAVAALANI İHALEYE ÇIKIYOR”

Havaalanı konusunda bilgiler veren Şahin, Havaalanı ihalesinin Salı günü yapılacağını söyledi. Şahin, “Milletvekillerimiz ve bakanlarımız havaalanı konusunu çok yakın takip ettiler. Sekiz körüklü yeni yatırım ile ilgili 10 gün önce ihaleye çıkılmıştı. İhale şartları oluşmayınca ihale iptal oldu. İnşallah Salı günü 350 milyon liralık yatırım ihaleye çıkacak” diye konuştu.

“GAZİANTEP’E 85 OKUL YAPILACAK”

UNESCO’nun Yaşanabilir Şehirler Listesi’nde Gaziantep’in geri sıralarda yer almasını değerlendiren Şahin, “UNESCO’nun Yaşanabilir Kentler Listesi’ni belirlemesinde 60 kriter bulunuyor. Biz kriterlerin hepsini arkadaşlarla tek tek çalıştık. Büyükşehir Belediyesi olarak Yaşanabilir Gaziantep için biz kriterlerde hangi aşamadayız dediğimizde yeşil alan konusunda Dülük Bölge olunca Gaziantep’in yeşil alanı olarak saymıyor. Gördüğümüz eksiklikleri TÜİK Başkanı ile konuştuk. Yaşanabilir Kentler konusunda en büyük eksiklerimiz eğitim yatırımları. Eğitime çok fazla yatırım yapmamız gerekiyor. Bakanımız buraya geldiğinde 500 milyon liranın yaklaşık 120 okulun yapılması gerektiğini söyledi. Şuanda devletin elindeki yatırımların büyük bir kısmı İstanbul, Şanlıurfa ve Gaziantep’e geliyor. Milli Eğitim Bakanlığımız, yer meselesinin çözülmesi halinde eğitim yatırımının geleceğini söyledi. Bizde Latif Karadağ başkanlığında yer belirlemeleri yaptık. Şahinbey ve Şehitkamil Bölgesi’nde 85 tane okulumuz şuan ihalesi yapıldı, inşaata başlandı, yapılıyor ya da ilanda. Bu ay sonunda 85 okulun ihalesi bitmiş olacak. Ayrıca bu yıl Milli Eğitim Bakanlığının ayırdığı eğitim bütçesinin beşte biri Gaziantep’e geliyor. Yaşanabilir kent olma konusunda biz bu konuda gerideyiz. CHP gurubuna eğitim konusunda verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.  

Y.ÖZTÜRK

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı