Haber Detayı
30 Ocak 2018 - Salı 16:14
 
“Gaziantep temsil edilemedi”
Siyaset Haberi
“Gaziantep temsil edilemedi”

CHP Parti Meclisi Adayı Avukat Bektaş Şarklı, gazetemize ziyarette bulundu. Parti Meclisi adaylığına ilişkin açıklamalarda bulunan Şarklı, “Gaziantep, CHP Parti Meclisinde temsil edilememiş olduğunu gördüğüm için aday oldum. CHP’de kent adına söylenmesi gereken şeyleri söylemek için adayım” diye konuştu.

CHP Parti Meclisi Adayı Avukat Bektaş Şarklı, gazetemize ziyarette bulundu. Gaziantep’in CHP Parti Meclisinde etkili bir şekilde temsil edilmesi gerektiğini savunan Şarklı, “Gaziantep’in siyasetini, şehrin durumu, kültürü trafiğiyle parti meclisinde temsil edilmemiş olduğunu gördüm. Bu kentimiz için bir handikap. Bu nedenle hem Gaziantep’in sözcüsü olmak,  hem de siyaset anlamında CHP’nin ideolojisine uygun bir siyaset tarzıyla kentimizi temsil etmek. Yaklaşık 1,5 yıllık bir dönemde 6 defa uzatılmış, ne zaman biteceği belli olmayan bir OHAL dönemi var. Bu dönemde en fazla sıkıntı adalet mekanizmasında ortaya çıktı. Bunda FETÖ’cülerin adliye içine yerleşmiş olması etkili oldu. FETÖ’nün gelecekte nelere mal olacağını CHP öngörerek, sorunları dile getirmişlerdi. O dönemde iktidar, devlet içinde liyakat olmalı, insanların düşüncesine, mezhebine göre değil de; insanların göreve uygun ve devletine uygun olması şeklindeydi. Türkiye ve Türk Adaleti açısından en fazla sıkıntı yaşanan dönem bunlar. Bunları biz daha iyi bir anayasa ile 12 Eylül’ün kalıntılarının olmadığı bir anayasa değişikliği; hatta yapılabilirse Siyasi Partiler Yasasında yapılan değişiklikle de gerçekleştirebiliriz. CHP’de söylediğimiz gibi, delege sistemi yerine partiye kayıtlı üyelerin, tüm Gaziantep’te oy kullanmak isteyen insanların bir araya geldiği bir seçim yöntemi belirlenebilir. Eğer bunu sağlayabilirsek çağdaş, demokratik parti ve Türkiye olacağız. CHP’de kent adına söylenmesi gereken şeyleri söylemek için adayız. Yanlışlıkları dile getirmek için adayız.”

“KAYITLI ÜYELERLE ÖN SEÇİME GİDİLMELİ”

Ön seçim konusunun önemine dikkat çeken Şarklı, “Parti Meclisine seçilmem halinde ön seçim konusunda çalışmayı hedefliyorum. Şuan seçilmiş bir durumda değilim ancak gönlüm her zaman ön seçimden yana. Delegelerle değil, partiye kayıtlı üyelerle ön seçim yapılması gerekiyor. Böyle bir uygulama hem demokrasi hem de insanların kendisini temsil edecek insanları seçmesi anlamında da etkili olacaktır. Genel Merkezin atadığı insanlarla seçime gidilmesinin başarılı sonuçlar getirdiği söylenemez. Geçmişte de bunun ciddi sıkıntılara ve oy kaybına yol açtığı söylenebilir” diye konuştu.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı